• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ostatni etap  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Barbara Fijewska (ur. 6 października 1919 w Warszawie, zm. 1 stycznia 2005 tamże) – polska choreograf teatralny i filmowy, reżyser teatralny, aktorka filmowa, tancerka, pedagog (nauczycielka rytmiki i tańca w PWST w Łodzi. Absolwentka Prywatnej Szkoły Tańca Scenicznego Tacjanny Wysockiej i Studium Iwo Galla w Warszawie. Siostra aktora Tadeusza Fijewskiego.Marija Siergiejewna Winogradowa (ros. Мария Сергеевна Виноградова, ur. 13 lipca 1922, zm. 2 lipca 1995) – radziecka aktorka filmowa i głosowa. Zagrała w ponad 150 filmach. W 1943 roku ukończyła studia na wydziale aktorskim Wszechzwiązkowego Państwowego Instytutu Kinematografii w Moskwie. W 1987 roku przyznano jej tytuł Zasłużonego Artysty RFSRR. Zmarła w Moskwie, pochowano ją na tamtejszym Cmentarzu Chowańskim.
  Wanda Jakubowska i Borys Monastyrski kręcą film Ostatni etap, 1947
  Władysław Brochwicz w filmie Ostatni etap, 1947

  Ostatni etap – polski film fabularny z 1947 r. w reżyserii Wandy Jakubowskiej. Został oparty na wspomnieniach byłych więźniów. Scenariusz napisały w 1945 r. byłe więźniarki Auschwitz-Birkenau: Wanda Jakubowska i Gerda Schneider. Scenariusz został zaakceptowany przez Józefa Stalina. Film nakręcono na terenie obozu. W czołówce pojawia się tekst: Jako więźniarki, więźniowie, funkcyjni, SSmani i SSmanki występują artyści scen polskich oraz ludność miasta Oświęcimia i okolic.

  Igor Śmiałowski (Smirnow) (ur. 20 czerwca 1917 w Moskwie, zm. 16 czerwca 2006 w Warszawie) – polski aktor teatralny i filmowy.Wanda Jakubowska (ur. 10 października 1907 w Warszawie, zm. 25 lutego 1998 w Warszawie) – polska reżyserka filmowa, scenarzystka.

  Opis filmu[ | edytuj kod]

  Oparta na wspomnieniach, na wpół dokumentalna opowieść o martyrologii kobiet w niemieckim obozie Auschwitz-Birkenau i bohaterstwie więźniów z izby chorych, tworzących w tym „kombinacie śmierci” ruch oporu. Obraz ludzkich cierpień i tragedii, ale także walki człowieka o swoją godność. Polska Żydówka, Marta, pełni w obozie funkcję tłumaczki, pomaga innym więźniarkom i działa w organizacji ruchu oporu. Po nieudanej próbie ucieczki ginie tuż przed wyzwoleniem obozu. Helenę ukrywa w obozowym szpitalu francuska więźniarka, lecz nowo narodzone dziecko uśmierca niemiecki lekarz. Eugenia, rosyjska lekarka, za pomoc udzielaną chorym i organizowanie oporu zostaje poddana torturom i stracona. Niemiecka komunistka demaskuje pseudolekarkę niemiecką, Lalunię, i trafia do obozowego bunkra. Wśród oprawców jest i sadystyczna Rapportführerin, zbrodniczy lekarz i okrutna, bezwzględna, choć nie pozbawiona pewnych ludzkich cech, Oberaufseherin. Film kończy wezwanie umierającej Marty: „Nie pozwólcie, żeby Oświęcim się powtórzył!”.

  Aleksandra Śląska, de domo Wąsik właśc. Aleksandra Śląska-Warmińska (ur. 4 listopada 1925 w Katowicach, zm. 18 września 1989 w Warszawie) – polska aktorka teatralna i filmowa.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Maria Kaniewska wł. Maria Kaniewska-Forbert (ur. 27 maja 1911 w Kijowie, zm. 11 grudnia 2005 w Warszawie) – polska reżyserka, scenarzystka, aktorka i pedagog.
  Halina Drohocka, znana także jako Halina Drohocka-Kordowska (ur. 14 marca 1909 w Mościskach, zm. 26 maja 2005 w Skolimowie) – polska aktorka teatralna i filmowa.
  Konzentrationslager Auschwitz, KL Auschwitz (Stammlager), w tym KL Birkenau (Auschwitz II) i KL Monowitz (Auschwitz III) – zespół niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych, w tym obozu zagłady na terenie Oświęcimia i pobliskich miejscowości, istniejący w latach 1940-1945, symbol Holocaustu. Jedyny obóz koncentracyjny, znajdujący się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, figuruje tam pod oficjalną nazwą Auschwitz-Birkenau. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady (1940-1945).
  Artur Młodnicki (ur. 28 sierpnia 1911 we Lwowie, zm. 16 lipca 1972 we Wrocławiu) – polski aktor, reżyser teatralny i kierownik teatru. Związany z teatrami w: Krakowie, Warszawie, Poznaniu, Częstochowie, Lwowie, Olsztynie, Szczecinie, Łodzi i, od 1952 roku do śmierci, z Teatrem Polskim we Wrocławiu. Przez wiele lat kierował wrocławskim oddziałem ZASP-u. Jego córką jest aktorka Iwa Młodnicka. Pochowany został we Wrocławiu na cmentarzu na Klecinie. Jego imię nosi jedna z wrocławskich ulic.
  Stanisław Zaczyk (ur. 26 września 1923 w Nowym Sączu, zm. 6 kwietnia 1985 w Warszawie) – polski aktor filmowy i teatralny.
  Jadwiga Chojnacka, właściwie Jadwiga Linde (ur. 11 października 1905 w Warszawie, zm. 23 grudnia 1992 tamże) – polska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, wieloletnia pedagog Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi, reżyser i dyrektor teatru.
  Zofia Mrozowska (ur. 23 sierpnia 1922 w Warszawie, zm. 19 sierpnia 1983 tamże) – polska aktorka teatralna i filmowa, pedagog.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.