• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ozzfest

  Przeczytaj także...
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Sharon Rachel Osbourne née Arden (ur. 9 października 1952 w Londynie) – brytyjska osobowość telewizyjna, businesswoman, aktorka, menedżerka muzyczna, organizatorka rockowego festiwalu muzycznego Ozzfest.
  Rock (ang. skała, kołysać się) – ogólna nazwa całego szeregu stylów muzycznych, wywodzących się z rock and rolla oraz rhythm and bluesa i bluesa. Sama nazwa "rock" jest właściwie skrótem od "rock and roll", choć można uznawać owe dwa pojęcia za odmienne od siebie gatunki muzyczne. Wszystkie style rockowe charakteryzują się brzmieniem opartym na różnego rodzaju gitarach (zwykle elektrycznych, elektrycznych basowych) i perkusji, z wyraźnie zarysowanym rytmem i śpiewem, wywodzącym się z bluesa, oraz sposobem wolnej improwizacji w trakcie grania utworów, wywodzącym się z jazzu. Ważną cechą muzyki rockowej, nieobecną w muzyce poważnej, jest zespołowość w procesie tworzenia; muzyka jest bowiem tworzona zespołowo i trudna do odtworzenia, gdy nie jest grana przez oryginalny zespół (zob. tribute band), często jest też zespołowo komponowana. Niekiedy w sposób dynamiczny, kiedy to zainicjowany motyw muzyczny w serii jamów przetwarzany jest w utwór, który w swej końcowej fazie rzadko przypomina swą wyjściową formę. W muzyce rockowej, podobnie jak w jazzie, kompozytor i wykonawca to najczęściej ta sama osoba lub grupa osób, a komponowanie i wykonywanie muzyki są często jednym procesem.

  Ozzfest – coroczny cykl kilkudziesięciu koncertów (w 2005 – 26) zespołów grających ciężką odmianę rocka, odbywających się w Stanach Zjednoczonych. Organizatorami imprezy są Ozzy Osbourne i jego żona Sharon.

  Koncerty tradycyjnie odbywają się na dwóch scenach. Na głównej występują zespoły ze światowej czołówki, natomiast na scenie drugiej – zespoły słabiej znane oraz debiutanci.

  W 2005 festiwal rozpoczął się 15 lipca w Bostonie i trwał aż do 4 września, kończąc cykl koncertem w West Palm Beach na Florydzie.

  Ozzy Osbourne właściwie John Michael Osbourne (ur. 3 grudnia 1948 w Birmingham) – brytyjski wokalista, muzyk i autor tekstów. Wieloletni członek heavymetalowego zespołu Black Sabbath. Od 1980 roku prowadzi karierę solową. Do 2010 roku nagrał dziesięć albumów studyjnych pozytywnie ocenianych przez krytyków muzycznych. Na początku XXI w. zyskał status celebryty dzięki udziałowi w reality show The Osbournes. W rankingu 100 Greatest Heavy Metal Vocalists of all time amerykańskiego magazynu muzycznego Hit Parader zajął 8. miejsce. Z kolei w 2009 roku został sklasyfikowany na 10. miejscu listy 50 najlepszych heavymetalowych frontmanów wszech czasów według Roadrunner Records.

  Dotychczas występowali na festiwalu[ | edytuj kod]

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Ozzfest (ang.). www.ozzfest.com. [dostęp 2009-06-15].
  2. Ozzfest 2002 (ang.). www.rocknworld.com. [dostęp 2009-06-15].
  3. Ozzfest 2003 line-up and US dates confirmed! (ang.). www.virtualfestivals.com. [dostęp 2009-06-15].
  4. 2004 Ozzfest Lineup Announced (ang.). www.knac.com. [dostęp 2009-06-15].
  5. Official Ozzfest 2005 Tour Dates And Lineup Revealed (ang.). www.metalunderground.com. [dostęp 2009-06-15].
  6. Official Ozzfest 2006 Lineup Revealed (ang.). www.metalunderground.com. [dostęp 2009-06-15].
  7. Ozzfest 2007: Line Up Completed (ang.). www.ultimate-guitar.com. [dostęp 2009-06-15].
  8. Ozzfest History (ang.). www.ozzfest.com/history.html. [dostęp 2012-04-05].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona Ozzfestu (ang.)




 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.883 sek.