• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Płomyk  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Chłopiec ze szpadą – obraz olejny francuskiego malarza Édouarda Maneta namalowany w 1861, a obecnie przechowywany w Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku. Dzieło ma wymiary 131,1 cm wysokości i 93,4 cm szerokości. Zostało namalowane w w Paryżu, w atelier przy Rue Goyot, a po raz pierwszy zostało wystawione przy Rue de Choiseul, w 1861-1862. Malowidło wykazuje wpływy malarstwa Diego Velázqueza i Fransa Halsa, często pojawiające się w twórczości Maneta.Trzynasty występek. Opowiadania – zbiór 12 opowiadań Edmunda Niziurskiego, które wcześniej ukazały się w różnych czasopismach młodzieżowych. Tytuł zbioru pochodzi od jednego z nich. Autor żartobliwie mówi we wstępie o ich "przyziemnej genezie", jako że były pisanie nie z natchnienia, ale na zamówienie. Pięć ostatnich utworów zawiera postacie z powieści Awantura w Niekłaju. Zbiór został wydany po raz pierwszy w 1973 jako Opowiadania, a w 1976 wznowiony w serii Biblioteka młodych pod obecnym tytułem, przez Wydawnictwo Harcerskie Horyzonty, z ilustracjami Bogusława Orlińskiego (oprócz okładki Zbigniewa Rychlickiego).

  Płomyk. Tygodnik ilustrowany dla dzieci i młodzieżyczasopismo wydawane od 1917 do 1991 roku. Pierwszym wydawcą był Związek Polskiego Nauczycielstwa Szkół Powszechnych, a od 1930 r. Związek Nauczycielstwa Polskiego. W ostatnich dziesięcioleciach działalności dwutygodnik; ukazywały się 24 numery w roku, lecz wydania wakacyjne było łączone jako numery 11/12 i 13/14.

  Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski (PKO Bank Polski, PKO BP) – polski bank uniwersalny założony w 1919 jako Pocztowa Kasa Oszczędności, spółka akcyjna notowana od 2004 na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie; największy bank uniwersalny w Polsce; od 2009 prezesem banku jest Zbigniew Jagiełło.Pan Samochodzik i zagadki Fromborka – powieść dla młodzieży autorstwa Zbigniewa Nienackiego. Pierwotnie została opublikowana w 1971 roku w Płomyku, a w 1972 roku wydana książkowo. Powieść wchodzi w skład cyklu Pan Samochodzik, opisującego przygody historyka sztuki - detektywa noszącego to przezwisko.

  Spis treści

 • 1 II RP
 • 2 PRL
 • 3 III RP
 • 4 Serializacje
 • 5 Linki zewnętrzne
 • 6 Przypisy
 • 7 Zobacz też
 • II RP[]

  Założycielką pisma była Janina Porazińska. W okresie dwudziestolecia międzywojennego z czasopismem współpracowali m.in. Józef Czechowicz, Aleksander Kamiński, Franciszka Themerson czy Wanda Wasilewska. "Płomyk" już w 1915 roku zaczął się ukazywać jako dodatek do "Zorzy" Pauliny Krakowowej, potem w 1918 roku wydawany był już jako samodzielne czasopismo. Było to czasopismo bardzo nowoczesne, miało charakter różnotematyczny. Poszczególne numery nawiązywały do pór roku, jakichś szczególnych wydarzeń. Stopniowo, od lat 30. "Płomyk" nabrał charakteru monotematycznego i stał się tygodnikiem. Wprowadził bogaty dział korespondencji - były listy do redakcji pisane przez dzieci i listy od redakcji. Czasopismo to było bardzo cenne, gdyż podobnie jak "Szkółka dla dzieci" było skorelowane z programem szkolnym. Od 1929 roku wychodził jako dodatek do "Płomyka", "Płomyczek" (od 1930 r. jako samodzielne czasopismo). W 1936 ukazał się specjalny numer "Płomyka" idealizujący ZSRR, co spowodowało reakcję polskich władz i strajk nauczycielski w 1937.

  Janina Porazińska (ur. 29 września 1888 w Lublinie, zm. 3 listopada 1971 w Warszawie) – polska poetka, prozaik, tłumaczka literatury szwedzkojęzycznej.Zależnie od okresu, Wydawnictwo „Nasza Księgarnia” lub Instytut Wydawniczy „Nasza Księgarnia”, to najstarszy i największy w Polsce wydawca literatury dla dzieci i młodzieży. Założony przez Związek Nauczycielstwa Polskiego w 1921, przez lata swej działalności wydał kilka tysięcy książek dla młodego czytelnika, we wszystkich przedziałach wiekowych.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Płomyczek – popularne czasopismo dla starszych dzieci i (obecnie) młodzieży młodszej, ukazujące się od 1917. Początkowo ukazywał się jako „młodszy brat” nieistniejącego już „Płomyka”, który zlikwidowany został w 75. roku swego istnienia, w 1991. Od 1 września 1927 wydawany jako samodzielne czasopismo. W latach 1917-1952 ukazywał się jako tygodnik, dalej do 1989 jako dwutygodnik, od 1990 jest to miesięcznik. Nie był drukowany w czasie wojny. Z dniem 1 marca 2013 roku wydawca zawiesił wydawanie „Płomyczka”.
  Ewa Nowacka (ur. 17 grudnia 1934 w Chorzowie, zm. 29 marca 2011 w Warszawie) – polska powieściopisarka, krytyk, eseistka.
  Historia Polski (1918–1939) – historia Polski w dwudziestoleciu międzywojennym, od odzyskania przez Polskę niepodległości do zakończenia regularnych działań wojennych Wojska Polskiego przeciw Wehrmachtowi i Armii Czerwonej po agresji III Rzeszy i ZSRR na Polskę i przeniesienia siedziby władz II Rzeczypospolitej poza granice kraju w związku z okupacją terytorium kraju przez agresorów.
  Susan Lillian „Sue” Townsend (ur. 2 kwietnia 1946 w Leicester, zm. 10 kwietnia 2014 tamże) – angielska pisarka, autorka serii popularnych książek o Adrianie Mole’u.
  Pan Samochodzik i Niewidzialni – powieść dla młodzieży autorstwa Zbigniewa Nienackiego, wydana po raz pierwszy w roku 1977. Utwór wchodzi w skład cyklu Pan Samochodzik, opisującego przygody historyka sztuki - detektywa noszącego to przezwisko.
  Czasopismo – periodyk, publikacja periodyczna, wydawnictwo ciągłe, druk ukazujący się najczęściej w określonych terminach, pod niezmienionym tytułem, posiadający numerację ciągłą, zawierający ustaloną szatę graficzną, a także niezbyt często zmieniający się format i objętość, zawierający materiały od wielu autorów i określoną tematykę, aczkolwiek mogący się różnić wersjami językowymi, mutacjami regionalnymi.
  Edmund Niziurski (ur. 10 lipca 1925 w Kielcach, zm. 9 października 2013 w Warszawie) – polski prozaik, publicysta, scenarzysta i dramaturg, a także socjolog i prawnik.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.