• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pątnów - gmina

  Przeczytaj także...
  Bukowce – osada w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie wieluńskim, w gminie Pątnów. Miejscowość wchodzi w skład sołectwa Załęcze Małe.Gmina wiejska − gmina, która na swoim terytorium nie zawiera miasta (co nie wyklucza możliwości istnienia siedziby gminy w sąsiadującym mieście - Wśród gmin mających siedzibę w mieście, gdzie równocześnie funkcjonuje gmina miejska są zarówno niewielkie gminy jak Obrzycko (woj. wielkopolskie), które jako miasto liczy 2239 mieszkańców a gmina wiejska 4387 , Stoczek Łukowski (lubelskie) 2701 (miasto) oraz 5126 (gmina wiejska) oraz Kowal (kujawsko-pomorskie) odpowiednio 3495 oraz 4020, jak i gminy zdecydowanie większe, np. Ełk (57471, 10578) , Włocławek (117 264, 6417) oraz Tarnów (114 168, 24113)).
  Troniny – wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie wieluńskim, w gminie Pątnów. Miejscowość wchodzi w skład sołectwa Załęcze Małe.

  Pątnów (do 1953 gmina Kamionka) – gmina wiejska w województwie łódzkim, w powiecie wieluńskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie sieradzkim.

  Siedziba gminy to Pątnów.

  Według danych z 30 czerwca 2004 gminę zamieszkiwały 6502 osoby.

  Budziaki – osada w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie wieluńskim, w gminie Pątnów. Miejscowość wchodzi w skład sołectwa Dzietrzniki.Popowice – wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie wieluńskim, w gminie Pątnów. Znajduje się w odległości 6 km od Wielunia w kierunku południowym.

  O gminie[]

  Gmina Pątnów położona jest w południowej części powiatu wieluńskiego. Jest typowo rolnicza gminą. Wśród upraw dominują zboża i ziemniaki, natomiast hodowla skoncentrowana jest głównie na produkcji trzody chlewnej i bydła mlecznego. Czyste środowisko sprzyja rozwojowi pszczelarstwa. Gmina Pątnów ma dobrze rozwinięty układ dróg kołowych. Przez obszar gminy przebiegają dwie drogi krajowe: WieluńCzęstochowa i Wieluń – Opole oraz linia kolejowa: Wieluń – Herby. Na terenie gminy znajdują się duże złoża piasku, które obecnie są eksploatowane (Załęcze, Cisowa).

  Kubery – osada w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie wieluńskim, w gminie Pątnów. Miejscowość wchodzi w skład sołectwa Dzietrzniki.Samoobrona Rzeczpospolitej Polskiej – partia polityczna, odwołująca się w różnych okresach swojej działalności głównie do idei narodowo-lewicowych, chrześcijańsko-lewicowych, socjaldemokratycznych, chrześcijańsko-demokratycznych, nacjonalistycznych, narodowo-katolickich i agrarnych, najczęściej łącząca poszczególne elementy tych nurtów, założona 10 stycznia 1992 (zarejestrowana sądownie 12 czerwca 1992) z inicjatywy działaczy ZZR "Samoobrona" Andrzeja Leppera, do 17 stycznia 2000 pod nazwą Przymierze Samoobrona. W latach 2006–2007 współtworzyła koalicyjny rząd wraz z Prawem i Sprawiedliwością i Ligą Polskich Rodzin. 4 marca 2012 weszła w skład partii Samoobrona, powołanej w styczniu 2010 przez część działaczy Samoobrony RP.

  W wyborach do sejmu w 2005 i 2007 w gminie Pątnów padł rekord poparcia dla Samoobrony RP. Za tą partią opowiedziało się kolejno: 70,59% i 30,4% mieszkańców gminy. Prawie wszystkie te głosy zostały oddane na mieszkającego we wsi Cieśle posła Edwarda Kiedosa, byłego wójta gminy.

  Edward Józef Kiedos (ur. 18 marca 1961 w Wieluniu) – polski polityk, ekonomista, samorządowiec, rolnik, urzędnik, strażak, wójt gminy Pątnów, poseł na Sejm V kadencji.Kamionka – wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie wieluńskim, w gminie Pątnów. Przez obrzeża wsi przebiega ruchliwa droga krajowa nr 43 łącząca Częstochowę z Wieluniem.

  Struktura powierzchni[]

  Według danych z roku 2002 gmina Pątnów ma obszar 114,3 km², w tym:

 • użytki rolne: 60%
 • użytki leśne: 34%
 • Gmina stanowi 12,32% powierzchni powiatu.

  Demografia[]

  Dane z 30 czerwca 2004:

 • Piramida wieku mieszkańców gminy Pątnów w 2014 roku.

 • Piramida wieku Gmina Patnow.png

  Sołectwa[]

  Bieniec, Dzietrzniki, Grabowa, Grębień, Józefów, Kałuże, Kamionka, Kluski, Pątnów, Popowice, Załęcze Małe, Załęcze Wielkie.

  Powiat wieluński – powiat w Polsce (województwo łódzkie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Wieluń.Linia kolejowa Herby Nowe – Oleśnica (wg D 29) linia kolejowa nr 181 – łączy węzeł kolejowy w Herbach z Oleśnicą przez Wieluń i Kępno. Położona w granicach pięciu województw: śląskiego, opolskiego, łódzkie, wielkopolskiego i dolnośląskiego. Linia przebiega przez tereny siedmiu powiatów: lublinieckiego, kłobuckiego, oleskiego, wieluńskiego, wieruszowskiego, kępińskiego i oleśnickiego. Najstarszy odcinek Herby Nowe – Wieluń Dąbrowa – Podzamcze wybudowano w 1926 roku który od 1931 eksploatowała spółka Francusko-Polskie Towarzystwo Kolejowe.

  Pozostałe miejscowości[]

  Budziaki, Bukowce, Cieśle, Gligi, Kubery, Madeły, Troniny.

  Sąsiednie gminy[]

  Działoszyn, Lipie, Mokrsko, Praszka, Rudniki, Wieluń, Wierzchlas

  Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

 • Gminny Portal Informacyjny Gminy Pątnów
 • Forum dyskusyjne Pątnowa
 • Pątnów na Portalu Turystyki Aktywnej Ziemi Wieluńskiej
 • Gmina Lipie – gmina wiejska w województwie śląskim, w powiecie kłobuckim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie częstochowskim. Siedziba gminy to Lipie.Gmina Wieluń – gmina miejsko-wiejska w województwie łódzkim, w powiecie wieluńskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie sieradzkim.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Gmina Działoszyn – gmina miejsko-wiejska w województwie łódzkim, w powiecie pajęczańskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie sieradzkim.
  Gmina (od niem. Gemeinde – komuna, społeczność) – wspólnota samorządowa osób zamieszkujących określone terytorium.
  Gmina Wierzchlas (dawn. gmina Mierzyce) - gmina wiejska w województwie łódzkim, w powiecie wieluńskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie sieradzkim.
  Częstochowa – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba powiatu częstochowskiego. W latach 1975-1999 była stolicą województwa częstochowskiego. Po reformie administracyjnej w 1999 została włączona do województwa śląskiego.
  Podział administracyjny Polski 1975–1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.
  Załęcze Wielkie – wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie wieluńskim, w gminie Pątnów. Leży na terenie Załęczańskiego Parku Krajobrazowego, nad rzeką Wartą.
  Gmina Kamionka (od 1953 gmina Pątnów) – dawna gmina wiejska istniejąca do 1953 roku w woj. łódzkim. Nazwa gminy pochodzi od wsi Kamionka, lecz siedzibą gminy był Pątnów .

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.056 sek.