• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Oyala  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Mengomeyén – miasto portowe w wschodniej kontynentalnej części Gwinei Równikowej, w prowincji Wele-Nzas. W 2005 roku liczyło 5947 mieszkańców.Bata – największe miasto w Gwinei Równikowej, ok. 230 tys. mieszkańców. Ośrodek administracyjny prowincji Litoral. Położone na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego, w historycznym terytorium Rio Muni.

  Oyala, Ciudad de la Paz lub Djibloho – miasto, które w przyszłości ma zostać stolicą Gwinei Równikowej, zastępując dotychczasową stolicę Malabo. Jego budowa nie została jeszcze ukończona, przeniesienie stolicy jest planowane na rok 2020. W lutym 2017 premier Francisco Pascual Obama Asue wraz z całym rządem przeniósł się z Malabo do Oyali. W tym samym roku przemianowano miasto na Ciudad de la Paz, co znaczy "Miasto pokoju".

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Evinayong - miasto w środkowej części Mbini (kontynentalna część Gwinei Równikowej), u stóp góry Mount Chime. Stolica prowincji Centro Sur, ważny ośrodek administracyjny i węzeł komunikacyjny, 5000 mieszkańców.

  Historia[ | edytuj kod]

  Budowa miasta została zainicjowana przez prezydenta Gwinei RównikowejTeodoro Obiangę Nguemę Mbasogo. Według prezydenta Mbasogo przeniesienie stolicy z Malabo jest podyktowane względami bezpieczeństwa.

  Korea Północna (kor. 조선민주주의인민공화국, hancha 朝鮮民主主義人民共和國, MCR. Chosŏn Minjujuŭi Inmin Konghwaguk, Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna, w skrócie KRLD) – państwo totalitarne w Azji Wschodniej, powstałe w północnej części Półwyspu Koreańskiego po II wojnie światowej, na terenach zajętych przez Armię Czerwoną. Oficjalnie, według konstytucji, Korea Północna jest republiką socjalistyczną. Przynajmniej formalnie Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna nie jest państwem komunistycznym. Od 2009 roku władze Korei Północnej rozpoczęły wykreślać odniesienia sugerujące komunistyczny ustrój i charakter państwa z konstytucji oraz z innych oficjalnych dokumentów.Mongomo – miasto we wschodniej kontynentalnej części Gwinei Równikowej. Jest stolicą prowincji Wele-Nzas, przy granicy z Gabonem. W 2005 roku liczyło 6393 mieszkańców.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Odnawialne źródła energii – źródła energii, których wykorzystywanie nie wiąże się z długotrwałym ich deficytem, ponieważ ich zasób odnawia się w krótkim czasie. Takimi źródłami są między innymi wiatr, promieniowanie słoneczne, opady, pływy morskie, fale morskie i geotermia. Przeciwieństwem ich są nieodnawialne źródła energii, czyli źródła, których zasoby odtwarzają się bardzo powoli bądź wcale: ropa naftowa, węgiel, gaz ziemny i uran.
  Teodoro Obiang Nguema Mbasogo (ur. 5 czerwca 1942 w Acoacán) – polityk i wojskowy, przywódca Gwinei Równikowej od sierpnia 1979. W 1982 oficjalnie mianowany prezydentem kraju, sprawuje nieustannie władzę od ponad 30 lat. Przewodniczący Unii Afrykańskiej od 31 stycznia 2011.
  Francisco Pascual Obama Asue (ur. 21 kwietnia 1949) – polityk z Gwinei Równikowej, wieloletni minister w różnych resortach, od 23 czerwca 2016 premier.
  Wele-Nzas - jedna z siedmiu prowincji Gwinei Równikowej. Powierzchnia wynosi 5 478 km, zaś ludność ok. 158 tysięcy mieszkańców (2001). Prowincja dzieli się na cztery dystrykty: Mongomo, Nsork, Añisok i Aconibe. Stolicą jest Mongomo.
  Gwinea Równikowa, Republika Gwinei Równikowej (hiszp. Guinea Ecuatorial, República de Guinea Ecuatorial) – państwo w centralnej Afryce. W czasach kolonialnych pod nazwą Gwinea Hiszpańska. Graniczy z Kamerunem i Gabonem. Kontynentalna część państwa leży na półkuli północnej, a należąca doń wyspa Pagalu na południowej.
  Portugalia, Republika Portugalska (port. Portugal, wym. [puɾtuˈɣaɫ]; oficjalna nazwa República Portuguesa) – państwo europejskie położone w zachodniej części Europy Południowej na południowym zachodzie Półwyspu Iberyjskiego. Jest najdalej wysuniętym na zachód państwem Europy, od północy i wschodu graniczy z Hiszpanią, a od zachodu i południa Portugalię oblewają wody Oceanu Atlantyckiego. Dodatkowo w skład Portugalii wchodzą dwa archipelagi wysp położonych na Oceanie Atlantyckim – Azory i Madera. Jest członkiem Unii Europejskiej oraz NATO.
  Malabo (do 1973 Santa Isabel) - stolica Gwinei Równikowej, port na wyspie Bioko w Zatoce Gwinejskiej. Drugie co do wielkości miasto kraju.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.832 sek.