• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ottmar Mergenthaler

  Przeczytaj także...
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Linotyp (ang. line of type) – urządzenie do maszynowego składu tekstów, skonstruowane w 1885 roku przez amerykańskiego zegarmistrza Ottmara Mergenthalera. Było pierwszym urządzeniem do zmechanizowanego składu tekstu.
  Waszyngton, D.C., formalnie Dystrykt Kolumbii (ang. Washington, D.C. /ˈwɒʃɪŋtən ˌdiːˈsiː/, District of Columbia), potocznie nazywany Waszyngtonem lub D.C. – założona 16 lipca 1790 stolica Stanów Zjednoczonych.
  Ottmar Mergenthaler

  Ottmar Mergenthaler - (urodzony 11 maja 1854 w Hachtel (Niemcy), zmarł 28 października 1899 w Baltimore) - amerykański wynalazca pochodzenia niemieckiego, wynalazca linotypu.

  Urodził się w Niemczech, w Wirtembergii. Chciał studiować inżynierię, ale pochodził z niebogatej rodziny, której nie było stać na sfinansowanie mu studiów. Uczył się więc zegarmistrzostwa, a w wieku 18 lat wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie sześć lat później uzyskał obywatelstwo. Początkowo mieszkał i pracował w Waszyngtonie, potem w Baltimore.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Pracując w warsztacie mechanicznym, został skierowany do pracy nad maszyną do pisania wykorzystywaną w procesie litograficznym. Mergenthaler zainteresował się tymi projektami, ale doszedł do wniosku, że nie dadzą one właściwego rezultatu. Zaczął projektować i konstruować inną maszynę do mechanicznego składania druku (od 1883 r. we własnej firmie). W 1884 roku skonstruował maszynę do składania i odlewu całych wierszy z czcionkami. W 1886 r. została ona zaprezentowana i wykorzystana do druku gazety New York Tribune, a ponieważ jej działanie sprowadzało się do napisania i odlania całego wiersza czcionek za jednym razem, nadano jej nazwę linotyp (od "the line of types" - wiersz czcionek).

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Linotyp zrewolucjonizował drukarstwo, a Mergenthaler do końca życia (zmarł przedwcześnie na gruźlicę w wieku 45 lat) pracował nad swoim wynalazkiem, wprowadzając do niego liczne ulepszenia.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • http://radulskiwesneski4.weebly.com/blog/biography-of-ottmar-mergenthaler
 • Encyclopedia Britannica

 • Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.Baltimore (wym. [ˈbɒltɪmɔr]) – miasto na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych, największe w stanie Maryland.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  28 października jest 301. (w latach przestępnych 302.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 64 dni.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Wirtembergia (niem. Württemberg) – kraina historyczna w południowo-zachodniej części Niemiec. Od 1952 wchodzi w skład kraju związkowego Badenia-Wirtembergia.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.