• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Otmar

  Przeczytaj także...
  Towarzystwo Jezusowe, SJ (łac. Societas Iesu, SI), jezuici – męski papieski zakon apostolski Kościoła katolickiego, zatwierdzony przez papieża Pawła III 27 września 1540. Towarzystwo Jezusowe zostało założone w głównej mierze do walki z reformacją, by bronić i rozszerzać wiarę oraz naukę Kościoła katolickiego, przede wszystkim przez publiczne nauczanie, ćwiczenia duchowe, edukację i udzielanie sakramentów.Wydawnictwo WAM, znane jako: Wydawnictwo Apostolstwa Modlitwy (WAM) (1872-1918, 1935-1994), Wydawnictwo Księży Jezuitów (1918-1935), Wydawnictwo WAM (od 1994) – najstarsze polskie wydawnictwo katolickie, założone w 1872 przez ks. Stanisława Stojałowskiego SJ w Krakowie.
  Otmar Hasler (ur. 28 września 1953) – polityk, premier Liechtensteinu od 5 kwietnia 2001 do 25 marca 2009 roku, lider Postępowej Partii Obywatelskiej.

  Otmar, Audomarimię męskie pochodzenia germańskiego, złożone ze starowysokoniemieckich ōt, "posiadłość, dobrobyt" i māri, "sławny". Imię to było nadawane w Polsce już w średniowieczu. Wśród świętych, Otmar, opat w Sankt Gallen.

  Otmar imieniny obchodzi 16 listopada lub 9 września, jako wspomnienie św. Audomara.

  Znane osoby noszące imię Otmar:

  Imieniny – zwyczaj świątecznego obchodzenia (czasami hucznego) dnia świętego lub błogosławionego z chrześcijańskiego kalendarza lub innego dnia, tradycyjnie przypisywanego temu imieniu. Zwyczaj szczególnie popularny w Polsce (z wyjątkiem Górnego Śląska i Kaszub), ale także obecny w regionach katolickich np. Bawarii. Imieniny obchodzi się również w Bułgarii, w Grecji, w Szwecji, w Czechach, na Węgrzech i Łotwie, a kiedyś i w Rosji. W Szwecji oficjalną listę imienin publikuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk. Zwykle wiąże się ze składaniem życzeń i wręczaniem prezentów solenizantowi. Czasem można spotkać się ze zwyczajem, że jeśli jest więcej niż jeden święty lub błogosławiony (patron) imienia (tj. jeśli jest kilka dat imienin w kalendarzu), imieniny obchodzi się w dniu wypadającym jako pierwszy w kolejności po urodzinach.Otmar, opat z Sankt Gallen (ur. ok. 689, zm. 16 listopada 759 na reńskiej wysepce Werd) – kapłan i zakonnik, pierwszy opat klasztoru Sankt Gallen (Opactwo św. Gawła), święty Kościoła katolickiego.
 • Otmar Hasler – premier Liechtensteinu w latach 2001-2009
 • Ottmar Hitzfeld – piłkarz niemiecki
 • Zapoznaj się również z:

 • Saint-Omer-en-Chaussée.
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Otmar. DEON.pl z inicjatywy SJ i Wydawnictwa WAM. [dostęp 2013-03-17].
  Warto wiedzieć że... beta

  Opactwo Sankt Gallen (niem. Stiftskirche St. Gallen) – rzymskokatolicka katedra diecezji Sankt Gallen w Szwajcarii. Mieści się przy ulicy Klosterhof w mieście Sankt Gallen.
  Języki germańskie – grupa języków w obrębie języków indoeuropejskich, którymi posługuje się kilkaset milionów mówiących na całym świecie. Wywodzą się ze wspólnego języka pragermańskiego.
  Saint-Omer-en-Chaussée – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Pikardia, w departamencie Oise. Nazwa miejscowości pochodzi od imienia św. Otmara (Audomara, Odmara, Omera).
  16 listopada jest 320. (w latach przestępnych 321.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 45 dni.
  Imię (łac. nomen) – osobista nazwa nadawana osobie przez grupę, do której należy. Wraz (z ewentualnym drugim i następnymi imionami oraz) z nazwiskiem, czasem patronimikiem (ros. отчество (trans.) otcziestwo), a rzadziej przydomkiem stanowi u większości ludów podstawowe określenie danej osoby.
  Ottmar Hitzfeld (ur. 12 stycznia 1949 w Lörrach w Badenii-Wirtembergii) – niemiecki trener piłkarski i były piłkarz, obecnie selekcjoner reprezentacji Szwajcarii i ekspert piłkarski.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.65 sek.