• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Półwysep Melville’a

  Przeczytaj także...
  Hall Beach, Sanirajak – miejscowość w regionie Qikiqtaaluk na terytorium Nunavut w Kanadzie. Znajduje się na Półwyspie Melville’a, nad Basenem Foxe’a. Znajduje się w strefie klimatu polarnego.Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.
  Boothia (ang. Gulf of Boothia, fr. Golfe de Boothia) – zatoka Oceanu Arktycznego, położona między Ziemią Baffina a półwyspem Boothia. Na południu ogranicza ją stały ląd kontynentu północnoamerykańskiego z Półwyspem Melville’a. Na północy łączy się z Cieśniną Lancastera poprzez Cieśninę Księcia Regenta. Przez wąskie cieśniny: Bellota na zachodzie i Fury and Hecla Strait na wschodzie łączy się z innymi akwenami Archipelagu Arktycznego.
  Półwyspy: Boothia i Melville’a

  Półwysep Melville’a (ang. Melville Peninsula, fr. Péninsule de Melville) - półwysep w arktycznej części Kanady, położony między zatoką Boothia na zachodzie a Basenem Foxe’a na wschodzie. Wchodzi w skład terytorium Nunavut. Zajmuje powierzchnię około 65 tys. km². Porasta go tundra. Najważniejszą miejscowością na półwyspie jest Hall Beach.

  Basen Foxe’a (ang. Foxe Basin, fr. Bassin de Foxe) – zatoka Oceanu Arktycznego, położona na północ od Zatoki Hudsona, od której oddzielona jest wyspą Southampton. Od wschodu i północy ograniczony jest przez Ziemię Baffina, a od zachodu przez Półwysep Melville’a. Basen Foxe’a połączony jest z innymi akwenami przez cieśniny: na zachodzie przez cieśninę Fury and Hecla Strait z zatoką Boothia, na południu przez Kanał Foxe’a z Zatoką Hudsona, a na wschodzie przez Cieśninę Hudsona z Oceanem Atlantyckim. Basen Foxe’a zajmuje powierzchnię około 170 tys. km². Największą głębokość, ponad 1000 m, osiąga w południowej części.Półwysep – część lądowej powierzchni Ziemi wysunięta w stronę zbiornika wodnego (np. morza lub jeziora), otoczona z trzech stron wodą. Miejsce, w którym półwysep łączy się z główną częścią lądu nazywane jest jego nasadą, a miejsce najdalej wysunięte w wodę to przylądek. Wąski, ale niezbyt duży półwysep nazywany jest cyplem.
  Tundra (fiń. tunturi – ‘łysa góra’) – bezleśne zbiorowisko roślinności w zimnym klimacie strefy arktycznej i subarktycznej. Charakteryzuje się występowaniem gleb tundrowych, stale zamarzniętym podglebiem i bardzo niską pokrywą roślinną, zdominowaną przez mchy i porosty.Kanada (ang. i fr. Canada) – państwo położone w Ameryce Północnej, rozciągające się od Oceanu Atlantyckiego na wschodzie do Oceanu Spokojnego na zachodzie i Oceanu Arktycznego na północy. Na południu i północnym zachodzie graniczy ze Stanami Zjednoczonymi, granice morskie: na północy z Danią (Grenlandia) i na wschodzie z Francją (wyspy Saint-Pierre i Miquelon). Drugie państwo świata pod względem powierzchni (po Rosji) oraz 36. pod względem ludności. Kanada jest członkiem ONZ, NAFTA, Wspólnoty Narodów, Frankofonii, NATO, G8, APEC.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama