• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Oxford English Dictionary



  Podstrony: [1] [2] [3] [4] 5 [6]
  Przeczytaj także...
  Międzynarodowy alfabet fonetyczny, MAF (ang. International Phonetic Alphabet, IPA; fr. Alphabet phonétique international, API) – alfabet fonetyczny, system transkrypcji fonetycznej przyjęty przez Międzynarodowe Towarzystwo Fonetyczne jako ujednolicony sposób przedstawiania głosek wszystkich języków. Składają się na niego zarówno symbole alfabetyczne jak i symbole niealfabetyczne oraz ok. 30 znaków diakrytycznych.Przyrostek (sufiks) – w językoznawstwie jest to każdy fragment wyrazu (jego morfem), o ile jest dodany po jego rdzeniu (czyli podstawie słowotwórczej) i jednocześnie ma własności słowotwórcze (czyli nie jest końcówką fleksyjną, przy czym rozróżnienie na "sufiks" jako element słowotwórczy i "końcówkę" jako wykładnik fleksyjny typowe jest wyłącznie dla polonistyki i slawistyki, a nie jest stosowane w innych filologiach, stąd na przykład w angielskiej i niemieckiej wersji tego artykułu "sufiks" jest egzemplifikowany w pierwszym rzędzie jako wykładnik deklinacyjny). Danemu wyrazowi może towarzyszyć jeden sufiks, kilka lub żaden.

  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH



  Ciekawostki[]
 • J. R. R. Tolkien był swego czasu zatrudniony przy pracach nad OED, badając etymologię wyrazów z zakresu od Waggle do Warlock. Sparodiował on czterech głównych redaktorów jako “Czterech Światłych Urzędników z Oxenford” w swym opowiadaniu Farmer Giles of Ham.
 • pisarz Julian Barnes również uczestniczył w pracach, ale nie odpowiadało mu to.
 • proza sir Thomasa Browne’a, tworzącego w języku wczesnym nowoangielskim, jest najczęściej cytowanym źródłem neologizmów.
 • William Szekspir jest najczęściej cytowanym pisarzem, a Hamlet – najczęściej cytowanym jego dziełem.
 • George Eliot (właśc. Mary Ann Evans) jest najczęściej cytowaną kobietą.
 • różne wersje Biblii stanowią wspólnie najczęściej cytowane dzieło, zaś najczęściej cytowanym pojedynczym dziełem jest średnioangielski poemat religijny Cursor Mundi.
 • jeden z najbardziej płodnych współpracowników z okresu wczesnych prac nad słownikiem, W. C. Minor, był pensjonariuszem zakładu dla psychicznie chorych przestępców. Wynalazł własny system wyszukiwania cytatów, zbierał je i wysyłał na żądanie redaktorów.
 • współtwórca języka XML, Tim Bray, uważa OED za inspirację do tworzenia języka sieciowego nowej generacji.
 • słowem posiadającym najdłuższe hasło w słowniku (liczące 60 tys. słów) jest czasownik set. Opisanych jest ponad 430 jego znaczeń.
 • wulgaryzmy fuck i cunt nie pojawiły się w żadnym poważnym anglojęzycznym wydawnictwie słownikowym w latach 1795-1965. Po raz pierwszy wystąpiły w OED w 1972 r.
 • OED, choć ogromny, nie jest największym słownikiem świata. Jest nim holenderski Woordenboek der Nederlandsche Taal, który pełni podobną funkcję, lecz jego opracowanie zajęło dwa razy więcej czasu.
 • W 2001 roku w słowniku znalazło się sztandarowe powiedzenie postaci Homera Simpsona z serialu Simpsonowie – d’oh.
 • Linki zewnętrzne[]

 • oficjalna strona Oxford English Dictionary
 • Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Republika Południowej Afryki (RPA, afr. Republiek van Suid-Afrika, ang. Republic of South Africa) – państwo na południowym krańcu Afryki.


  Podstrony: [1] [2] [3] [4] 5 [6]



  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Nowa Zelandia (ang. New Zealand, język maoryski Aotearoa – Kraj Długiej Białej Chmury) – państwo wyspiarskie, położone na południowo-zachodnim Pacyfiku i składające się z dwóch głównych wysp (Północnej i Południowej) oraz szeregu mniejszych wysp, w tym Wyspy Stewart i Wysp Chatham. Archipelag Nowej Zelandii jest najdalej na południe wysuniętą częścią Oceanii, na południowy wschód od Australii. W skład Nowej Zelandii (a dokładnie w skład Commonwealth realm Nowej Zelandii, czyli są to terytoria stowarzyszone lub zależne Nowej Zelandii, ale wchodzące wraz z nią w skład wspólnej domeny królewskiej tudzież królestwa stowarzyszeniowego, połączonego unią personalną ze Zjednoczonym Królestwem i innymi Commonwealth realms) wchodzą również Wyspy Cooka i Niue, które są samorządne, oraz Tokelau i Dependencja Rossa.
  Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna, ISO (ang. International Organization for Standardization, fr. Organisation internationale de normalisation) – organizacja pozarządowa zrzeszająca krajowe organizacje normalizacyjne.
  Związek frazeologiczny, frazeologizm – utrwalone w użyciu z ustalonym znaczeniem połączenie dwóch lub więcej wyrazów.
  Sir Thomas Browne (ur. 19 października 1605 w Londynie, zm. 19 października 1682 w Norwich), angielski lekarz, pisarz i uczony.
  XML (ang. Extensible Markup Language, w wolnym tłumaczeniu Rozszerzalny Język Znaczników) – uniwersalny język formalny przeznaczony do reprezentowania różnych danych w strukturalizowany sposób.
  Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.
  Uniwersytet Waterloo (ang. University of Waterloo) to uniwersytet działający w kanadyjskim mieście Waterloo, w prowincji Ontario. Ma ponad 2 tys. wykładowców i około 26 tys. studentów. Założony w 1957. Uważany za jeden z czołowych uniwersytetów kanadyjskich w dziedzinie matematyki, informatyki i inżynierii.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.039 sek.