• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Oxygene - język programowania  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Windows Presentation Foundation (WPF, nazwa kodowa Avalon) – nazwa silnika graficznego i API bazującego na .NET 3, wchodzącego w skład WinFX. WPF integruje interfejs użytkownika, grafikę 2D i 3D, multimedia, dokumenty (nazwa kodowa Metro) oraz generowanie/rozpoznawanie mowy (do aplikacji sterowanych głosem).DotGNU – projekt GNU mający na celu stworzenie i rozwijanie implementacji platformy .NET, która będzie stanowić Wolne Oprogramowanie. Jest to inicjatywa podobna do projektu Mono.

  Oxygene (znany również jako Chrome) to język programowania pod platformę .NET stworzony przez firmę RemObjects. Oxygene bazuje na języku programowania Object Pascal. Składnia Oxygene jest bardzo podobna do składni Delphi.NET. Kompilator Oxygene w pełni integruje się z Visual Studio 2003/2005/2008. Na chwilę obecną nie istnieją niezależne kompilatory Oxygene wraz z IDE.

  C# (C Sharp, dosłownie "C-krzyżyk", "cis") – obiektowy język programowania zaprojektowany przez zespół pod kierunkiem Andersa Hejlsberga dla firmy Microsoft.Embarcadero Delphi – nazwa środowiska programistycznego rozwijanego obecnie przez firmę Embarcadero (środowisko zostało stworzone w 1995 roku przez firmę Borland jako Borland Delphi).

  Spis treści

 • 1 Właściwości
 • 2 Przykładowe programy
 • 2.1 Hello World
 • 2.2 Kontenery generyczne
 • 2.3 Metody generyczne
 • 2.4 Obsługa typu string w instrukcji case (odpowiednika switch w języku C)
 • 2.5 Rozróżnianie typów klasy w instrukcji case
 • 2.6 Quine (program generujący swój własny kod źródłowy)
 • 3 Zobacz też
 • 4 Linki zewnętrzne
 • Rotor Programming (w skrócie Rotor) to nazwa kodowa Common Language Infrastructure, części Microsoft .NET. Rotor przeznaczony jest do pracy pod FreeBSD, Microsoft Windows i Mac OS X w zgodności ze standardami ECMA. Dodatkową jego zaletą jest to, że zawiera bardzo dokładną dokumentację i pełny kod źródłowy (ponad 1.3 mln linii) wystarczający, by stworzyć Framework .NET, kompilator C# i inne potrzebne narzędzia.MonoDevelop to wolne zintegrowane środowisko programistyczne dla GNOME, pierwotnie przeznaczone dla C# oraz innych języków platformy .NET. Początkowo MonoDevelop był tylko portem SharpDevelop dla Gtk#, od tego czasu bardzo się rozwinął.


  Podstrony: 1 [2] [3]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  SharpDevelop (#develop) - jest darmowym i otwartym IDE dla platformy .NET. Obsługuje takie języki programowania jak: C#, Visual Basic .NET oraz Boo.
  Nemerle – hybrydowy język programowania. Zawiera elementy programowania funkcyjnego i obiektowego, jest tworzony przez grupę osób z Instytutu Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego. Nemerle jest językiem opartym na platformie .NET.
  Visual Basic .NET (VB.NET) – obiektowy język programowania zaprojektowany przez firmę Microsoft. Program napisany w tym języku kompilowany jest do kodu pośredniego wykonywanego w maszynie wirtualnej zgodnej z .NET. Oznacza to, że do uruchomienia programu napisanego w języku VB.Net w systemie Windows wymagana jest (zwykle bezpłatna) biblioteka uruchomieniowa taka jak .NET Framework lub Mono.
  Language INtegrated Query (LINQ) – część technologii Microsoft .NET, która została opracowana przez Andersa Hejlsberga – znanego z zaprojektowania języka Delphi i języka C#. Technologia LINQ umożliwia zadawanie pytań na obiektach. Składnia języka LINQ jest prosta i przypomina SQL.
  Microsoft Visual Studio – to zintegrowane środowisko programistyczne firmy Microsoft. Jest używane do tworzenia oprogramowania konsolowego oraz z graficznym interfejsem użytkownika, w tym aplikacje Windows Forms, WPF, Web Sites, Web Applications i inne. Aplikacje mogą być pisane na platformy: Microsoft Windows, Windows Phone, Windows CE, .NET Framework, Microsoft Silverlight oraz konsole XBOX.
  Zintegrowane środowisko programistyczne (ang. Integrated Development Environment, IDE) jest to aplikacja lub zespół aplikacji (środowisko) służących do tworzenia, modyfikowania, testowania i konserwacji oprogramowania.
  Definicja intuicyjna: Delphi Prism to język programowania, który stanowi połączenie języka Oxygene (zwanego też Chrome), bazującego na języku Object Pascal oraz języka Delphi

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.024 sek.