• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Otto Oktavián Krejčí

  Przeczytaj także...
  Klub Czechosłowackich Turystów (cz. Klub československých turistů, słow. Klub československých turistov, KČST) – nazwa, pod którą w latach 1920-1938 oraz 1947-1949 działał w ówczesnej Czechosłowacji Klub Czeskich Turystów.Szczyrbskie Jezioro (słow. Štrbské Pleso, niem. Tschirmer See, węg. Csorbató) – miejscowość u podnóża Tatr Wysokich na Słowacji. Położone na południowym brzegu jeziora o tej samej nazwie Szczyrbskie Jezioro (słow. Štrbské pleso – drugi człon małą literą w odróżnieniu od nazwy miejscowości) i otoczone lasem świerkowym, zniszczonym jednak bardzo przez huraganowy wiatr w 2004. Ośrodek turystyczny i sportów zimowych (duża skocznia narciarska – nieczynna K120 oraz normalna K90), na których w 1970 roku rozgrywano Mistrzostwa Świata w Skokach Narciarskich. Osada jest położona na wysokości 1315-1385 m n.p.m.
  Stary Smokowiec (słow. Starý Smokovec, niem. Altschmecks, węg. Ótátrafüred, 990 m n.p.m.) – miejscowość u podnóża Tatr Wysokich na Słowacji, część struktury administracyjnej miasta Wysokie Tatry. Położona jest przy Drodze Wolności, około 6 km na zachód od Tatrzańskiej Łomnicy.

  Otto Oktavián Krejčí (ur. 1 maja 1908 r. w Koszycach – zm. 22 czerwca 1978 r. w Starym Smokowcu) – słowacki przewodnik i ratownik tatrzański, etatowy pracownik słowackich tatrzańskich służb ratowniczych.

  Tatry zaczął poznawać od 1919 r., początkowo turystycznie, następnie również wspinaczkowo. Od 1930 r. dorywczo zaczął się zajmować pracą przewodnika turystycznego w Tatrach. W 1936 r. podjął pracę naczelnika poczty w Szczyrbskim Jeziorze, a następnie w Smokowcu. Pracę przewodnika kontynuował w latach powojennych, uzyskując w 1968 r. uprawnienia przewodnika tatrzańskiego I klasy. Znał kilka języków obcych i w związku z tym prowadził w góry klientów z wielu krajów świata, niektórych z nich wielokrotnie. Przez wiele lat był również osobistym przewodnikiem generała i prezydenta Czechosłowacji, Ludvíka Svobody.

  Wspinaczka – przemieszczanie się w terenie na tyle stromym, że wymaga on użycia rąk co najmniej do utrzymania równowagi.Tatrzańskie Pogotowie Górskie – Oddział Ochotniczy (słow. Tatranská horská služba – dobrovoľný zbor, THS DZ) – słowacka ochotnicza służba zajmująca się ratownictwem górskim na terenie Tatr Wysokich.

  Jako członek Klubu Czechosłowackich Turystów (KČST) już na początku lat 30. brał udział w akcjach ratunkowych w Tatrach. W latach 1939–1949 pełnił obowiązki przewodniczącego Komisji Ratowniczej (Záchranný sbor) Klubu Słowackich Turystów i Narciarzy (KSTL) w Smokowcu. Podejmowane m.in. przez niego starania o utworzenie zawodowej służby ratownictwa górskiego w ówczesnej Czechosłowacji zaowocowały w 1950 r. powołaniem do życia Tatrzańskiej Służby Górskiej (THS), a następnie w 1954 r. ogólnokrajowej Służby Górskiej (HS). Krejčí został jej etatowym pracownikiem.

  Pogotowie Górskie (cz. i słow. Horská služba, HS) – ogólnokrajowa organizacja, która zajmowała się ratownictwem górskim na terenie byłej Czechosłowacji.Zofia Radwańska-Paryska (ur. 3 maja 1901 w Warszawie, zm. 24 października 2001 w Zakopanem) – botaniczka, taterniczka, pisarka. Żona i współtowarzyszka pracy Witolda Henryka Paryskiego.

  Spoczywa na cmentarzu w Nowym Smokowcu.

  Bibliografia[]

  1. Józef Nyka: Otto Krejci, w: „Taternik” nr 2/1979, s. 90.
  2. Zofia Radwańska-Paryska, Witold Henryk Paryski: Wielka encyklopedia tatrzańska, Wydawnictwo Górskie, Poronin 1995, ISBN 83-7104-008-3.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Czechosłowacja (czes. Československo, słow. Česko-Slovensko lub Československo) – państwo w Europie Środkowej istniejące w latach 1918-1938 i 1945-1992. 1 stycznia 1993 w miejscu Czechosłowacji powstały dwa nowe państwa – Czechy i Słowacja. Kraj graniczył z Niemcami (1949-90: NRD i RFN), Polską, ZSRR (1991: Ukrainą), Rumunią (do 1939), Węgrami i Austrią. Stolicą Czechosłowacji była Praga.
  Wielka encyklopedia tatrzańska – encyklopedia wiedzy o Tatrach (tatrologii). Jest to fundamentalne dzieło znawców Tatr – Zofii Radwańskiej-Paryskiej i Witolda Henryka Paryskiego, którzy przez 60 lat chodzili po Tatrach i zajmowali się ich badaniem. Encyklopedia obejmuje całość problematyki tatrzańskiej. Zawiera wiadomości z topografii Tatr, historii, geografii, przyrody, turystyki, etnografii, geologii, taternictwa, a także zdjęcia, rysunki i mapy. Pierwsze książkowe wydanie pojawiło się w 1995, potem było jeszcze wznawiane w 2004. Obydwa wydania pojawiły się z 3 wersjami okładki: płótno, skóra i półskórek. Wydanie z 2004 ma 1553 strony. Encyklopedia wydana została w Poroninie przez Wydawnictwo Górskie. Ponadto wyszła wersja multimedialna na płycie CD-ROM. Zawierała ona łącznie ok. 6000 haseł, 1200 grafik (w tym panoramy), a także nagrania gwary i muzyki górali polskich i słowackich oraz 60 interaktywnych map graniowych.
  Słowacja, Republika Słowacka (słow. Slovensko, Slovenská republika) – państwo śródlądowe w Europie Środkowej. Graniczy z Austrią (127 km), Polską (597 km), Czechami (240 km), Ukrainą (98 km) oraz Węgrami (678 km). Łączna długość granicy lądowej wynosi 1740 km. Do 1993 wchodziła w skład Czechosłowacji. Od 1 maja 2004 kraj należy do Unii Europejskiej, oraz NATO, a od 1 stycznia 2009 – do strefy euro. Stolicą państwa jest Bratysława, położona nad Dunajem przy granicy z Austrią i Węgrami.
  „Taternik” – magazyn informacyjny Polskiego Związku Alpinizmu, wydawany od 1907 roku. Od 2008 r. ukazuje się jako kwartalnik zarówno w wersji drukowanej jak i elektronicznej, jako plik PDF.
  Przewodnik tatrzański – współcześnie przewodnik turystyczny górski mający uprawnienie do prowadzenia wycieczek na terenie Tatr.
  Józef Nyka (ur. 5 grudnia 1924 w Łysininie k. Żnina) – alpinista, taternik, popularyzator alpinizmu i turystyki górskiej, autor wielu przewodników turystycznych po polskich górach. Ma na koncie szereg najwyższej klasy przejść dróg i pierwszych przejść w Tatrach oraz w Dolomitach. Członek honorowy prestiżowych międzynarodowych organizacji alpinistycznych i górskich, między innymi Polskiego Związku Alpinizmu.
  Nowy Smokowiec (słow. Nový Smokovec, niem. Neuschmecks, węg. Újtátrafüred) – osiedle u południowych podnóży Tatr Wysokich na Słowacji, położone przy Drodze Wolności między Starym Smokowcem a Tatrzańskimi Zrębami. Administracyjnie należy do części katastralnej Stary Smokowiec miasta Wysokie Tatry.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.036 sek.