• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Oswego - Nowy Jork

  Przeczytaj także...
  Kanał Erie (ang. Erie Canal) – otwarty w 1825 historyczny szlak wodny o długości 584 km, część śródlądowego szlaku wodnego między Wielkimi Jeziorami i Atlantykiem. Dawny system połączeń wodnych zaczyna się w Buffalo nad rzeką Niagara, a kończy w Albany nad rzeką Hudson.Traktat Jaya – The Jay Treaty. Znany także jako Traktat Londyński – Treaty of London. Traktat zawarty pomiędzy Wielką Brytanią a Stanami Zjednoczonymi 19 listopada 1794 roku.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Oswego – miasto w Stanach Zjednoczonych, w stanie Nowy Jork, siedziba hrabstwa Oswego. Leży nad jeziorem Ontario, w miejscu gdzie uchodzi do niego rzeka Oswego. Według spisu powszechnego z 2000 liczyło 18,096 mieszkańców, szacunki z 2005 wykazywały 17,705 mieszkańców.

  Wojna brytyjsko-amerykańska, zwana też wojną Jamesa Madisona lub wojną roku 1812 (ang. War of 1812) – wojna pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Wielką Brytanią rozpoczęta amerykańską deklaracją wypowiedzenia wojny 18 czerwca 1812 i formalnie zakończona traktatem gandawskim zawartym 24 grudnia 1814. Mimo to znaczące działania wojenne trwały jeszcze w 1815 roku, kiedy miały miejsce: bitwa pod Nowym Orleanem i bitwa pod Fort Bowyer. Głównym teatrem wojny było pogranicze między Stanami Zjednoczonymi i brytyjską Kanadą.Ontario (ang. Lake Ontario, fr. Lac Ontario) – jezioro słodkowodne, najmniejsze co do wielkości w kompleksie pięciu Wielkich Jezior Ameryki Północnej. Środkiem jeziora biegnie granica między Kanadą i Stanami Zjednoczonymi. Dostęp ma tylko stan Nowy Jork i prowincja Ontario. Rzeka Niagara wpływa do jeziora blisko jego zachodniego końca i łączy je z jeziorem Erie. Z północno-wschodniego krańca jeziora wypływa Rzeka Świętego Wawrzyńca. Ontario stanowi część Drogi Wodnej Świętego Wawrzyńca.

  Historia[ | edytuj kod]

  Układ dróg wodnych w północnej części stanu Nowy Jork

  Pierwszym europejskim odkrywcą który odwiedził okolicę był Samuel de Champlain w 1615. Korzystając ze strategicznego położenia miejsca u ujścia do jeziora Ontario rzeki Oswego, tworzącej dogodne połączenie między jeziorem i wnętrzem przyszłego stanu Nowy Jork (przez rzeki Mohawk i Hudson do samego Atlantyku), Brytyjczycy założyli tam w 1722 faktorię handlową, którą po otoczeniu drewnianą palisadą nazwali Fort Oswego. W 1755 wybudowali Fort Ontario na zachodnim brzegu rzeki niedaleko jej ujścia do jeziora. W wyniku bitwy o Fort Oswego w sierpniu 1756 w trakcie wojny siedmioletniej osada i fortyfikacje zostały zdobyte i spalone przez Francuzów. Oswego ponownie przeszło w brytyjskie ręce na wiosnę 1759, kiedy podjęto odbudowę fortyfikacji.

  Hudson - rzeka w północno-wschodniej części Stanów Zjednoczonych. Jej długość wynosi 492 km, a powierzchnia dorzecza 35 tys km. Rzeka Hudson wypływa z obszaru wyżynno-górskiego Adirondack, w pobliżu szczytu Marcy, następnie płynie głębokim obniżeniem przez północne pasma Appalachów, po czym uchodzi do zatoki Upper New York Bay, (Ocean Atlantycki). Rzeka Hudson posiada połączenia kanałowe z systemem Wielkich Jezior (New York State Barge Canal) i Rzeką Świętego Wawrzyńca (Champlain Canal)Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Podczas wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych z początku Oswego pozostało w rękach brytyjskich, lecz w 1778 zostało zdobyte przez Amerykanów. W 1782 Brytyjczycy powrócili by odbudować fort, który pozostał w ich rękach aż do 1796, kiedy oddali go Stanom Zjednoczonym na mocy traktatu który ostatecznie ustalił granicę z brytyjską Kanadą. Podczas wojny brytyjsko-amerykańskiej Oswego było ważną amerykańską bazą nad jeziorem Ontario. W maju 1814 desant wysadzony przez okręty brytyjskiej flotylli na jeziorze Ontario ponownie spalił fort.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Osadnictwo w okolicach Oswego miało swoje początki w pierwszych dekadach XIX wieku. W 1829 wybudowano Kanał Oswego, odnogę Kanału Erie. Oswego otrzymało prawa miejskie w 1848.

  Panorama Oswego z 1909

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona oficjalna miasta
 • Warto wiedzieć że... beta

  Bitwa o Fort Oswego – starcie zbrojne, które było jednym z serii początkowych francuskich sukcesów na północnoamerykańskim teatrze wojny siedmioletniej (zwanej tam wojną z Francuzami i Indianami). Sukcesy te udowodniły, iż nadzieje na militarną słabość Nowej Francji zawiodły.
  Wojna siedmioletnia (1756-1763) – wojna pomiędzy Wielką Brytanią, Prusami i Hanowerem a Francją, Austrią, Rosją, Szwecją i Saksonią. Była to pierwsza wojna o zasięgu światowym – walki toczyły się w Europie, Ameryce Północnej, Indiach i na wyspach karaibskich. W późniejszej fazie konfliktu do wojny przyłączyły się Hiszpania i Portugalia oraz starająca się początkowo zachować neutralność Holandia, której siły zostały zaatakowane w Indiach. W związku z tym wojna ta może być uznana za wojnę hegemoniczną (w wojnie wzięła udział większość ówczesnych mocarstw, stanowiła też ona ostateczną fazę w trwających niemal sto lat zmaganiach francusko-brytyjskich o dominację w Ameryce Północnej i supremację w świecie). Wojna charakteryzowała się oblężeniami i podpaleniami miast, ale również bitwami na otwartym polu, z wyjątkowo ciężkimi stratami. Ocenia się, że czasie wojny zginęło od 900 000 do 1 400 000 ludzi.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Wojna o niepodległość Stanów Zjednoczonych, inaczej zwana rewolucją amerykańską – konflikt zbrojny pomiędzy Królestwem Wielkiej Brytanii a jego trzynastoma koloniami w Ameryce Północnej w latach 1775-1783.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Fort Ontario – historyczny fort umiejscowiony w mieście Oswego, w stanie Nowy Jork, w Stanach Zjednoczonych. Jest w posiadaniu stanu Nowy Jork i operowany przez muzeum. Fort znany jest jako Stanowy Historyczny Fort Ontario.
  Samuel de Champlain (ur. w 1570 w Brouage k. Rochefort (Francja), zm. 25 grudnia 1635 w Quebecu) – francuski podróżnik, odkrywca, kolonizator Kanady. Pierwszy gubernator, zwany „ojcem Nowej Francji”. Kontynuował odkrywcze dzieło Jacques’a Cartiera, jednocześnie prowadząc intensywną akcję kolonizacyjną i tworząc podstawy pod francuską dominację w Ameryce Północnej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.