• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Płaska - gmina

  Przeczytaj także...
  Gmina Sztabin – gmina wiejska w województwie podlaskim, w powiecie augustowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie suwalskim.Gmina wiejska − gmina, która na swoim terytorium nie zawiera miasta (co nie wyklucza możliwości istnienia siedziby gminy w sąsiadującym mieście - Wśród gmin mających siedzibę w mieście, gdzie równocześnie funkcjonuje gmina miejska są zarówno niewielkie gminy jak Obrzycko (woj. wielkopolskie), które jako miasto liczy 2239 mieszkańców a gmina wiejska 4387 , Stoczek Łukowski (lubelskie) 2701 (miasto) oraz 5126 (gmina wiejska) oraz Kowal (kujawsko-pomorskie) odpowiednio 3495 oraz 4020, jak i gminy zdecydowanie większe, np. Ełk (57471, 10578) , Włocławek (117 264, 6417) oraz Tarnów (114 168, 24113)).
  Mikaszówka – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie augustowskim, w gminie Płaska nad jeziorem Mikaszewo na obszarze Puszczy Augustowskiej. Wieś jest częścią składową sołectwa Mikaszówka.

  Płaskagmina wiejska w województwie podlaskim, w powiecie augustowskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie suwalskim.

  Siedziba gminy to Płaska.

  Według danych z 30 czerwca 2008 gminę zamieszkiwało 2526 osób.

  Gorczyca – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie augustowskim, w gminie Płaska na obszarze Puszczy Augustowskiej. Wieś jest siedzibą sołectwa Gorczyca, w którego skład wchodzi również miejscowość Księży Mostek.Lipiny – mała osada w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie augustowskim, w gminie Płaska na obszarze Puszczy Augustowskiej nad Kanałem Augustowskim wokół leśniczówki Lipiny. Osada jest częścią składową sołectwa Rudawka.

  Struktura powierzchni[]

  Według danych z roku 2002 gmina Płaska ma obszar 373,19 km², w tym:

 • użytki rolne: 10%
 • użytki leśne: 82%
 • Gmina stanowi 22,5% powierzchni powiatu.

  Augustów – miasto na prawach gminy w województwie podlaskim, siedziba powiatu augustowskiego i gminy wiejskiej Augustów.Płaska – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie augustowskim, w gminie Płaska. Na terenie wsi znajdują się 4 jeziora: Pobojno, Serwy, Orle oraz Paniewo. Dwa ostatnie stanowią część kanału Augustowskiego.

  Demografia[]

  Dane z 30 czerwca 2008:

 • Piramida wieku mieszkańców gminy Płaska w 2014 roku.

 • Piramida wieku Gmina Plaska.png

  Miejscowości[]

  Sołectwa[]

  Dalny Las, Gorczyca, Gruszki, Macharce, Mikaszówka, Mołowiste, Płaska, Podmacharce, Rubcowo, Rudawka, Rygol, Serski Las, Serwy, Strzelcowizna, Sucha Rzeczka

  Pozostałe wsie[]

  Muły, Osienniki

  Trzy Kopce – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie augustowskim, w gminie Płaska. Wieś jest częścią składową sołectwa Rubcowo.Kielmin – mała osada w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie augustowskim, w gminie Płaska na obszarze Puszczy Augustowskiej nad Kanałem Augustowskim. Osada jest częścią składową sołectwa Rudawka.

  Przysiółki[]

  Kudrynki

  Osady[]

  Hanus (gajówka), Hanus (leśniczówka), Jałowy Róg, Jazy, Kielmin, Kopanica, Księży Mostek, Lipiny, Lubinowo, Mały Borek, Ostryńskie, Perkuć, Przewięź, Tartak, Trzy Kopce

  Sąsiednie gminy[]

  Augustów, Augustów, Giby, Lipsk, Nowinka, Sztabin. Gmina sąsiaduje z Białorusią.

  Przypisy

  Muły – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie augustowskim, w gminie Płaska pomiędzy jeziorami Głębokim i Szlamy. Wieś jest częścią składową sołectwa Rygol.Rubcowo – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie augustowskim, w gminie Płaska. Wieś jest siedzibą sołectwa Rubcowo w którego skład wchodzą również miejscowości Ostryńskie i Trzy Kopce.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Rygol – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie augustowskim, w gminie Płaska na obszarze Puszczy Augustowskiej. Wieś jest siedzibą sołectwa Rygol w którego skład wchodzą również miejscowości Muły i Tartak.
  Gmina (od niem. Gemeinde – komuna, społeczność) – wspólnota samorządowa osób zamieszkujących określone terytorium.
  Perkuć – mała osada w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie augustowskim, w gminie Płaska na obszarze Puszczy Augustowskiej w sąsiedztwie śluzy Perkuć na Kanale Augustowskim.
  Hanus – osada leśna (leśniczówka) w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie augustowskim, w gminie Płaska.
  Hanus – osada leśna (gajówka) w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie augustowskim, w gminie Płaska.
  Podział administracyjny Polski 1975–1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.
  Województwo podlaskie – jednostka podziału administracyjnego Polski, jedno z 16 województw. Położone jest w północno-wschodniej części kraju, w geograficznym środku Europy. Przez jego środek przepływa Narew. Stolicą jest Białystok.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.025 sek.