• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ostap Weresaj

  Przeczytaj także...
  Etnografia – dyscyplina naukowa zajmująca się całościowym opisem i analizą kultur ludowych różnych społeczności i grup etnicznych. Jej zakres obejmuje teorię kultury ludowej jak i badanie poszczególnych jej dziedzin i wytworów materialnych. W zależności od tradycji naukowej, pod pojęciem etnografia rozumie się wszystkie nauki etnologiczne, bądź też jedną z tych nauk.Petersburg (forma zalecana), Sankt Petersburg (egzonim wariantowy) (ros. Санкт-Петербург, Sankt-Pietierburg, potocznie Петербург, Pietierburg; dawniej Piotrogród, ros. Петроград, Leningrad, ros. Ленинград) – miasto w Rosji, położone w delcie Newy nad Zatoką Fińską na terytorium zawierającym m.in. ponad 40 wysp. W latach 1712–1918 stolica Imperium Rosyjskiego. Powierzchnia 1439 km², liczba ludności 4 600 276.
  Ukraińcy (Українці) – naród słowiański mieszkający w Europie Wschodniej, głównie w granicach Ukrainy (także w państwach sąsiednich: w Rosji, Białorusi, Polsce, Słowacji i Mołdawii), zaliczający się do Słowian wschodnich. Ukraińcy są (obok Rosjan i Białorusinów) potomkami Rusinów, zamieszkujących Ruś Kijowską .

  Ostap Mikitowicz Weresaj (ukr. Оста́п Мики́тович Вереса́й; ur. 1803 w Kałużeńcach, zm. kwietniu 1890 w Sokiryńcach) – ukraiński kobziarz, bandurzysta i bard.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Miał chłopskie pochodzenie. Od wczesnej młodości był niewidomy. Od 1818 uczył sie gry na kobzie u S. Koshovy i innych kobzarzy.

  W latach 60. XIX wieku był najbardziej znanym wykonawcą ukraińskich dum – epickich pieśni historycznych. W 1873 wystąpił z recitalem w Południowo-Zachodnim Oddziale Rosyjskiego Towarzystwa Geograficznego, a w 1875 koncertował w Sankt Petersburgu.

  Ogólnorosyjska organizacja pozarządowa „Rosyjskie Towarzystwo Geograficzne” (ros. Всеросси́йская обще́ственная организа́ция «Ру́сское географи́ческое о́бщество» – ВОО «РГО») — najstarsza rosyjska organizacja pozarządowa, jedno z najstarszych stowarzyszeń geograficznych świata.Otwarty dostęp (OD, ang. Open Access, „OA”) – oznacza wolny, powszechny, trwały i natychmiastowy dostęp dla każdego do cyfrowych form zapisu danych i treści naukowych oraz edukacyjnych.

  Jego dumy były przedmiotem studiów ukraińskich etnografów Oleksandera Rusowa, Pawła Czubynskiego oraz Mykoły Łysenki, który napisał monografię na temat twórczości Weresaja.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Veresai, Ostap (ang.). W: Internet Encyclopedia of Ukraine [on-line]. 1993. [dostęp 2020-02-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-02-02)].

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • publikacja w otwartym dostępie – możesz ją przeczytać David Dicaire: The Early Years of Folk Music: Fifty Founders of the Tradition. Assayer Publishing, 2010, s. 24-31. via Google Books. ISBN 978-0-7864-4431-1. [dostęp 2020-02-02]. (ang.)
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • ВЕРЕСАЙ Остап Микитович – biogram. (ukr.)
 • Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Pawło Płatonowycz Czubynski (ukr. Павло Платонович Чубинський) (ur. 27 stycznia 1839 w Boryspolu, zm. 26 stycznia 1884 tamże) – ukraiński poeta, folklorysta i etnograf, autor słów hymnu Ukrainy.
  Warto wiedzieć że... beta

  Język ukraiński (ukr. українська мова, ukrajinśka mowa) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich. Posługuje się nim ponad 47 mln ludzi, głównie na Ukrainie, gdzie ma status języka urzędowego. Używany jest również przez Ukraińców w Rosji, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Mołdawii, Polsce i na Białorusi. Współczesny alfabet ukraiński stanowi odmianę cyrylicy, a obecna ortografia ustalona została zasadniczo na początku XX wieku.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Kobziarz (kobzar) – na Ukrainie ludowy śpiewak, akompaniujący sobie na kobzie lub bandurze (bandurzysta), otoczony powszechnym szacunkiem.
  Duma - gatunek epicko-liryczny o tematyce historyczno-bohaterskiej lub obyczajowej, występujący w literaturze ukraińskiej. Dumy wywodzą się z tradycji ludowej. Mają charakter recytatywny, układ wierszowy zbliżony jest do rosyjskich bylin, wykonywane są przeważnie przy wtórze bandury, liry lub kobz. Tematyka to najczęściej opis walk Kozaków z Tatarami, Turkami, Polakami i Rosjanami oraz czyny historycznych i legendarnych bohaterów. Dumy ukraińskie powstawały między XV a XVII w. Przekazywane były w tradycji ustnej, co spowodowało że występują one w wielu wariantach. Zapis dum przypada na wiek XIX.
  Bandura (prawdopodobnie z gr. pandóra = wszystko dająca) – ukraiński ludowy instrument muzyczny należący do chordofonów, w którym struny szarpie się palcami lub plektronem.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.