• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pål Tyldum

  Przeczytaj także...
  Ole Martin Ellefsæter (ur. 15 lutego 1939 w Furnes) – norweski biegacz narciarski, dwukrotny złoty medalista olimpijski oraz dwukrotny medalista mistrzostw świata.Holmenkollen - położone na zalesionym wzgórzu przedmieście Oslo, stanowiące ważną część norweskiej i międzynarodowej historii narciarstwa. Znajdująca się tu ponad 100-letnia skocznia Holmenkollbakken była narodowym pomnikiem i jedną z największych atrakcji turystycznych: ponad milion osób każdego roku przebywało krótką drogę z centrum Oslo, aby ją zobaczyć. Została zburzona pod koniec 2008 roku. Jednak na jej miejscu została zbudowana nowa skocznia specjalnie na Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym 2011. Pierwszy oficjalny skok na nowej skoczni 3 marca 2010 oddała Anette Sagen.
  Ivar Formo (ur. 24 czerwca 1951 w Oslo, zm. 26 grudnia 2006 w Nordmarce) – norweski biegacz narciarski, czterokrotny medalista olimpijski oraz dwukrotny medalista mistrzostw świata.

  Pål Bjarne Tyldum (ur. 28 marca 1942 w Høylandet) – norweski biegacz narciarski, pięciokrotny medalista olimpijski.

  Kariera[]

  Jego olimpijskim debiutem były Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Grenoble w 1968 r. Wraz z Oddem Martinsenem, Haraldem Grønningenem i Ole Ellefsæterem zdobył złoty medal olimpijski w sztafecie 4 x 10 km. Ponadto w biegu na 15 km był 7., a na 50 km był 4. Na igrzyskach w Sapporo został mistrzem olimpijskim w biegu na 50 km, a wicemistrzem na 30 km i w sztafecie 4 x 10 km. Tym razem Norwegowie pobiegli w składzie: Oddvar Brå, Pål Tyldum, Ivar Formo i Johannes Harviken. Cztery lata później, podczas igrzysk olimpijskich w Innsbrucku zdobył srebrny medal w sztafecie 4 x 10 km wspólnie z Einarem Sagstuenem, Ivarem Formo i Oddem Martinsenem. Na tych samych igrzyskach indywidualnie był 20. na 15 km i 7. na 50 km.

  Oddvar Brå (ur. 16 marca 1951 w Hølonda) – norweski biegacz narciarski, dwukrotny wicemistrz olimpijski, czterokrotny medalista mistrzostw świata oraz dwukrotny zdobywca Pucharu Świata.Einar Sagstuen (ur. 22 marca 1951 r.) - norweski narciarz, uprawiający biegi narciarskie. Jego największym sukcesem jest srebrny medal wywalczony w sztafecie podczas igrzysk w Innsbrucku w 1976 r. Oprócz niego w sztafecie pobiegli także: Pål Tyldum, Ivar Formo i Odd Martinsen. Był to jedyny występ olimpijski Sagstuena.

  W 1970 r. startował na mistrzostwach świata w Wysokich Tatrach, gdzie zajął 5. miejsce na 15 km, 4. miejsce na 30 km, 11. miejsce na 50 km i 4. miejsce w sztafecie 4 x 10 km.

  Dwukrotnie (w latach 1969 i 1972) wygrał bieg na 50 km podczas Holmenkollen Ski Festival. W 1970 r. otrzymał medal Holmenkollen. Ponadto Tyldum siedmiokrotnie zostawał mistrzem Norwegii.

  Osiągnięcia[]

  ]

  ]

  Bibliografia[]

 • Profil na stronie FIS (ang.)
 • Profil na sports-reference.com (ang.)
 • Przypisy

  1. Skład drużyny: Odd Martinsen, Pål Tyldum, Harald Grønningen, Ole Ellefsæter
  2. Skład drużyny: Oddvar Brå, Pål Tyldum, Ivar Formo, Johannes Harviken
  3. Skład drużyny: Pål Tyldum, Einar Sagstuen, Ivar Formo, Odd Martinsen
  4. Skład drużyny: Odd Martinsen, Harald Grønningen, Pål Tyldum, Erling Steineide
  Zimowe igrzyska olimpijskie – międzynarodowe zawody sportowe organizowane co 4 lata przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Należą do największych i najbardziej popularnych zawodów sportowych na świecie. Zwycięstwo na igrzyskach olimpijskich uznawane jest przez sportowców za najbardziej prestiżowe osiągnięcie.Biegi narciarskie (także: biegi płaskie, dla odróżnienia od całkowicie innej dyscypliny zimowej – biegów zjazdowych) – sport zimowy popularny w krajach z rozległymi zaśnieżonymi terenami, głównie w północnej Europie oraz Kanadzie. Popularność tego sportu szybko rośnie także w Stanach Zjednoczonych, Rosji i krajach Europy Środkowej.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym to oprócz igrzysk olimpijskich główna impreza dla zawodników z całego świata w konkurencjach klasycznych: biegach narciarskich, skokach narciarskich i kombinacji norweskiej. Pierwsze mistrzostwa odbyły się w 1925 r. w Johannisbadzie (obecnie Janské Lázně) w ówczesnej Czechosłowacji. Najwięcej razy mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym organizowała Finlandia, która gościła najlepszych narciarzy klasycznych aż siedmiokrotnie (wliczając w to Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym w 1984 r.). Spośród wszystkich miast organizujących te zawody najczęściej, siedmiokrotnie, rola ta przypadała fińskiemu Lahti, które gospodarzem było w latach 1926, 1938, 1958, 1978, 1989, 2001 oraz w 2017. W Polsce mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym odbyły się jak dotąd trzykrotnie: w 1929, 1939 i 1962 r. Za każdym razem organizatorem było Zakopane.
  Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym 1970 miały miejsce w dniach 14 - 22 lutego 1970 w Wysokich Tatrach, Czechosłowacja. Impreza ta po raz drugi odwiedziła to miasto.
  Harald Grønningen (ur. 9 października 1934 r. w Lensvik) - norweski biegacz narciarski, pięciokrotny medalista olimpijski i dwukrotny medalista mistrzostw świata.
  Odd Willy Martinsen (ur. 20 grudnia 1942 r. w Drammen) - norweski biegacz narciarski, trzykrotny medalista olimpijski oraz pięciokrotny medalista mistrzostw świata.
  Medal Holmenkollen (norw. Holmenkollmedaljen) – norweska nagroda dla zawodowych narciarzy przyznawana przez Związek Promocji Narciarstwa – Skiforeningen. Wyróżnieni nią zostają zawodnicy osiągający najlepsze wyniki na imprezach rangi mistrzostw świata, igrzysk olimpijskich oraz innych zawodach międzynarodowych (włączając w to "Tydzień Holmenkollen" – Holmenkollen Ski Festival). Pierwszy medal przyznano w 1895, a otrzymał go norweski dwuboista Viktor Thorn.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.019 sek.