• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Oskar Hansen  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Finlandia, Republika Finlandii (fiń. Suomi, Suomen Tasavalta; szw. Finland, Republiken Finland) – państwo w Europie Północnej, powstałe po odłączeniu od Rosji w 1917. Członek Unii Europejskiej. Graniczy od zachodu ze Szwecją, od północy z Norwegią i od wschodu z Rosją. Od zachodu ma ponadto dostęp do Morza Bałtyckiego.

  Oskar Nikolai Hansen (ur. 12 kwietnia 1922 w Helsinkach, zm. 11 maja 2005 w Warszawie) – polski architekt fińskiego pochodzenia, teoretyk, malarz, rzeźbiarz, pedagog, projektant wnętrz.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Oskar Hansen, Zofia Garlińska-Hansen, osiedle Przyczółek Grochowski, 1969-1974, Warszawa.

  Ukończył wileńskie Gimnazjum im. Króla Zygmunta Augusta, a następnie Wydział Mechaniczny w średniej Państwowej Szkole Technicznej im. Marszałka J. Piłsudskiego w Wilnie. Po wojnie studiował na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej (dyplom w roku 1951 u Romualda Gutta). W 1948 wyjechał do Paryża gdzie studiował malarstwo u Fernanda Légera. Tam też praktykował architekturę u Pierre’a Jeannereta.

  Litewska Biblioteka Narodowa im. Martynasa Mažvydasa (lit. Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka) – litewska biblioteka narodowa założona w 1919 roku w Kownie, przeniesiona w 1963 roku i działająca do dziś w Wilnie. Zakłady Artystyczno-Badawcze (ZAB) Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie – eksperymentalna jednostka projektowo-dydaktyczna działająca w ramach Wydziału Architektury Wnętrz.

  Od roku 1955 był wykładowcą, a od 1967 profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (patrz: Zakłady Artystyczno-Badawcze). Jego dydaktyka oraz teorie, zwłaszcza teoria formy otwartej, wywarły ogromny wpływ na jego studentów, m.in. Krzysztofa Bednarskiego, Grzegorza Kowalskiego, Zbigniewa Frączkiewicza, Zofię Kulik, Elżbietę Cieślar, Emila Cieślara, Wiktora Gutta i innych. W 1957 r. wystawa indywidualna. Uczestnik Sympozjum Plastycznego Wrocław ’70. W 2005 r. wystawa retrospektywna „Ku formie otwartej”, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki (Warszawa).

  Dulag 121 Pruszków (Durchgangslager 121 Pruszków) – niemiecki nazistowski obóz przejściowy, w którym gromadzono cywilną ludność Warszawy i okolicznych miejscowości, wypędzaną z domów w trakcie oraz po zakończeniu powstania warszawskiego.Teoria formy otwartej – koncepcja dotycząca sztuk pięknych, szczególnie architektury, której twórcą był Oskar Hansen.

  Był twórcą teorii formy otwartej. Opracował urbanistyczną koncepcję rozwoju miast przyszłości („Linearny System Ciągły” (LSC) i „Forma Ciągła”). Teorie Hansena znajdują zastosowanie w BAS (Bergen School of Architecture) w Bergen w Norwegii założonej w 1983 r. przez jego ucznia Sveina Hatløya.

  Był mężem architektki Zofii Garlińskiej-Hansen, z którą poznał się podczas studiów na Wydziale Architektury. Wiele projektów stworzyli wspólnie.

  Joseph Fernand Henri Léger (ur. 4 lutego 1881 w Argentan, zm. 17 sierpnia 1955 w Gif-sur-Yvette) – francuski malarz związany z kubizmem, grafik, rzeźbiarz, artysta ceramik i reżyser filmowy.Rakowiec (niem. Krebsdorf) – część Ochoty (dzielnicy Warszawy). Obejmuje czworokąt pomiędzy ulicami: al.Żwirki i Wigury, ul. Grójecką, Banacha i torami linii radomskiej.

  Został pochowany na cmentarzu ewangelicko-augsburskim w Warszawie (aleja 53, rząd 1, miejsce 51).

  Realizacje i projekty[ | edytuj kod]

 • niezrealizowany projekt przebudowy kina Świat w Warszawie (1950);
 • niezrealizowany projekt ratusza dla Warszawy (1952);
 • dachy pawilonu polskiego w Izmirze (z Lechem Tomaszewskim), (1955);
 • mieszkanie w Warszawie (1955)
 • projekt rozbudowy Zachęty (oraz Lech Tomaszewski, Stanisław Zamecznik), (1958);
 • niezrealizowany pomnik obozu koncentracyjnego w Auschwitz (1958);
 • pawilon na międzynarodową wystawę w São Paulo (1959);
 • aranżacja przestrzenna z giętych płyt na II Wystawie Sztuki Nowoczesnej w warszawskiej „Zachęcie” (1958);
 • osiedle im. Słowackiego w Lublinie (LSM) (projekt 1960-1963, realizacja 1964-1966);
 • osiedle Przyczółek Grochowski w Warszawie (LSC) (projekt 1963);
 • osiedle Rakowiec WSM w Warszawie (1964);
 • niezrealizowany projekt muzeum sztuki współczesnej dla Skopje (1966);
 • własny dom w Szuminie (1968)
 • pomnik na grobie Władysława Skoczylasa
 • pomnik na terenie byłego obozu Dulag 121 w Pruszkowie (1990)
 • Oskar Hansen, Światowit (projekt), 1970 (w ramach Sympozjum Plastyczne Wrocław ’70).

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Przyczółek Grochowski – warszawskie osiedle dzielnicy Praga Południe zlokalizowane pomiędzy ulicami: Ostrzycką, Motorową, Żymirskiego, Kwarcianą i Bracławską. Na osiedlu znajdują się m.in. budynki mieszkalne połączone ze sobą galeriami (także jedna z dłuższych budowli w Warszawie - Pekin). Od południa graniczy ono z Jeziorem Gocławskim.
 • Oskar Hansen, grób Władysława Skoczylasa na warszawskim Cmentarzu Powązkowskim.

 • Oskar Hansen, grób Władysława Skoczylasa na warszawskim Cmentarzu Powązkowskim.

 • Oskar Hansen, Zofia Garlińska-Hansen, osiedle Przyczółek Grochowski, 1969-1974, Warszawa.

 • Oskar Hansen, Zofia Garlińska-Hansen, osiedle Przyczółek Grochowski, 1969-1974, Warszawa.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
 • Oskar Hansen, Zofia Garlińska-Hansen, osiedle Przyczółek Grochowski, 1969-1974, Warszawa.

 • Oskar Hansen, Zofia Garlińska-Hansen, osiedle Przyczółek Grochowski, 1969-1974, Warszawa.

 • Oskar Hansen, Zofia Garlińska-Hansen, osiedle Przyczółek Grochowski, 1969-1974, Warszawa.

 • Oskar Hansen, Zofia Garlińska-Hansen, osiedle Przyczółek Grochowski, 1969-1974, Warszawa.

  Władysław Skoczylas (ur. 4 kwietnia 1883 w Wieliczce, zm. 8 kwietnia 1934 w Warszawie) – polski malarz, grafik, rzeźbiarz i pedagog, uważany za twórcę polskiej szkoły drzeworytu.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
 • Oskar Hansen, Zofia Garlińska-Hansen, osiedle Przyczółek Grochowski, 1969-1974, Warszawa.

 • Oskar Hansen, Zofia Garlińska-Hansen, osiedle Przyczółek Grochowski, 1969-1974, Warszawa. • Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Zbigniew Frączkiewicz (ur. 8 października 1946 w Grzmiącej) – polski rzeźbiarz zamieszkały w Szklarskiej Porębie.
  Helsinki (fin. Helsinki, szw. Helsingfors, ros. Хе́льсинки, lap. Helsset) – stolica i największe miasto Finlandii oraz regionu Uusimaa. Liczba mieszkańców 591 306, aglomeracja – około 1,2 mln. W skład zespołu miejskiego wchodzą: Espoo, Vantaa i Kauniainen. Są głównym ośrodkiem przemysłu, kultury i administracji. Port nad Zatoką Fińską. Uniwersytet założony w 1828 roku. W aglomeracji znajduje się główny fiński port lotniczy Helsinki-Vantaa.
  Zachęta Narodowa Galeria Sztuki – galeria sztuki w Warszawie, narodowa instytucja kultury. Misją Zachęty jest prezentacja i promocja sztuki współczesnej. Galeria organizuje wystawy indywidualne i zbiorowe artystów polskich i zagranicznych oraz wystawy problemowe.
  Zofia Aleksandra Garlińska-Hansen (ur. 13 maja 1924 w Kałuszynie, zm. 24 stycznia 2013 w Warszawie) – polska architekt, przedstawicielka modernizmu, współautorka teorii Formy Otwartej (1957) i koncepcji Linearnego Systemu Ciągłego (1967).
  Lech Tomaszewski (ur. 1 stycznia 1926 w Praszce, zm. 28 lutego 1982 w Warszawie) – polski architekt, rzeźbiarz, projektant i teoretyk sztuki.
  Pruszków (ros. Прушков; jidysz פּרושקאָוו, Pruszkow) – miasto i gmina w województwie mazowieckim, w powiecie pruszkowskim, położone nad Utratą. Pruszków jest częścią aglomeracji warszawskiej.
  Wydział Architektury - wydział Politechniki Warszawskiej. Wydział jest jedną z dziewięciu państwowych szkół architektury w Polsce.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.045 sek.