Ozieryszcze
Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.Rejon horodecki (biał. Гарадо́цкі раё́н, Haradocki rajon, ros. Городо́кский райо́н, Gorodokskij rajon) – rejon w północnej Białorusi, w obwodzie witebskim.
Jeziaryszcza (biał. Езярышча, ros. Езерище, Jezieriszcze) – jezioro położone na Białorusi (rejon horodecki obwodu witebskiego) przy granicy z Rosją (rejon newelski obwodu pskowskiego). Jeden z największych zbiorników wodnych w kraju. Na zachodnim brzegu leży osiedle typu miejskiego o tej samej nazwie.
Jeziaryszcza (biał. Езярышча; ros. Езерище, Jezieriszcze) – osiedle typu miejskiego na Białorusi, w obwodzie witebskim, w rejonie horodeckim, ok. 13 km od Horodka, przy granicy z Rosją nad jeziorem o tej samej nazwie. W 2010 roku liczyło ok. 1,6 tys. mieszkańców.
Pograniczna twierdza (drewniany zamek) Wielkiego Księstwa Litewskiego i Rosji. 16 sierpnia 1562 roku hetman Florian Zebrzydowski podzielił tu armię polską, której część w ilości 4 tys. pod Stanisławem Leśniowolskim ruszyła w kierunku Newla, gdzie 19 sierpnia odniosła zwycięstwo nad 45 tys. armią rosyjską Andrieja Kurbskiego (Bitwa pod Newlem). Zdobyta przez wojska moskiewskie w 1564 w czasie wojny litewsko-rosyjskiej. Zdobyty przez wojska Stefana Batorego w dniu 12 października 1580 roku i oficjalnie powróciła do Wielkiego Księstwa Litewskiego na mocy rozejmu w Jamie Zapolskim.
Przypisy[ | edytuj kod]
- Численность населения по Республике Беларусь, областям и г. Минску (тысяч человек) на 1 января 2010 года (ros.).
- Napoleon Rouba, Przewodnik po Litwie i Białorusi, Wilno 1909 – Gdańsk 1995.
- Bitwa pod Newlem 1562 » Kresy, www.kresy.pl [dostęp 2017-11-24] (pol.).
- Zygmunt Gloger, Geografia historyczna ziem dawnej Polski. W tekście 63 autentycznych rycin, Kraków 1903.