• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Osobłoga - wieś

  Przeczytaj także...
  Osoblaha (niem. Hotzenplotz) – stacja kolei wąskotorowej w Osobłodze, w kraju morawsko-śląskim, w Czechach. Znajduje się na wysokości 225 m n.p.m. i jest stacją końcową wąskotorowej linii kolejowej nr 298. Powstała wraz z otwarciem linii w 1898 roku. W obrębie stacji znajduje się także parowozownia oraz ładownia.Osobłoga (też Osa, dawniej Ossobłoka, czes. Osoblaha, niem. Hotzenplotz, przez Austriaków nazywana Ossą) - rzeka w Czechach i Polsce, lewy dopływ Odry.
  Jidyszייִדיש (dosłownie: żydowski – od pierwotnego określenia w tym języku ייִדיש־טײַטש jidisz-tajcz; żydowski niemiecki) – język Żydów aszkenazyjskich, powstały ok. X wieku w południowych Niemczech na bazie dialektu średnio-wysokoniemieckiego (Mittelhochdeutsch) z dodatkiem elementów hebrajskich, słowiańskich i romańskich.

  Osobłoga (łac. Ossoblavia, czes. Osoblaha, niem. Hotzenplotz, jidysz Hotz'plotz) – wieś gminna w Czechach, w kraju morawsko-śląskim (powiat Bruntál) w cyplu osobłoskim (czes. osoblažský výběžek). Położona nad rzeką Osobłogą na granicy Gór Opawskich (czes. Zlatohorská vrchovina) i Płaskowyżu Głubczyckiego (czes. Opavská pahorkatina).

  Izbicko (dodatkowa nazwa w j. niem. Stubendorf) – wieś w Polsce położona w województwie opolskim, w powiecie strzeleckim, w gminie Izbicko.Powiat Bruntál (czes. okres Bruntál) to powiat w kraju morawsko-śląskiego (okręg terytorialny: kraj północnomorawski) w Czechach. Jego siedziba znajduje się w mieście Bruntál (choć najludniejszym miastem jest Karniów). Powierzchnia powiatu wynosi 1536,06 km², zamieszkuje go 98 858 osób (gęstość zaludnienia wynosi 64,36 mieszkańców na 1 km²). Powiat ten liczy 67 miejscowości, w tym 9 miast.

  Osobłoga historycznie jest jedną z licznych enklaw morawskich leżących na terenie dawnego Śląska Austriackiego (obecnego Śląska Czeskiego). Mimo to już od XIX wieku administracyjnie była połączona ze Śląskiem.

  Wzmiankowane po raz pierwszy w 1233 roku, do 1945 roku miała prawa miejskie.

  Góry Opawskie (czes. Zlatohorská vrchovina, dawniej czes. Severní podhoří Hrubého Jeseníku, Jindřichovské podhoří lub Opavská vrchovina, niem. Zuckmanteler Bergland, Oppagebirge) (332.63) – to niewysokie pasmo leżące w Sudetach Wschodnich, znajdujące się głównie w granicach Czech. W Polsce leży niewielki, północno-wschodni ich obszar w województwie opolskim z miastami: Prudnik i Głuchołazy oraz miejscowościami Jarnołtówek, Pokrzywna, Łąka Prudnicka, Moszczanka, Trzebina, Skrzypiec, Dytmarów, Krzyżkowice, Dębowiec, Opawice, Lenarcice, Krasne Pole, Chomiąża, Pietrowice, Ciermięcice, Pielgrzymów, Dobieszów, Gołuszowice, Zopowy, Zubrzyce, Włodzienin, Lewice, Bliszczyce, Branice. Jest to najdalej na wschód położony na obszarze Polski fragment Sudetów. W Czechach położone są miejscowości Zlaté Hory, Mikulovice i Rejvíz – wieś położona najwyżej na Śląsku (750 m n.p.m., obecnie to część miasta Zlaté Hory). Obszar Gór Opawskich określano popularnie jako Górnośląski Zakątek Górski (niem. Oberschlesische Gebirgsecke), a to dlatego, że były one jedynymi górami na należącym do Niemiec Górnym Śląsku.Pomorzowiczki (niem. Alt Wiendorf, czes. Pomorčovičky) – wieś w Polsce położona w województwie opolskim, w powiecie głubczyckim, w gminie Głubczyce. Pierwsza historyczna zmianka o wsi jest z 1262 roku.

  Podział[]

  części gminy[]

 • Osoblaha
 • gminy katastralne[]

 • Osoblaha
 • Studnice u Osoblahy
 • Nazwa[]

  Miejscowość w historii miała wiele nazw w językach czeskim. polskim oraz niemieckim. Niemiecki językoznawca Heinrich Adamy w swoim dziele o nazwach miejscowych na Śląsku wydanym w 1888 roku we Wrocławiu jako najstarszą nazwę miejscowości wymienia zlatynizowaną nazwę Ossoblavia oraz Ossoblow podając jej znaczenie "Von der Ossa umgeben". Pierwotna nazwa została później przez Niemców zgermanizowana na Hotzenplotz tracąc swoje pierwotne znaczenie.

  Germanizacja – proces przyswajania języka lub kultury niemieckiej przez jednostki i grupy społeczne funkcjonujące wcześniej w ramach innych kultur. Germanizacja może zachodzić zarówno w wyniku mniej lub bardziej wyraźnego przymusu (np. administracyjnego, edukacyjnego), jak i mieć charakter względnie dobrowolny, tzn. nie wiązać się z żadną bezpośrednią presją. Często rozumiana obecnie jako proces wynarodowienia, poprzez nakłanianie lub przymuszanie ludności rdzennej określonego terenu do przyswojenia języka niemieckiego oraz kultury niemieckiej, a także proces rozprzestrzeniania się języka, kultury i ludności poprzez asymilację lub adaptację obcojęzycznych słów.Gmina (od niem. Gemeinde – komuna, społeczność) – wspólnota samorządowa osób zamieszkujących określone terytorium.

  Transport[]

  W wiosce jest drogowe miejsce przekraczania granicy Osoblaha - Pomorzowiczki z Polską, dla pojazdów o nośności do 3,5 tony.

  Gminy partnerskie[]

 • Izbicko
 • Osoby urodzone w Osobłodze[]

 • Franz Xaver Johann Richter (1783–1856), historyk i bibliotekarz
 • Berthold Englisch (1851–1897) - szachista austriacki pochodzenia żydowskiego
 • Oskar Gutwinski (1873-1932) - jesionicki góral i pionier narciarski
 • Bibliografia[]

 • Jaromír Balla. Osoblažsko oknem úzkokolejky: loupežník Hotzenplotz průvodcem svým krajem. Krnov : Advertis, 2010. ISBN 978-80-900907-2-9
 • Vladan Hruška. Udržitelný rozvoj venkovské krajiny v rozdílných přírodních a sociálních podmínkách. Brno : Masarykova univerzita - Přírodovědecká fakulta - Sekce věd o Zemi - Geografický ústav, 2007.
 • Jaroslav Klenovský. Židovská obec v Osoblaze. Olomouc : Židovská obec, 1995.
 • Radim Lokoč; Ondřej Dovala; Petr Chroust; Miroslav Přasličák a kol. Ovoce Opavska, Krnovska a Osoblažska. Opava: Místní akční skupina Opavsko, Místní akční skupina Rozvoj Krnovska, 2011. ISBN 978-80-254-5803-7.
 • Zobacz też[]

 • Przejście graniczne Osoblaha - Pomorzowiczki
 • Przejście graniczne Osoblaha - Racławice Śląskie
 • Synagoga w Osobłodze
 • Osoblaha (stacja kolejowa)
 • Cmentarz żydowski

  Linki zewnętrzne[]

 • http://www.osoblaha.cz
 • http://www.osoblazsko.com
 • Przypisy

  1. Heinrich Adamy: Die Schlesischen Ortsnamen ihre entstechung und bedeutung. Breslau: Verlag von Priebotsch`s Buchhandlung, 1888, s. 31.
  2. Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, Tom VII - wynik wyszukiwania - DIR
  3. RICHTER Franz Xaver Johann – historik; knihovník
  (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Płaskowyż Głubczycki (czes. Opavská pahorkatina, niem. Leobschützer Lößhügelland; 318.58) – równina lessowa o krajobrazie zbliżonym do wyżynnego, która jest wyniesiona do wysokości 235–260 m n.p.m.. Obejmuje południowo–wschodnią część Niziny Śląskiej. Granica państwowa dzieli go na część polską o pow. ok. 1700 km² i część czeską o pow. ok. 390 km². Od północnego zachodu graniczy z Doliną Nysy Kłodzkiej i Równiną Niemodlińską, od północy i wschodu z Kotliną Raciborską, od południowego wschodu z Kotliną Ostrawską, od południa i południowego zachodu z Niskim Jesionikiem i Górami Opawskimi i od zachodu z Przedgórzem Paczkowskim.Oskar Gutwinski (ur. 17 czerwca 1873, Osoblaha - zm. 13 sierpnia 1932 pod Śnieżnikiem) - niemiecki pionier narciarstwa i turystyki w Jesionikach.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Synagoga w Osobłodze (czes. Synagoga v Osoblaze) – nieistniejąca synagoga znajdująca się w Osobłodze, w Czechach, przy ulicy Hrnčířská.
  Łacina, język łaciński (łac. lingua Latina, Latinus sermo) – język indoeuropejski z podgrupy latynofaliskiej języków italskich, wywodzący się z Lacjum (łac. Latium), krainy w starożytnej Italii, na północnym skraju której znajduje się Rzym.
  Przejście graniczne Racławice Śląskie - Osoblaha - zlikwidowane polsko-czechosłowackie przejście graniczne małego ruchu granicznego w województwie opolskim, w powiecie prudnickim, w gminie Głogówek, w miejscowości Racławice Śląskie.
  Szachy – rodzina strategicznych gier planszowych rozgrywanych przez dwóch graczy na 64-polowej szachownicy, za pomocą zestawu bierek (pionów i figur). Popularnie, choć nieprecyzyjnie, szachami nazywa się również wspomniane bierki.
  Morawskie enklawy na Śląsku (cz. Moravské enklávy ve Slezsku) – określenie ekslaw (a także cyplu) Margrabstwa Morawskiego, które od 1783 do 1928 roku zarządzane były przez urzędy śląskie, lecz według morawskiego prawodawstwa. Obecnie znajdują się one w granicach kraju morawsko-śląskiego w Czechach oraz województwa opolskiego w Polsce.
  Kraj morawsko-śląski (czes. Moravskoslezský kraj), do 30 maja 2001 r. kraj ostrawski (czes. Ostravský kraj) – to region administracyjny w Czechach, odpowiednik polskiego województwa, przy granicy ze Słowacją i Polską, u ujścia Opawy i Ostrawicy do Odry. Stolicą kraju jest Ostrawa. Jego obszar wchodzi w skład okręgu terytorialnego kraj północnomorawski.
  Czechy (czes. Česko), Republika Czeska (czes. Česká republika) – państwo śródlądowe w Europie Środkowej. Od północnego wschodu graniczy z Polską, od zachodu i północnego zachodu z Niemcami, od południa z Austrią, a od południowego wschodu ze Słowacją. Stolicą i największym miastem Czech jest Praga. Kraj składa się z trzech historycznych krain – Czech właściwych, Moraw i czeskiej części Śląska. Na powierzchni 78 866 km² żyje ponad 10,5 mln osób, z czego 94% to Czesi. Państwo czeskie dzieli się na czternaście krajów. Czechy są republiką parlamentarną, demokratycznym państwem prawa o liberalnym systemie rządów, opartym na swobodnej rywalizacji partii i ruchów politycznych. Głową państwa jest prezydent. Naczelnym organem władzy ustawodawczej jest parlament z Izbą Poselską i Senatem, władzy wykonawczej rząd z czternastoma ministerstwami, a władzy sądowniczej Sąd Konstytucyjny i Sąd Najwyższy. Czechy są członkiem wielu organizacji międzynarodowych, m.in. ONZ, Unii Europejskiej, NATO, strefy Schengen, Rady Europy, OECD i Grupy Wyszehradzkiej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.028 sek.