• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Otto Franciszek Austriacki

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Sycylia (wł., łac. Sicilia, w starożytności Trinacria) – największa wyspa na Morzu Śródziemnym (25 710 km²), leżąca na południowy zachód od Półwyspu Apenińskiego, od którego oddziela ją wąska Cieśnina Mesyńska. Zamieszkuje ją około 5 milionów mieszkańców.
  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.
  Otto Franciszek z rodziną.

  Otto Franciszek Józef Karol Ludwik Maria Austriacki (niem. Otto Franz Josef Karl Ludwig Maria von Österreich, ur. 21 kwietnia 1865 w Grazu; zm. 1 listopada 1906 w Wiedniu), arcyksiążę austriacki, ojciec cesarza Karola I.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Jego rodzicami byli arcyksiążę Karol Ludwik (młodszy brat cesarza Franciszka Józefa) i jego druga żona - Maria Annunziata Burbon, księżniczka Neapolu i Sycylii. Był bratem arcyksięcia Ferdynanda, następcy tronu Austrii, zamordowanego w Sarajewie.

  Saksonia, Wolny Kraj Saksonia (łac. Saxonia; niem. Freistaat Sachsen; górnołuż. Swobodny stat Sakska; dolnołuż. Zwězkowy kraj Sakska) – kraj związkowy w Niemczech graniczący z Polską, Czechami i z następującymi krajami związkowymi: Bawaria, Turyngia, Saksonia-Anhalt i Brandenburgia. Stolicą jest Drezno. Obecnie niewielki skrawek historycznej Saksonii znajduje się w Polsce, w województwie dolnośląskim (okolice Bogatyni). Republika Saksonii jest spółką prawa publicznego. Reprezentuje ją premier Stanislaw Tillich.Neapol (wł. Napoli, j. neapolitański Nàpule, łac. Neapolis z gr. he nea polis, dosł. nowe miasto) – miasto w południowych Włoszech w rejonie Kampania, którego jest stolicą, a także ośrodkiem administracyjnym prowincji Neapol. Założony przez Greków jako Partenope.

  Po śmierci arcyksięcia Rudolfa w 1889 roku, następcą cesarza Franciszka Józefa I został jego brat arcyksiążę Karol Ludwik, a po jego śmierci syn Karola Ludwika, arcyksiążę Franciszek Ferdynand. Przez chwilę rozważano na dworze kandydaturę arcyksięcia Ottona, jako potencjalnego następcy, gdy okazało się, że arcyksiążę Franciszek Ferdynand jest ciężko chory. Cesarz Franciszek Józef nie dopuszczał jednak myśli, iż arcyksiążę Otton miałby kiedykolwiek zostać władcą monarchii austro-węgierskiej. Problem zniknął, gdy Franciszek Ferdynand wrócił do zdrowia.

  Jerzy I Wettyn (wł. Fryderyk August Jerzy Ludwik Maksymilian Karol Maria Nepomuk Baptyst Ksawery Cyriak Romanus Wettyn, ur. 8 sierpnia 1832 w Dreźnie, zm. 15 października 1904 w Pillnitz) – król Saksonii. Franciszek Józef I, niem. Franz Joseph I, węg. I. Ferenc József (ur. 18 sierpnia 1830 w pałacu Schönbrunn koło Wiednia, zm. 21 listopada 1916 tamże) – przedstawiciel domu habsbursko-lotaryńskiego, od 1848 cesarz Austrii i apostolski król Węgier (koronowany w 1867).

  Otton w wieku sześciu lat stracił matkę. Jego wychowaniem zajął się Alfred Ludwig Freiherr von Degenfeld. Arcyksiążę był uczniem inteligentnym, ale niesfornym. Cieszył się większym niż Franciszek Ferdynand uznaniem ojca, co stało się powodem licznych niesnasek w rodzinie.

  Arcyksiążę Otto był bohaterem wielu skandali. Długo opowiadano w Wiedniu, jak pijany Otto, odziany tylko w wojskowe buty - ale za to z szablą u boku - przywitał w restauracji Sachera ambasadora brytyjskiego z rodziną. Otto Franciszek, choć prowadził życie obfitujące w skandale, odznaczał się wybitną inteligencją i troszczył się o swe dzieci. Cesarza Franciszka Józefa nie cieszyła perspektywa objęcia tronu przez starszego brata Ottona, Franciszka Ferdynanda, ale myśl, że następcą tronu mógłby zostać jego młodszy brat napawała go przerażeniem. Ostatnie dwa lata przed śmiercią przeleżał w łóżku, nie mając prawie żadnego kontaktu z publicznym życiem.

  21 kwietnia jest 111. (w latach przestępnych 112.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 254 dni. Karol I Habsburg-Lotaryński (Karl Franz Josef Ludwig Hubert Georg Maria von Habsburg-Lothringen) (ur. 17 sierpnia 1887 w Persenbeug, zm. 1 kwietnia 1922 w Funchal na Maderze) – ostatni władca Cesarsko-Królewskich Austro-Węgier (jako król Węgier – Karol IV, jako król Czech – Karol III), pochodził z dynastii Habsbursko-Lotaryńskiej. Błogosławiony Kościoła katolickiego.

  Odznaczenia[ | edytuj kod]

 • Order Złotego Runa (Austro-Węgry)
 • Krzyż Wielki Orderu Świętego Stefana (Austro-Węgry)
 • Krzyż Zasługi Wojskowej (Austro-Węgry)
 • Odznaka za Służbę Wojskową dla Oficerów III Stopnia (Austro-Węgry)
 • Brązowy Medal Jubileuszowy Pamiątkowy dla Sił Zbrojnych (Austro-Węgry)
 • Małżeństwo i rodzina[ | edytuj kod]

  2 października 1886 ożenił się w Dreźnie z księżniczką saksońską Marią Józefą, córką króla Jerzego I Wettyna. Para doczekała się dwóch synów:

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
 • Arcyksięcia Karola Franciszka (1887-1922), ostatniego monarchę Austro-Węgier;
 • Arcyksięcia Maksymiliana Eugeniusza (1895-1952).
 • Z pozamałżeńskiego związku z Marie Schleinzer miał dwoje dzieci:

 • Alfreda Józefa von Hortenau (1892–1957);
 • Hildegardę von Hortenau (1894–?).
 • Genealogia[ | edytuj kod]

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Friedrich Weissensteiner, Franz Ferdinand - Der verhinderte Herrscher. Österr. Bundesverlag, Wien 1983, S. 58-61

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Friedrich Weissensteiner, Franz Ferdinand - Der verhinderte Herrscher. Österr. Bundesverlag, Wien 1983
 • Arcyksiążę (niem. Erzherzog, łac. archidux) – od 1356 do 1918 roku oficjalny tytuł arystokratyczny niektórych panujących książąt niemieckich, a od roku 1438 tytuł nadawany wyłącznie książętom i księżniczkom austriackim z Domu Habsburgów. Po raz pierwszy użyty przez Rudolfa IV, w dokumencie Privilegium Maius z 1358/1359. Uzurpowany przez Habsburgów tytuł potwierdzony został przez cesarza Fryderyk III Habsburga w 1438. Następnie przysługiwał wszystkim przedstawicielom Domu Habsbursko-Lotaryńskiego.Franciszek Ferdynand Habsburg-Lotaryński d’Este (ur. 18 grudnia 1863 w Grazu, Austria, zm. 28 czerwca 1914 w Sarajewie, Bośnia) – arcyksiążę Habsburg, bratanek cesarza Franciszka Józefa I, od śmierci ojca 19 maja 1896 – następca tronu Austro-Węgier, pretendent i tytularny książę Modeny od 1875 (odziedziczył roszczenia po swoim kuzynie Franciszku V), generał kawalerii cesarskiej i królewskiej Armii oraz admirał cesarskiej i królewskiej Marynarki Wojennej, generalny inspektor sił zbrojnych Monarchii Austro-Węgierskiej.
  Warto wiedzieć że... beta

  Medal Jubileuszowy Pamiątkowy dla Sił Zbrojnych i Żandarmerii (niem. Jubiläums-Erinnerungsmedaille für die bewaffnete Macht und die Gendarmerie) – austriackie i austro-węgierskie odznaczenie wojskowe.
  Maria Annunziata Izabella Filomena Sabasia Burbon-Sycylijska (ur. 24 marca 1843 w Caserta, Włochy; zm. 4 maja 1871 w Wiedniu, Austria) - księżniczka Neapolu i Sycylii, arcyskiężna Austrii.
  Wiedeń (niem. Wien, dialekt Wean) – stolica i największe miasto Austrii. Znajduje się w północno-wschodniej części kraju, nad Dunajem. Jest miastem statutarnym, tworząc jednocześnie odrębny kraj związkowy.
  Order Świętego Apostolskiego Króla Węgier Stefana (łac. Ordo Sancti Stephani Regis Hungariae Apostolici, niem. Königlich Ungarischer Hoher Ritterorden vom heiligen Stephan, dem apostolischen König, węg. Magyar királyi Szent Istvan lovagrend) – odznaczenie za zasługi cywilne, nadawane przez Habsburgów jako królów Węgier w latach 1764–1918.
  Rudolf Habsburg-Lotaryński (niem. Rudolf Franz Karl Joseph von Österreich-Ungarn, ur. 21 sierpnia 1858 w Laxenburgu, zm. 30 stycznia 1889 w Mayerling) – był synem i następcą cesarza Austrii Franciszka Józefa i cesarzowej Elżbiety. Arcyksiążę austriacki.
  Sarajewo (bośn. Sarajevo IPA: [sǎrajɛʋɔ], serb. Сарајево, tur. Saraybosna) – stolica Bośni i Hercegowiny zamieszkana przez 305 tys. osób (2009). Założone w 1462 r. przez Turków Osmańskich. W 1914 r. miejsce zabójstwa arcyksięcia Franciszka Ferdynanda. Odbyły się tu Zimowe Igrzyska Olimpijskie 1984. Silnie zniszczone w rezultacie działań wojennych 1992-1995, ma obecnie 4 gminy (općina): Centar, Novi Grad, Novo Sarajevo, Stari Grad – w części chorwacko-muzułmańskiej. Osobno liczone jest Wschodnie Sarajewo (ok. 100 tys. mieszkańców), część Republiki Serbskiej.
  Graz (słoweń. Gradec, pol. hist. Grodziec) – miasto w południowo-wschodniej Austrii, stolica Styrii. Miasto jest położone nad rzeką Murą, u podnóża Alp Styryjskich. Po Wiedniu drugie co do wielkości i znaczenia miasto Austrii, 1 stycznia 2009 liczba mieszkańców miasta wynosiła ok. 255 tys. a aglomeracji miejskiej ok. 320 tys.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.027 sek.