• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ove Aunli

  Przeczytaj także...
  Terje Bjarte Langli (ur. 3 lutego 1965 r. w Steinkjer) – norweski biegacz narciarski, dwukrotny medalista olimpijski oraz czterokrotny medalista mistrzostw świata.Vegard Ulvang (ur. 10 października 1963 w Kirkenes) – norweski biegacz narciarski, sześciokrotny medalista olimpijski, ośmiokrotny medalista mistrzostw świata i zdobywca Pucharu Świata.
  Finlandia, Republika Finlandii (fiń. Suomi, Suomen Tasavalta; szw. Finland, Republiken Finland) – państwo w Europie Północnej, powstałe po odłączeniu od Rosji w 1917. Członek Unii Europejskiej. Graniczy od zachodu ze Szwecją, od północy z Norwegią i od wschodu z Rosją. Od zachodu ma ponadto dostęp do Morza Bałtyckiego.

  Ove Robert Aunli (ur. 12 marca 1956 w Orkdal) – norweski biegacz narciarski, dwukrotny medalista olimpijski oraz sześciokrotny medalista mistrzostw świata.

  Kariera[ | edytuj kod]

  Jego olimpijskim debiutem były Igrzyska w Lake Placid w 1980 r. W biegu na dystansie 15 km zajął trzecie miejsce, przegrywając jedynie z Thomasem Wassbergiem ze Szwecji i Juhą Mieto z Finlandii. Ponadto wraz z Larsem Erikiem Eriksenem, Perem Knutem Aalandem i Oddvarem Brå zdobył srebrny medal w sztafecie 4x10 km. Znacznie słabszy występ zanotował na igrzyskach olimpijskich w Sarajewie w 1984 r. W biegu na 15 km został zdyskwalifikowany, a biegu na dystansie 50 km nie zdołał ukończyć. Co więcej wraz z kolegami z reprezentacji zajął 4 miejsce w sztafecie. Na kolejnych igrzyskach już nie startował.

  Ivar Formo (ur. 24 czerwca 1951 w Oslo, zm. 26 grudnia 2006 w Nordmarce) – norweski biegacz narciarski, czterokrotny medalista olimpijski oraz dwukrotny medalista mistrzostw świata.Oddvar Brå (ur. 16 marca 1951 w Hølonda) – norweski biegacz narciarski, dwukrotny wicemistrz olimpijski, czterokrotny medalista mistrzostw świata oraz dwukrotny zdobywca Pucharu Świata.

  Członkiem norweskiej kadry był przez dekadę, sześciokrotnie stając na podium mistrzostw świata. W 1978 r. wystartował na Mistrzostwach Świata Lahti. Wspólnie z Larsem Erikiem Eriksenem, Ivarem Formo i Oddvarem Brå wywalczył tam brązowy medal w sztafecie. Na tych samych mistrzostwach zajął także 10 miejsce w biegu na 15 km techniką klasyczną. Cztery lata później, na Mistrzostwach Świata Oslo razem z Eriksenem, Pålem Gunnarem Mikkelsplassem i Oddvarem Brå zdobył złoto w sztafecie. W swoim najlepszym indywidualnym starcie, w biegu na 30 km techniką dowolną Aunli zajął 4 miejsce. Mistrzostwa Świata Seefeld in Tirol w 1985 r. były najlepszymi w jego karierze. Wraz z Arildem Monsenem, Pålem Gunnarem Mikkelsplassem i Torem Håkonem Holte wywalczył kolejny złoty medal w sztafecie. Co więcej w biegu na 30 km techniką klasyczną zdobył srebrny medal, a na dystansie 50 km stylem klasycznym był trzeci. Mistrzostwa Świata Oberstdorfie były ostatnimi w jego karierze. Zdobył tam swój ostatni medal w karierze wspólnie z Vegardem Ulvangiem, Pålem Gunnarem Mikkelsplassem i Terje Langlim zajmując trzecie miejsce w sztafecie.

  Berit Kristine Aunli z domu Kvello (ur. 9 czerwca 1956 r. w Stjørdal) – norweska biegaczka narciarska, trzykrotna medalistka olimpijska, pięciokrotna medalistka mistrzostw świata, zdobywczyni Pucharu Świata.Juha Iisakki Mieto (ur. 20 listopada 1949 w Kurikka) – fiński biegacz narciarski, pięciokrotny medalista igrzysk olimpijskich oraz czterokrotny medalista mistrzostw świata. Od 2007 do 2011 poseł do Eduskunty.

  Najlepsze wyniki w Pucharze Świata osiągnął w sezonach 1980/1981 i 1984/1985, kiedy w klasyfikacji generalnej zajmował 3 miejsce. Zdobył tytuł mistrza kraju, zwyciężając w biegu na 30 km w 1985 r. Był to najlepszy rok w jego karierze.

  Jego żona Berit Aunli także była biegaczką narciarską, medalistką igrzysk olimpijskich i mistrzostw świata.

  Osiągnięcia[ | edytuj kod]

  | edytuj kod]

  | edytuj kod]

  Puchar Świata[ | edytuj kod]

  Miejsca w klasyfikacji generalnej[ | edytuj kod]

 • sezon 1980/1981: 3.
 • sezon 1981/1982: 14.
 • sezon 1982/1983: 48.
 • sezon 1983/1984: 12.
 • sezon 1984/1985: 3.
 • sezon 1985/1986: 24.
 • sezon 1986/1987: 27.
 • Miejsca na podium (od 1982)[ | edytuj kod]

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Profil na stronie FIS (niem. • ang. • fr.)
 • Profil na sports-reference.com (ang.)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Skład drużyny: Lars Erik Eriksen, Per Knut Aaland, Ove Aunli, Oddvar Brå
  2. Skład drużyny: Lars Erik Eriksen, Jan Lindvall, Ove Aunli, Tor Håkon Holte
  3. Skład drużyny: Lars Erik Eriksen, Ove Aunli, Ivar Formo, Oddvar Brå
  4. Skład drużyny: Lars Erik Eriksen, Ove Aunli, Pål Gunnar Mikkelsplass, Oddvar Brå
  5. Skład drużyny: Arild Monsen, Pål Gunnar Mikkelsplass, Tor Håkon Holte, Ove Aunli
  6. Skład drużyny: Ove Aunli, Vegard Ulvang, Pål Gunnar Mikkelsplass, Terje Langli
  Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.Zimowe igrzyska olimpijskie – międzynarodowe zawody sportowe organizowane co 4 lata przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Należą do największych i najbardziej popularnych zawodów sportowych na świecie. Zwycięstwo na igrzyskach olimpijskich uznawane jest przez sportowców za najbardziej prestiżowe osiągnięcie.
  Warto wiedzieć że... beta

  Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym 1982 miały miejsce w dniach 19 - 28 lutego 1982 w Oslo, Norwegia na stadionie Holmenkollen. Oslo po raz czwarty organizowało mistrzostwa, po raz trzeci w roku nieolimpijskim. Do programu mistrzostw dołączyły dwie konkurencje: sztafeta 3 x 10 km w kombinacji norweskiej i zawody drużynowe w skokach narciarskich na dużej skoczni. W tym roku także po raz pierwszy biegano techniką dowolną.
  Biegi narciarskie (także: biegi płaskie, dla odróżnienia od całkowicie innej dyscypliny zimowej – biegów zjazdowych) – sport zimowy popularny w krajach z rozległymi zaśnieżonymi terenami, głównie w północnej Europie oraz Kanadzie. Popularność tego sportu szybko rośnie także w Stanach Zjednoczonych, Rosji i krajach Europy Środkowej.
  Gmina Orkdal (norw. Orkdal kommune) jest jedną z norweskich gmin leżących w regionie Sør-Trøndelag. Siedzibą gminy jest miasto Orkanger.
  Jan Petter Lindvall (ur. 18 marca 1950) – norweski biegacz narciarski. Jego najwyższą lokatą na igrzyskach olimpijskich było 5. miejsce na igrzyskach w Sarajewie. Najlepszym miejscem na mistrzostwach świata było 11. miejsce na mistrzostwach świata w Oslo. Najlepsze wyniki w Pucharze Świata uzyskał w sezonie 1982/1983 kiedy to zajął 4. miejsce w klasyfikacji generalnej.
  Mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym to oprócz igrzysk olimpijskich główna impreza dla zawodników z całego świata w konkurencjach klasycznych: biegach narciarskich, skokach narciarskich i kombinacji norweskiej. Pierwsze mistrzostwa odbyły się w 1925 r. w Johannisbadzie (obecnie Janské Lázně) w ówczesnej Czechosłowacji. Najwięcej razy mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym organizowała Finlandia, która gościła najlepszych narciarzy klasycznych aż siedmiokrotnie (wliczając w to Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym w 1984 r.). Spośród wszystkich miast organizujących te zawody najczęściej, siedmiokrotnie, rola ta przypadała fińskiemu Lahti, które gospodarzem było w latach 1926, 1938, 1958, 1978, 1989, 2001 oraz w 2017. W Polsce mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym odbyły się jak dotąd trzykrotnie: w 1929, 1939 i 1962 r. Za każdym razem organizatorem było Zakopane.
  Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym 1987 miały miejsce w dniach 11 - 21 lutego 1987 w Oberstdorfie w Niemczech. W czasie tych mistrzostw postanowiono podzielić konkurencje biegowe na biegi w technice dowolnej i klasycznej. Także pierwszy i ostatni raz sztafety były złożone z 4 biegów w technice dowolnej.
  Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym 1978 miały miejsce w dniach 18 – 26 lutego 1978 w Lahti, Finlandia. Po raz czwarty mistrzostwa zostały zorganizowane w Lahti. W porównaniu do poprzednich edycji mistrzostw, w kalendarzu znalazł się bieg na 20 km kobiet oraz nieoficjalny konkurs drużynowy mężczyzn w skokach narciarskich.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.044 sek.