• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Płazy bezogonowe  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Czaszka (łac. cranium) – struktura kostna lub chrzęstna, która służy jako szkielet głowy. Stanowi naturalną osłonę mózgu i innych narządów znajdujących się w głowie.Nurzańcowate (Pelodytidae) – rodzina płazów z rzędu płazów bezogonowych, obejmująca jeden rodzaj i trzy gatunki zwierząt występujących w Europie. Dawniej zaliczane przez niektórych autorów do grzebiuszkowatych.

  Płazy bezogonowe (Anura) – rząd płazów obejmujący zwierzęta przypominające żabę. Obejmuje cztery podrzędy, do których zalicza się ponad 50 rodzin, w tym również żyjące w Polsce: żabowate, ropuchowate, ropuszkowate, rzekotkowate i grzebiuszkowate.

  Płazy bezogonowe odróżniają się od pozostałych przedstawicieli gromady brakiem ogona, sylwetką krępą, zwartą (brak form "wężopodobnych") i silnymi skocznymi kończynami tylnymi. Głowa płazów bezogonowych jest zazwyczaj duża, zaopatrzona w bardzo szeroki otwór gębowy. Oczy są wypukłe, wystające; gałki oczne mogą być wciągane w głąb oczodołów. Oko płaza bezogonowego ma 3 powieki: górną przyrośnięta i nieruchomą, dolną i przejrzystą powiekę dolną, zwaną migotką. Kształt źrenicy jest cechą systematyczną w obrębie gromady. Większość Anura ma źrenicę eliptyczną lub okrągłą. U niektórych źrenica może przyjmować kształt serca lub wąskiej pionowej szczeliny. Po bokach głowy samca występują rezonatory, uchyłki jamy gębowo-gardzielowej, które umożliwiają wydawanie dźwięków wabiących samice (granie, rechotanie).

  Kumakowate (Bombinatoridae) – rodzina płazów bezogonowych z grupy Archaeobatrachia. Obejmuje dwa rodzaje: Barbourula i Bombina obejmujące łącznie osiem współczesnych gatunków, wcześniej zaliczane do rodziny Discoglossidae. Barbourula występują na Filipinach i Borneo, a Bombina w Europie oraz północnej, wschodniej i południowo-wschodniej Azji.Stopa – dystalna część kończyny, zwłaszcza kończyny miednicznej u wielu kręgowców oraz dystalna część odnóża jednogałęzistego u stawonogów.

  Mimo że u większości płazów bezogonowych występuje zapłodnienie zewnętrzne, obserwuje się u nich akt kopulacji zwany ampleksusem. U większości Anura jest to pozycja niezbędna do złożenia jaj przez samicę i wyrzucenia nasienia do wody przez samca. Kształt "pakietów" skrzeku jest cechą charakterystyczną i ułatwia dość trudną identyfikację tych zwierząt.

  Kość udowa (łac. femur) — kość kończyny dolnej będąca elementem wspierającym tkanki miękkie uda. Jest to kość długa, dlatego wyróżnić w niej można trzon i dwa końce: koniec bliższy i koniec dalszy. Jednocześnie jest to najcięższa i najdłuższa z kości długich organizmu; mierząc prawie dokładnie 26% długości ciała człowieka, jest pomocnym wskaźnikiem rekonstrukcji szkieletowych. Występuje u człowieka i zwierząt. U człowieka jest ustawiona pionowo, u zwierząt w kierunku przednio-dolnym.Brevicipitidae – rodzina płazów z rzędu płazów bezogonowych. Wcześniej zaliczana do rodziny wąskopyskowatych (Microhylidae). Należy do niej pięć rodzajów, 27 gatunków. Przedstawiciele zamieszkują tereny od Etiopii do Angoli i Republiki Południowej Afryki. Cechą wspólną gatunków jest m.in. wyjątkowo krótka głowa i wylęganie się z jaj w pełni ukształtowanych osobników (brak etapu przejściowego - kijanek)

  Spis treści

 • 1 Szkielet
 • 1.1 Kręgosłup
 • 1.2 Szkielet kończyn
 • 1.3 Czaszka
 • 2 Systematyka
 • 3 Zobacz też
 • 4 Przypisy


 • Podstrony: 1 [2] [3]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Skrzek – jedna z form składania jaj przez płazy, charakteryzująca się tym, że jaja składane są grupowo, co zapewnia ich ochronę, przede wszystkim przed wysychaniem i wrogami naturalnymi. Formy skrzeku mogą być różne:
  Rzekotkowate (Hylidae) – rodzina z rzędu płazów bezogonowych licząca około 800 gatunków w 48 rodzajach. Jej przedstawiciele mają szeroki zasięg występowania obejmujący Europę, północną Azję, Afrykę i obie Ameryki.
  Artroleptowate, artrolepty (Arthroleptidae) – rodzina płazów bezogonowych. Gatunki należące do tej rodziny najczęściej są zaliczane do rodziny Ranidae.
  Micrixalus (znany również jako tańczące żaby) to rodzaj płazów bezogonowych i monotyp rodziny Micrixalidae. Jest to rodzaj endemiczny, żyjący w Ghatach Zachodnich, w Indiach. W przeszłości Micrixalus był klasyfikowany jako podrodzina Micrixalinae, wchodząca w skład rodziny żabowatych. Samce Micrixalus wyróżniają się zwyczajem wymachiwania tylnymi kończynami, próbując zwrócić na siebie uwagę samic w okresie godowym, w związku z czym nazywa się je również tańczącymi żabami). Siedliska Micrixalus są wrażliwe na zmianę ilości opadów i dostępności wody, w związku z czym mogą być poważnie zagrożone.
  Grzbietorodowate, żaby bezjęzyczne, bezjęzykowe, grzbietorody (Pipidae) – rodzina płazów należąca do podrzędu (w zależności od systematyki): Pipoidea (według starszej) albo Mesobatrachia (według nowszej), z rzędu płazów bezogonowych. W obrębie tej rodziny wyróżnia się 5 rodzajów i 33 gatunki.
  Ampleksus (łac. amplexus – "uścisk") – odruch płciowy występujący u płazów bezogonowych. Jest to pozycja niezbędna do złożenia jaj przez samicę i wyrzucenia nasienia do wody przez samca. Ponadto występuje u niektórych płazów ogoniastych, np. u salamandry plamistej.
  Ceuthomantidae to rodzina płazów bezogonowych zamieszkująca Wyżynę Gujańską. Jedynym należącym do niego rodzajem jest Ceuthomantis, na który składają się cztery gatunki. Wraz z rodzinami Brachycephalidae, Craugastoridae, Eleutherodactylidae i Strabomantidae, ustanowionymi przez Stephena Blair Hedgesa w 2008 roku, należy do kladu Terrarana.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.055 sek.