• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Płocka Orkiestra Symfoniczna

  Przeczytaj także...
  Płock – miasto na prawach powiatu na Pojezierzu Dobrzyńskim i w Kotlinie Płockiej, nad Wisłą, w województwie mazowieckim, siedziba ziemskiego powiatu płockiego; historyczna stolica Mazowsza oraz stolica Polski w latach 1079-1138; siedziba rzymskokatolickiej kurii diecezji płockiej (1075); siedziba władz Kościoła Starokatolickiego Mariawitów i mariawickiej diecezji warszawsko-płockiej, port rzeczny, rafineria ropy naftowej (1964), szkoły wyższe, teatry, muzea.Witold Roman Lutosławski (ur. 25 stycznia 1913 w Warszawie, zm. 7 lutego 1994 tamże) – polski kompozytor współczesny i dyrygent, także pianista. Syn Józefa Lutosławskiego i Marii z Olszewskich. Uważany za najwybitniejszego – obok Fryderyka Chopina i Karola Szymanowskiego – polskiego kompozytora wszech czasów. Odznaczony Orderem Orła Białego.
  Stary Rynek – plac na Starym Mieście w Płocku. Jest prostokątem o wymiarach 138×69 metrów. Przeważająca część zabudowy pochodzi z XVIII i XIX wieku.

  Płocka Orkiestra Symfoniczna im. Witolda Lutosławskiegoorkiestra symfoniczna w Płocku, do 1998 roku funkcjonująca jako Płocka Orkiestra Kameralna.

  W roku 1975 roku powstała Orkiestra Kameralna Płockiego Towarzystwa Muzycznego, a dwa lata później rozpoczęła działalność Płocka Orkiestra Kameralna. W roku 1998 instytucja przemianowana została na Płocką Orkiestrę Symfoniczną, a w 1999 nadane zostaje jej imię Witolda Lutosławskiego, który został jej patronem.

  Orkiestra symfoniczna – zespół instrumentalny przeznaczony do wykonywania wielkich dzieł muzycznych: symfonii, koncertów, oper i baletów w czasie koncertów w teatrach muzycznych i na otwartym powietrzu.

  Od 1999 roku Płocka Orkiestra Symfoniczna jest organizatorem Letniego Festiwalu Muzycznego w Płocku. Koncerty podczas festiwalu odbywają się głównie w zabytkowej części miasta, w szczególności na Starym Rynku.

  Na początku działalności zespół składał się z ponad 20 osób – głównie uczniów i nauczycieli Państwowej Szkoły Muzycznej w Płocku oraz muzyków z okolicznych miejscowości. Po 30 latach Płocka Orkiestra Symfoniczna liczyła 49 członków.
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.041 sek.