• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 •                  Informacje o badaniu         Biorę udział       Nie obchodzi mnie to 

  Płetwy

  Przeczytaj także...
  Monopłetwa – rodzaj płetwy pływackiej. W odróżnieniu od płetw tradycyjnych, ma jedną płaszczyznę mocowaną do obu stóp jednocześnie. Ma lepszą sprawność niż dwie płetwy, gdyż unika się zawirowań (turbulencji) wody w przestrzeni między płetwami. Ze względu na połączenie stóp, nie pozwala na wykonywanie ruchów nożycowych (kraulowych) nogami, pozwalając pływać jedynie "delfinem". Pływak lub płetwonurek mający założoną monopłetwę nie może też chodzić. Z powyższych względów, a także dlatego, że opanowanie techniki "delfina" wymaga większej wprawy niż pływanie kraulem, monopłetwy są używane głównie przez osoby pływające wyczynowo. Stosuje się je we freedivingu i finswimmingu.Płetwa (łac. pinna) – narząd zwierząt wodnych służący do utrzymywania pożądanej pozycji ciała oraz do poruszania się. Płetwy występują u ryb oraz u ssaków wodnych.
  Mięsień (łac. musculus) – kurczliwy narząd, jeden ze strukturalnych i funkcjonalnych elementów narządu ruchu, stanowiący jego element czynny. Występuje u wyższych bezkręgowców i u kręgowców. Jego kształt i budowa zależy od roli pełnionej w organizmie.
  Inne znaczenia Ten artykuł dotyczy sprzętu do nurkowania. Zapoznaj się również z: Płetwa - narząd zwierząt wodnych.
  Płetwy kaloszowe

  Płetwy służą do sprawnego poruszania się w wodzie lub pod wodą, dając dodatkową siłę napędową.

  Typy płetw: kaloszowe  zakładane na gołą stopę regulowane  zakładane na but nurkowy gumowo-neoprenowy składane  zakładane na but nurkowy, złożone mieszczą się na łydce

  Oprócz tego możemy wyróżnić płetwy treningowe:

 • dla pływaków (krótsze i twardsze),
 • dla nurków bezdechowych (dłuższe od zwykłych),
 • do pływania szybkiego (długie).
 • Płetwy mogą być gumowe, plastikowe lub z innych materiałów i stanowić połączenie wszystkich wymienionych. Pływanie w płetwach wymaga wolniejszych ruchow niż bez płetw i w zależności od doboru odpowiedniej siły mięśni nóg. Dobrze dobrane do rodzaju aktywności płetwy poprawią efektywność pływania, nie będą powodowały uciążliwych skurczy i nie powinny obcierać nóg.

  Nurkowanie – przebywanie pod wodą przy wykorzystaniu odpowiedniego sprzętu lub na tzw. zatrzymanym oddechu (freediving), w celach rekreacyjnych, sportowych, naukowych, technicznych, ratunkowych lub militarnych. Nurkowanie ze sprzętem (ang. scuba diving) oraz nurkowanie na zatrzymanym oddechu jest zaliczane do sportów ekstremalnych.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

  Monopłetwa

  Przypisy
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama