l
 • Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Temat nie został wyczerpany?
  Zapraszamy na Forum Naukowy.pl
  Jeśli posiadasz konto w serwisie Facebook rejestracja jest praktycznie automatyczna.
  Wystarczy kilka kliknięć.

  Płetwy

  Przeczytaj także...
  Monopłetwa – rodzaj płetwy pływackiej. W odróżnieniu od płetw tradycyjnych, ma jedną płaszczyznę mocowaną do obu stóp jednocześnie. Ma lepszą sprawność niż dwie płetwy, gdyż unika się zawirowań (turbulencji) wody w przestrzeni między płetwami. Ze względu na połączenie stóp, nie pozwala na wykonywanie ruchów nożycowych (kraulowych) nogami, pozwalając pływać jedynie "delfinem". Pływak lub płetwonurek mający założoną monopłetwę nie może też chodzić. Z powyższych względów, a także dlatego, że opanowanie techniki "delfina" wymaga większej wprawy niż pływanie kraulem, monopłetwy są używane głównie przez osoby pływające wyczynowo. Stosuje się je we freedivingu i finswimmingu.Płetwa (łac. pinna) – narząd zwierząt wodnych służący do utrzymywania pożądanej pozycji ciała oraz do poruszania się. Płetwy występują u ryb oraz u ssaków wodnych.
  Mięsień (łac. musculus) – kurczliwy narząd, jeden ze strukturalnych i funkcjonalnych elementów narządu ruchu, stanowiący jego element czynny. Występuje u wyższych bezkręgowców i u kręgowców. Jego kształt i budowa zależy od roli pełnionej w organizmie.
  Ujednoznacznienie Ten artykuł dotyczy sprzętu do nurkowania. Zapoznaj się również z: Płetwa - narząd zwierząt wodnych.
  Płetwy kaloszowe

  Płetwy służą do sprawnego poruszania się w wodzie lub pod wodą, dając dodatkową siłę napędową.

  Typy płetw:

  Nurkowanie – przebywanie pod wodą przy wykorzystaniu odpowiedniego sprzętu lub na tzw. zatrzymanym oddechu (freediving), w celach rekreacyjnych, sportowych, naukowych, technicznych, ratunkowych lub militarnych. Nurkowanie ze sprzętem (ang. scuba diving) oraz nurkowanie na zatrzymanym oddechu jest zaliczane do sportów ekstremalnych.
  kaloszowe  zakładane na gołą stopę regulowane  zakładane na but nurkowy gumowo-neoprenowy składane  zakładane na but nurkowy, złożone mieszczą się na łydce

  Oprócz tego możemy wyróżnić płetwy treningowe:

 • dla pływaków (krótsze i twardsze),
 • dla nurków bezdechowych (dłuższe od zwykłych),
 • do pływania szybkiego (długie).
 • Płetwy mogą być gumowe, plastikowe lub z innych materiałów i stanowić połączenie wszystkich wymienionych. Pływanie w płetwach wymaga wolniejszych ruchow niż bez płetw i w zależności od doboru odpowiedniej siły mięśni nóg. Dobrze dobrane do rodzaju aktywności płetwy poprawią efektywność pływania, nie będą powodowały uciążliwych skurczy i nie powinny obcierać nóg.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

  Monopłetwa

  Przypisy
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)


  Reklama

  tt