• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Płyn kardioplegiczny

  Przeczytaj także...
  Cykl pracy serca (cykl hemodynamiczny serca) jest indukowany przez układ bodźcoprzewodzący serca, który pobudza kardiomiocyty do skurczu w odpowiedniej kolejności wymuszając przepływ krwi. Na układ bodźcoprzewodzący wpływa impulsacja z układu autonomicznego regulując rytm serca i dostosowując go do aktualnych potrzeb ustroju.Aorta, tętnica główna – największa tętnica odprowadzająca utlenowaną krew z części komorowej serca występująca u kręgowców. Od niej odchodzą naczynia zaopatrujące w krew cały organizm poza płucami.
  Zatoka wieńcowa (łac. sinus coronarius) jest szeroką, krótką żyłą o cienkich ścianach. Położona jest w tylnej części bruzdy wieńcowej i uchodzi do prawego przedsionka serca.

  Płyn kardioplegiczny, kardiopleginajałowy płyn podawany pod ciśnieniem do aorty (ang. antegrade) lub do zatoki wieńcowej w prawym przedsionku serca (ang. retrograde) w celu wywołania kardioplegii, czyli czasowego zatrzymania akcji serca podczas operacji. Są dwa rodzaje takich płynów: kardioplegina krystaliczna i kardioplegina krwista. Najczęściej stosowaną substancją jest jon potasu.

  Jałowość (sterylność) to nieobecność w danym materiale zdolnych do życia drobnoustrojów w ich formach wegetatywnych jak i przetrwalnikowych. Materiał jałowy nie może zawierać bakterii ani ich przetrwalników, grzybów ani ich zarodników, pierwotniaków ani wirusów. Jałowość osiąga się poprzez proces sterylizacji.Kardioplegia – czasowe zatrzymanie akcji serca za pomocą środków farmakologicznych oraz hipotermii. Najczęściej w tym celu podawany jest zimny płyn zawierający potas, który pozwala zatrzymać serce w rozkurczu, chroniąc jednocześnie mięsień sercowy przed niedotlenieniem. Kardioplegia stosowana jest zwykle podczas operacji kardiochirurgicznych. Podczas nich dochodzi do celowego zatrzymania akcji serca, a krew rozprowadzana jest po całym ciele przez maszynę, omijając serce.

  Podawany płyn jest przeważnie schłodzony do temperatury 4 °C, aby obniżyć zapotrzebowanie energetyczne zatrzymanego serca.

  Przypisy[]

  1. Jarosław Jasiński, Paweł Burchardt, Tomasz Poprawka, Ryszard Kalawski i inni. Ocena wpływu filtrowanej kardiopleginy krwistej na stymulację ekspresji molekuł adhezyjnych u chorych poddanych chirurgicznej rewaskularyzacji mięśnia sercowego. „Kardiochirurgia i Torakochirurgia Polska”. 3 (3), s. 270–274, 2006. 
  2. Wojciech Noszczyk: Chirurgia. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2005, s. 525. ISBN 8320031214.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.