• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ostrow

  Przeczytaj także...
  Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.
  Jan Sariusz Zamoyski (Jan Zamojski) herbu Jelita (ur. 19 marca 1542, zm. 3 czerwca 1605) – polski szlachcic, magnat, sekretarz królewski od 1565, podkanclerzy koronny od 1576, kanclerz wielki koronny od 1578 i hetman wielki koronny Rzeczypospolitej Obojga Narodów od roku 1581. Generalny starosta krakowski w latach 1580-1585, starosta bełski, międzyrzecki, krzeszowski, knyszyński, tykociński i dorpacki. Doradca króla Zygmunta II Augusta i Stefana Batorego. Główny przeciwnik sukcesora po Batorym, Zygmunta III Wazy. Humanista-mecenas, filolog i mówca.

  Ostrow (ros. Остров) – miasto w zachodniej Rosji, w obwodzie pskowskim, nad rzeką Wieliką, siedziba administracyjna rejonu ostrowskiego. W 2010 roku liczyło ok. 21,7 tys. mieszkańców. Ośrodek przemysłu elektromaszynowego, spożywczego, tekstylnego, materiałów budowlanych i drzewnego. W mieście znajdują się pozostałości murów i wież twierdzy z XV wieku (na wyspie na rzece Wielikiej), cerkiew św. Mikołaja z 1542 roku oraz sobór Świętej Trójcy z 1790 roku. Ponadto w miejscowości działa muzeum krajoznawcze.

  Wojny inflanckie lub dominium Maris Baltici (pol. władztwo Morza Bałtyckiego) – seria konfliktów politycznych i zbrojnych w okresie od 1558 do 1583 roku między państwem polsko-litewskim (od 1569 roku Rzeczpospolitą Obojga Narodów), a Szwecją, Danią i Carstwem Rosyjskim o panowanie na morzu i ziemie zakonu inflanckiego (do 1525 roku gałąź zakonu krzyżackiego).Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich – słownik encyklopedyczny wydany w latach 1880–1902 w Warszawie przez Filipa Sulimierskiego, Bronisława Chlebowskiego i Władysława Walewskiego; rejestrował toponimy z obszaru Rzeczypospolitej Obojga Narodów oraz niektórych terenów ościennych (m.in. części Śląska, czy Prus Książęcych); wielokrotnie wznawiany, stanowi cenne źródło wiadomości geograficznych, historycznych, gospodarczych, demograficznych i biograficznych.

  Historia[ | edytuj kod]

  Herb Ostrowa z 1781 roku

  Ostrow powstał pod koniec XIII wieku jako twierdza wzniesiona w celu ochrony południowych granic ziemi pskowskiej. Pierwsze wzmianki o kamiennej twierdzy na wyspie na rzece Wielikiej pojawiły się w ruskim latopisie z 1341 roku. W 1501 roku miasto zostało zdobyte i zniszczone przez wojska inflanckiej gałęzi zakonu krzyżackiego. W czasie wojen inflanckich Ostrow był bazą wojsk rosyjskich. W 1581 roku miasto zajęły wojska polskie pod dowództwem Jana Zamoyskiego. W 1582 roku, po podpisaniu rozejmu w Jamie Zapolskim, miejscowość wróciła pod władanie Rosji. W 1777 roku Ostrow otrzymał status miasta powiatowego namiestnictwa pskowskiego (od 1796 roku – guberni pskowskiej). W 1781 roku miasto otrzymało herb. W tym czasie było ważnym ośrodkiem handlowym specjalizującym się w eksporcie lnu. Pod koniec XIX wieku miasto stało jednym z najbardziej rozwiniętych gospodarczo miast ziemi pskowskiej, wytwarzając dużą część rosyjskich materiałów eksportowych. W 1853 roku ukończono budowę mostu wiszącego przez rzekę Wieliką. W 1859 roku do miasta doprowadzono linię kolejową. Ostrow został poważnie zniszczony w czasie II wojny światowej. Od 6 lipca 1941 roku do 21 lipca 1944 roku zajęty był przez wojska niemieckie.

  Wielka, Wielikaja (ros. Великая) – rzeka na zachodzie europejskiej części Rosji o długości 430 km i powierzchni dorzecza 25 200 km².Rozejm w Jamie Zapolskim podpisany został 15 stycznia 1582, przy mediacji Antonia Possevina, legata papieża Grzegorza XIII. Kończył wojnę Stefana I Batorego z Iwanem Groźnym o Inflanty. Rzeczpospolita Obojga Narodów odzyskała Inflanty z Parnawą i Dorpatem, a samo Wielkie Księstwo Litewskie ziemię połocką, zagarniętą przez Rosję w 1563 roku. Ustanawiał też 10-letni rozejm pomiędzy walczącymi stronami.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Численность населения России, федеральных округов, субъектов Российской Федерации, районов, городских населенных пунктов, сельских населенных пунктов – районных центров и сельских населенных пунктов с населением 3 тысячи человек и более (ros.). Федеральная служба государственной статистики. [dostęp 2013-02-15].
  2. Остров (ros.). Города России. Энциклопедия — М.: Большая Российская Энциклопедия. И. Кондратьева. 1994. [dostęp 2014-05-05].
  3. Остров (ros.). Словарь современных географических названий. — Екатеринбург: У-Фактория. Под общей редакцией акад. В. М. Котлякова. 2006. [dostęp 2014-05-05].
  4. ОСТРОВ (ros.). Энциклопедический словарь. 2009. [dostęp 2014-05-05].
  5. Ostrow w Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego. T. VII: Netrebka – Perepiat. Warszawa 1886.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona oficjalna
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.