• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Oslanka

  Przeczytaj także...
  Szczyt – w ścisłym znaczeniu: najwyższy punkt wypukłej formy terenu: góry, grzbietu, grani, wzgórza, wydmy itp. Powszechnie jednak stosuje się określenie "szczyt" jako synonim całej góry, zwłaszcza o dużej wysokości względnej i stromych stokach. W fachowej literaturze dla określenia najwyższej części, czyli czubka góry, czy turni, stosuje się określenie wierzchołek. I tak np. przez pojęcie Śnieżnica rozumie się całą górę Śnieżnica mającą 3 wierzchołki: Na Budzaszowie, Wierchy i Nad Stambrukiem.Obwód permski (ros. Пермская область) – do 1 grudnia 2005 jednostka administracyjna Federacji Rosyjskiej.
  Troickoje (ros. Троицкое) – osiedle typu miejskiego w południowej Rosji, na terenie wchodzącej w skład tego państwa Republiki Kałmucji, w południowo-wschodnim skrawku kontynentu europejskiego.

  Oslankaszczyt w paśmie górskim Ural Środkowy (Ural Rudny zwany również Północnym) o wysokości 1119 metrów. Oslanka znajduje się w obwodzie permskim, około 210 km na północny wschód w linii prostej od Permu i około 15 km od najbliższego większego miasta (Troickoje).

  Perm (ros. Пермь, Pierm´) – miasto w Rosji nad rzeką Kamą, u stóp gór Ural stanowiących granicę między Europą a Azją. W 2005 miało 989,5 tys. mieszkańców (aglomeracja: 1,8 mln.). Do 1 grudnia 2005 było stolicą obwodu permskiego (niegdyś – guberni permskiej), który wchodził w skład okręgu nadwołżańskiego. Obecnie jest stolicą Kraju Permskiego. Stanowi duży ośrodek naukowy, kulturalny i administracyjny. Liczne zakłady przemysłu maszynowego, zbrojeniowego, petrochemicznego (ok. 3% rosyjskiej produkcji w tej branży), chemicznego, drzewnego i spożywczego. Znajduje się tam też kilka szkół wyższych.Pasmo górskie – samodzielna grupa górska o wyraźnie wydłużonym kształcie, posiadająca grań główną (często wododziałową). Pasma górskie w większości przypadków są częściami wielkich łańcuchów górskich.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Ilustrowany Atlas Świata, Reader's Digest, Warszawa 2003 – strona 108/109
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.006 sek.