• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Otgontenger uul

  Przeczytaj także...
  Buddyzm (inna nazwa to: sanskr. Buddha Dharma; pāli. Buddha Dhamma lub Buddha Sasana – "Nauka Przebudzonego") – nonteistyczny system filozoficzny i religijny, którego założycielem i twórcą jego podstawowych założeń był żyjący od około 560 do 480 roku p.n.e. Siddhārtha Gautama (pāli. Siddhattha Gotama), syn księcia z rodu Śākyów, władcy jednego z państw-miast w północnych Indiach. Buddyzm bywa zaliczany do religii dharmicznych oraz do religii nieteistycznych.Ułan Bator (mong. Улаанбаатар, Ulaanbaatar) – stolica Mongolii. Miasto położone jest w środkowo-wschodniej części kraju, nad rzeką Tuul gol, w dolinie otoczonej czterema masywami górskimi: Bajandzürch, Czingeltej, Songinochajrchan i Bogdchan uul. Miasto leży na wysokości około 1350 m n.p.m.. W 2010 roku liczyło 1089 tys. mieszkańców. Całe miasto wydzielone Ułan Bator (z dzielnicami Nalajch, Bagnuur oraz Bagchangaj) o powierzchni 4704,4 km² liczyło 1145 tys. mieszkańców.
  Step (z ukr. степ) – równina pozbawiona drzew, rzek i jezior. Step przypomina pod tym względem prerię, z tą różnicą, że preria jest z reguły zdominowana przez wysokie trawy, a step może być obszarem półpustynnym lub pokrytym trawą i krzewami (czasem w zależności od pór roku). Występuje w warunkach klimatu umiarkowanego z gorącym, suchym latem.

  Otgontenger uul, (mong. Отгонтэнгэр уул) – góra położona w północno-zachodniej Mongolii, na terenie ajmaku dzawchańskiego, w odległości 1023 km od stolicy kraju Ułan Bator. Najwyższy szczyt pasma Changaj. Jest jedynym wierzchołkiem w całym paśmie pokrytym wiecznym śniegiem. Południowa część góry to największa granitowa ściana w kraju. Szczyt osiąga 4008 m n.p.m. W podaniach ludowych związany z buddyjskim bogiem Wadżrapanim i pogrzebem Czyngis-chana. Zaliczany do najświętszych gór Mongolii.

  Uliastaj, (mong. Улиастай) w dawnej polskiej literaturze pisany jako Uliasutaj - miasto w zachodniej Mongolii, ośrodek administracyjny ajmaku dzawchańskiego.Gobi (mong.: Говь; Gow’; chiń. 戈壁; pinyin: Gēbì) – wyżynny obszar stepów, półpustyń i pustyń w Azji Wschodniej, leżący na terenie południowej Mongolii i północnych Chin. Po Saharze druga pod względem wielkości pustynia świata (nie licząc Antarktydy).

  Turystyka[ | edytuj kod]

  Szczyt położony jest 60 km od stolicy ajmaku, Uliastaj. Z powodu swojej izolacji z góry roztaczają się widoki na pustynię Gobi na południu i na wielki step rozciągający się na północ. Od 1992 roku wierzchołek wraz z otoczeniem stanowi ścisły rezerwat przyrody, utworzony w celu zachowania wysokogórskiego alpejskiego ekosystemu. Z tego powodu wspinaczka jest tu zabroniona. W pobliżu znajduje się jezioro Badar Chundag nuur i gorące źródła, które są dostępne dla turystów.

  Changaj albo Góry Changajskie (mong. Хангайн нуруу, Changajn nuruu) – pasmo górskie w środkowej Mongolii, na zachód od Ułan Bator.Mongolia (mong. Монгол улс, trb.: Mongol uls; pismo mongolskie: ᠮᠤᠩᠭᠤᠯ ᠤᠯᠤᠰ, trb.: Monggol Ulus) – państwo śródlądowe w środkowowschodniej Azji. Od północy graniczy z Rosją, a od wschodu, zachodu i południa z Chinami. Stolicą i największym miastem jest Ułan Bator, gdzie zamieszkuje ok. 47% populacji całego kraju. Mongolia jest republiką parlamentarną.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Otgon Tenger Uul Strictly Protected Area, mongoliagercamps.net [dostęp 2015-01-08] (ang.).

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Mapa na peakbagger.com (ang.)
 • Opis na summitpost.org (ang.)
 • Mapy na mountain-forecast.com (ang.)
 • Ajmak (mong.: Аймаг) – jednostka podziału terytorialnego Mongolii. Kraj ten dzieli się na 21 ajmaków oraz miasto wydzielone Ułan Bator. W języku mongolskim słowo ajmak oznacza także plemię.Język mongolski – główny język z rodziny mongolskiej języków ałtajskich. W węższym znaczeniu nazwa ta odnosi się do dialektu chałchaskiego, będącego podstawą współczesnego standardu literackiego i języka urzędowego Mongolii (z tego względu język mongolski bywa czasem nazywany także chałcha-mongolskim albo po prostu chałchaskim). W szerszym znaczeniu nazwa ta obejmuje także szereg dialektów ludności mongolskiej z terenów niepodległego państwa mongolskiego, niektórych obszarów Rosji oraz niektórych prowincji Chińskiej Republiki Ludowej, m.in. dialekty: czacharski, uracki, chorczyn-tumucki, chorczyński, udżumczyński, ordoski. Całkowita liczba osób mówiących językiem mongolskim w szerszym znaczeniu szacowana jest na ok. 7 milionów.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Diament w Ręce (skt. Wadżrapani, tyb. Cziano Dordże) – w buddyzmie tybetańskim budda będący ucieleśnieniem mocy i energii wszystkich buddów.
  Ajmak dzawchański (mong. Завхан аймаг) – jeden z 21 ajmaków w Mongolii, znajdujący się w północno-zachodniej części kraju. Stolicą ajmaku jest Uliastaj, znajdujący się 1115 km na zachód od stolicy kraju Ułan Bator.
  Granit – głębinowa kwaśna skała o budowie jawnokrystalicznej, zbudowana z kwarcu, skalenia potasowego i plagioklazu oraz biotytu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.