• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Owen Wister

  Przeczytaj także...
  Filadelfia (ang. Philadelphia wymowa: /ˌfɪləˈdɛlfiə/) – miasto na północno-wschodnim wybrzeżu USA, w stanie Pensylwania, u ujścia rzeki Delaware do Atlantyku. Największe pod względem liczby ludności miasto w Pensylwanii i szóste w kraju.George Washington, pol. Jerzy Waszyngton (ur. 11 lutego 1731/22 lutego 1732, zm. 14 grudnia 1799) – amerykański generał i polityk, wódz naczelny Armii Kontynentalnej (1775-1784), deputowany do Kongresu Kontynentalnego, pierwszy prezydent Stanów Zjednoczonych (1789-1797), mason. Uważany za ojca narodu amerykańskiego.
  Theodore Roosevelt (ur. 27 października 1858 w Nowym Jorku, zm. 6 stycznia 1919 w Oyster Bay) – dwudziesty szósty prezydent USA (1901-1909), laureat Pokojowej Nagrody Nobla za rok 1906.
  Owen Wister

  Owen Wister (ur. 14 lipca 1860, zm. 21 lipca 1938) – amerykański pisarz.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Urodził się w Filadelfii. Jego rodzicami byli Owen Jones Wister i Sarah Butler Wister. Jego babką była szekspirowska aktorka Fanny Kemble. W młodości podróżował po Europie. Wykazywał talent do muzyki. Ukończył z wyróżnieniem Uniwersytet Harvarda. Naukę kontynuował w Harvard Law School. Studia prawnicze ukończył w 1888, a w 1890 uzyskał uprawnienia do wykonywania zawodu adwokata.

  Uniwersytet Harvarda (ang. Harvard University) powstał 8 września 1636 jako Harvard College w Newtown (wówczas w Kolonii Zatoki Massachusetts, obecnie Cambridge) koło Bostonu jako pierwszy uniwersytet na terenie kolonii brytyjskich w Ameryce Północnej.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Twórczość[ | edytuj kod]

  Był autorem powieści Wirgińczyk (1902), pierwszej nowoczesnej powieści o Dzikim Zachodzie, w której stworzył romantyczny obraz „rycerskiego” kowboja. Obraz ten stał się pierwowzorem wielu późniejszych bohaterów westernów literackich i filmowych. Wister był też autorem opowiadań, książek dla dzieci, dzienników, listów oraz trzech biografii prezydentów Stanów Zjednoczonych, Ulyssesa Granta, George’a Washingtona i Theodore’a Roosevelta. W 1958 córka pisarza, Fanny Kemble Wister, wydała jego dzienniki i listy z lat 1885–1895.

  Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Powieść Wirgińczyk: jeździec z równin ukazała się w Polsce w przekładzie Janiny Sujkowskiej w 1964 nakładem wydawnictwa „Iskry”. Była wznawiana w 1969, 1977 i 1987.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Owen Wister, American Novelist (ang.). Encyclopaedia Britannica. [dostęp 2017-08-27].
  2. John D. Nesbitt: Owen Wister: Inventor of the Good-guy Cowboy (ang.). wyohistory.org. [dostęp 2017-08-27].

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Pisarze świata. Słownik encyklopedyczny, wyd. PWN, 1999
 • Dziki Zachód (ang. Old West lub Wild West) – popularne określenie zachodnich terenów Stanów Zjednoczonych, odnoszące się do okresu XIX i pierwszej dekady XX wieku.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Western – gatunek filmu fabularnego, powieści awanturniczej albo sztuki scenicznej, obejmujący utwory, których akcja rozgrywa się w okresie kolonizacji i stabilizowania się życia na terenach zachodnich stanów USA, zwanych Dzikim Zachodem. Jest charakterystyczną formą amerykańską, chociaż był uprawiany również przez twórców rodem z Europy.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Ulysses Simpson Grant (ur. 27 kwietnia 1822 w Point Pleasant (hrabstwo Clermont), zm. 23 lipca 1885 w Mount McGregor (hrabstwo Saratoga)) – amerykański generał, osiemnasty prezydent USA (1869-1877).
  National Library of Australia (pol. Biblioteka Narodowa Australii) – australijska biblioteka narodowa w Canberrze, założona w 1960 roku.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.047 sek.