• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Otto Struve

  Przeczytaj także...
  Yerkes Observatory (ang. The Yerkes Observatory) – obserwatorium astronomiczne znajdujące się w Williams Bay w stanie Wisconsin, USA.Wojna domowa w Rosji – wojna domowa rozpoczęta w wyniku rewolucji październikowej w 1917 roku i ustanowienia przez bolszewików nowej władzy państwowej w Rosji. Zwolenników nowej władzy określano jako "czerwonych", a przeciwników jako "białych". Niekiedy za datę rozpoczęcia wojny uważa się datę podpisania traktatu brzeskiego (3 marca 1918) – podpisanie tego aktu rzeczywiście spowodowało narastanie oporu oraz zagwarantowało zewnętrzną interwencję i wsparcie sił Ententy po stronie "białych". Za zakończenie wojny domowej jest uważane zajęcie przez Armię Czerwoną Krymu w 1920 roku. Na Dalekim Wschodzie walki trwały jednak do 25 października 1922 roku (zdobycie Władywostoku). W Jakucji starcia zbrojne miały miejsce jeszcze w 1923 roku, a na Półwyspie Czukockim – do połowy 1924 roku.
  Medal Henry’ego Drapera – nagroda ufundowana przez wdowę po astronomie Henrym Draperze, przyznawana przez amerykańską National Academy of Sciences za osiągnięcia w dziedzinie astrofizyki.
  Otto Struve

  Otto Ludwikowicz Struve (ros. Отто Людвигович Струве, ur. 12 sierpnia 1897 w Charkowie, zm. 6 kwietnia 1963 w Berkeley) – amerykański astronom pochodzenia rosyjskiego.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Pochodził z rodziny wykształconych Niemców bałtyckich. Jego pradziadkiem był Friedrich Georg Wilhelm von Struve, dziadkiem Otto Wilhelm von Struve, zaś ojcem Gustaw Ludwig Wilhelm von Struve (wszyscy byli astronomami).

  Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.Friedrich Georg Wilhelm Struve (ros. Василий Яковлевич Струве, Wasilij Jakowlewicz Struwe) (ur. 15 kwietnia 1793 w Altonie, zm. 11 listopada/23 listopada 1864) – rosyjski astronom pochodzący z rodziny Niemców bałtyckich.

  W 1914 roku rozpoczął studia astronomiczne na uniwersytecie w Charkowie, ale przerwał je wybuch I wojny światowej. W czasie wojny domowej walczył po stronie Białych. Po ich porażce wyemigrował do Turcji.

  W 1921 roku wyjechał do Stanów Zjednoczonych, tam podjął pracę w Obserwatorium Yerkes. W 1923 roku uzyskał doktorat na Uniwersytecie Chicagowskim. W 1927 uzyskał obywatelstwo amerykańskie i objął funkcję dyrektora Obserwatorium Yerkes. W latach 1932–1947 profesor uniwersytetu w Chicago. Założył i został dyrektorem McDonald Observatory, w stanie Teksas. W latach 1952–1955 był prezesem Międzynarodowej Unii Astronomicznej.

  Międzynarodowa Unia Astronomiczna (ang. International Astronomical Union; fr. Union Astronomique Internationale – IAU/UAI/MUA) – międzynarodowa organizacja zrzeszająca 10871 zawodowych astronomów (wymagane jest posiadanie co najmniej doktoratu) rekomendowanych przez odpowiednie Komitety Narodowe. Koordynuje działalność badawczą w dziedzinie astronomii na świecie, organizuje kongresy generalne co trzy lata (ostatni, XXVII, odbył się w sierpniu 2012 w Pekinie), sympozja i inne konferencje specjalistyczne, prowadzi działalność wydawniczą i informacyjną (np. telegramy o nowych odkryciach). Zorganizowana jest w 37 komisji specjalistycznych grupujących się w 12 zespołach. Obecnym prezydentem MUA jest Robert Williams, a sekretarzem generalnym Ian F. Corbett.Planetoida (planeta + gr. eídos postać), asteroida (gr. asteroeidés – gwiaździsty), planetka (ang. minor planet) – ciało niebieskie o małych rozmiarach – od kilku metrów do czasem ponad 1000 km, obiegające Słońce, posiadające stałą powierzchnię skalną lub lodową, bardzo często – przede wszystkim w przypadku planetoid o mniejszych rozmiarach i mało masywnych – o nieregularnym kształcie, często noszącym znamiona kolizji z innymi podobnymi obiektami.

  Prace jego poświęcone są spektroskopowym badaniom gwiazd i materii międzygwiezdnej. Wykazał, że rozszerzenie wodorowych linii w widmach gwiazd typów B i A jest związane ze zjawiskiem Starka. Prowadził badania nad rozmieszczeniem gazu międzygwiezdnego w Galaktyce. Wysunął nową hipotezę ewolucji gwiazd i opisał to w pracy Stellar Evolution (1950).

  12 sierpnia jest 224. (w latach przestępnych 225.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 141 dni. Niemcy bałtyccy (niem. Deutsch-Balten lub Baltendeutsche) – mniejszość narodowa zamieszkała w Inflantach, głównie w Estonii i na Łotwie, niemal w całości wysiedlona do Niemiec w połowie XX wieku.

  Jego imieniem nazwano planetoidę (2227) Otto Struve. Krater Struve na Księżycu upamiętnia trzech astronomów z rodziny Struve.

  Wyróżnienia[ | edytuj kod]

 • Złoty Medal Królewskiego Towarzystwa Astronomicznego (1944)
 • Bruce Medal (1948)
 • Medal Henry’ego Drapera (1949)
 • Prix Jules-Janssen (1954)
 • Henry Norris Russell Lectureship (1957)

 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Discovery Circumstances: Numbered Minor Planets (1)-(5000) (ang.). W: Minor Planet Center [on-line]. Międzynarodowa Unia Astronomiczna, 2014-06-15. [dostęp 2014-07-01].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Kevin Krisciunas: Otto Struve 1897–1963 (ang.). W: Biographical Memoir [on-line]. National Academy of Sciences, 1992. [dostęp 2014-07-01].
 • Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.(2227) Otto Struve – planetoida z pasa głównego asteroid okrążająca Słońce w ciągu 3 lat i 126 dni w średniej odległości 2,24 j.a. Została odkryta 13 września 1955 roku w Goethe Link Observatory (Indiana Asteroid Program) w Brooklynie w stanie Indiana. Nazwa planetoidy pochodzi od Otto Struve (1897-1963), amerykańskiego astronoma, rosyjskiego pochodzenia. Nazwa została zaproponowana przez F. K. Edmondsona. Przed nadaniem nazwy planetoida nosiła oznaczenie tymczasowe (2227) 1955 RX.
  Warto wiedzieć że... beta

  Księżyc (łac. Luna, gr. Σελήνη Selḗnē; pol. fraz. „Srebrny Glob”, „srebrny glob”; pol. przest. gw. poet. „miesiąc”; pol. przest. poet. „luna”) – jedyny naturalny satelita Ziemi (nie licząc tzw. księżyców Kordylewskiego, które są obiektami pyłowymi i przez niektórych badaczy uważane za obiekty przejściowe). Jest piątym co do wielkości księżycem w Układzie Słonecznym. Przeciętna odległość od środka Ziemi do środka Księżyca to 384 403 km, co stanowi mniej więcej trzydziestokrotność średnicy ziemskiej. Średnica Księżyca wynosi 3474 km, nieco więcej niż 1/4 średnicy Ziemi. Oznacza to, że objętość Księżyca wynosi około 1/50 objętości kuli ziemskiej. Przyspieszenie grawitacyjne na jego powierzchni jest blisko 6 razy słabsze niż na Ziemi. Księżyc wykonuje pełny obieg wokół Ziemi w ciągu 27,3 dnia (tzw. miesiąc syderyczny), a okresowe zmiany w geometrii układu Ziemia-Księżyc-Słońce powodują występowanie powtarzających się w cyklu 29,5-dniowym (tzw. miesiąc synodyczny) faz Księżyca.
  Prix Jules-Janssen (Nagroda Julesa Janssena) - najwyższa nagroda przyznawana astronomom przez Société astronomique de France (SAF).
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Otto Wilhelm von Struve ( ur. 7 maja 1819 w Dorpacie, zm. 14 kwietnia 1905 w Karlsruhe), astronom rosyjski. Syn Friedricha Georga Wilhelma Struve.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.031 sek.