• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Osiek - powiat starogardzki

  Przeczytaj także...
  Zakon krzyżacki – pełna nazwa: Zakon Szpitala Najświętszej Maryi Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie (zakon krzyżacki, zakon niemiecki, łac. Ordo fratrum domus hospitalis Sanctae Mariae Theutonicorum in Jerusalem, Ordo Theutonicus, OT, niem. Orden der Brüder vom Deutschen Haus Sankt Mariens in Jerusalem, Deutscher Orden, DO) – zakon rycerski, jeden z trzech największych, obok joannitów i templariuszy, które powstały na fali krucjat w XI i XII wieku. Sprowadzony, by zapewnić bezpieczeństwo ewangelizacji Prusów, opanował militarnie obszary późniejszych Prus Wschodnich oraz dzisiejszej Łotwy i Estonii tworząc z tych ziem formację państwową Prusy Zakonne. Zakon podbił także niektóre ziemie Polski i Litwy.Zblewo (niem. Hoch Stüblau, kaszb. Zbléwò) – duża wieś kociewska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie starogardzkim, siedziba gminy Zblewo.
  Łeba (kasz. Łeba, niem. Leba) – miasto i gmina w północnej Polsce, w województwie pomorskim, w powiecie lęborskim, położona na Wybrzeżu Słowińskim, nad rzekami Łebą i Chełstem, miejscowość wypoczynkowa z portem morskim i kąpieliskami.

  Osiek (niem. Ossieck) – wieś kociewska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie starogardzkim, w gminie Osiek.

  W latach 1945–1975 miejscowość administracyjnie należała do tzw. dużego województwa gdańskiego, a w latach 1975-1998 do tzw. małego województwa gdańskiego.

  Miejscowość leży wśród Borów Tucholskich, ok 87 - 109 m n.p.m., nad dwoma jeziorami - największym w powiecie starogardzkim jeziorem Kałębie oraz o wiele mniejszym jeziorem Czarne, przy drodze wojewódzkiej nr 214 (Warlubie - Zblewo - Kościerzyna - Łeba).

  Jezioro Czarne jest typowym jeziorem rynnowym powstałym w epoce lodowcowej, które wykształciło się w rynnie subglacjalnej. Charakteryzuje się dużą głębokością oraz stromymi brzegami. Jezioro składa się faktycznie z dwóch zbiorników - północnego i południowego, połączonych wąskim kanałem. Jezioro od 1978 objęte jest strefą ciszy. Swą nazwę zawdzięcza charakterystycznemu ciemnemu zabarwieniu wody, które jest rezultatem zlokalizowania jeziora na pokładach borowiny.Podział administracyjny Polski (1957–1975) – podział administracyjny Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej obowiązujący w okresie od 1957 do 31 maja 1975 roku wraz ze szczegółowym podziałem administracyjnym Polski z 1965 (na szczeblu wojewódzkim) oraz 1973 roku (na szczeblu powiatowym).

  W 1312 wzmiankowano po raz pierwszy tutejszy kościół. W latach 1996-2000 odbywały się w Osieku Festiwale Ciemnogrodu, organizowane przez Wojciecha Cejrowskiego. Od 1997 częścią festiwali były koncerty muzyki gospel, które przekształciły się stopniowo w Międzynarodowy Festiwal Muzyki Gospel Camp Meeting.

  Bory Tucholskie (kasz. Tëchòlsczé Bòrë, niem. Tucheler Heide) – jeden z największych kompleksów borów sosnowych w Polsce. Zajmuje ok. 3 tys. km sandru w dorzeczu Brdy i Wdy oraz Równiny Tucholskiej i Równiny Charzykowskiej. Od lasów tych wziął nazwę również mezoregion fizycznogeograficzny Bory Tucholskie znajdujący się we wschodniej części kompleksu oraz szereg powierzchniowych form ochrony przyrody: park narodowy, rezerwat biosfery, obszar Natura 2000, a także leśny kompleks promocyjny. Bory Tucholskie dały również nazwy jednostkom różnych systemów podziału geobotanicznego, np. okręg Borów Tucholskich w systemie Szafera i Zarzyckiego lub dzielnica Borów Tucholskich w systemie Mroczkiewicza.Województwo pomorskie – jednostka podziału administracyjnego Polski, jedno z 16 województw, położone w północnej Polsce. Siedzibą władz województwa jest Gdańsk. Obejmuje obszar o powierzchni 18 310,34 km².

  Godne uwagi[]

 • Neogotycki kościół pw. św. Rocha, zbudowany w l. 1860-1867 z ciosanych bloków granitu oraz cegły, odrestaurowany (numer rejestru zabytków A-1181 z 16.01.1998 i z 12.07.2002)
 • cmentarz parafialny z ogrodzeniem i bramą (numer rejestru zabytków A-1852 z 21.09.2009)
 • Ruiny zamku krzyżackiego (zamek został rozebrany, a kamienie pochodzące z tej rozbiórki posłużyły do budowy kościoła i młynów w Starogardzie Gdańskim).
 • Liczne chaty o konstrukcji szkieletowej z charakterystycznymi podcieniami, m.in. przy ulicach Partyzantów Kociewskich 100, 40, Kwiatowej 2 i 29
 • Zobacz też[]

 • Inne miejscowości o nazwie Osiek (strona ujednoznaczniająca)
 • Kasparus
 • Rezerwat przyrody Czapli Wierch
 • Skórcz
 • Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalny serwis Gminy Osiek
 • Historia wsi
 • Przypisy

  1. Wikiprojekt:Wiki Lubi Zabytki/wykazy/województwo pomorskie/powiat starogardzki/Gmina Osiek/NID
  Neogotyk – styl w architekturze, a także rzemiośle artystycznym, nawiązujący formalnie do gotyku, powstały około połowy XVIII wieku w Anglii i trwający do początku XX wieku, zaliczany do historyzmu.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Warlubie (niem. Warlubien,Warlieb, kaszb. Warlëbié) – sołecka wieś kociewska o charakterze małomiasteczkowym w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie świeckim, w gminie Warlubie. W Warlubiu droga krajowa nr 91 krzyżuje się z drogami wojewódzkimi nr 214, nr 217, 238 i 391. W pobliżu wsi znajduje się węzeł autostrady A1.
  Wojciech Daniel Cejrowski (ur. 27 czerwca 1964 w Elblągu) – polski dziennikarz, satyryk, podróżnik, autor książek i publikacji prasowych, publicysta katolicki, kierownik artystyczny biblioteki Poznaj Świat, członek The Explorers Club, socjolog.
  Województwo gdańskie – jedno z 49 województw istniejących w latach 1975-1998, położone w północnej Polsce. W 1999 roku włączone zostało do województwa pomorskiego.
  Podział administracyjny Polski 1975–1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.
  Wieś (łac. pagus, rus) – jednostka osadnicza o zwartej, skupionej lub rozproszonej zabudowie i istniejących funkcjach rolniczych lub związanych z nimi usługowych lub turystycznych, nieposiadająca praw miejskich lub statusu miasta (art. 2 ustawy z 29 sierpnia 2003 o urzędowych nazwach miejscowości i obiektów fizjograficznych).
  Rezerwat przyrody Czapli Wierch – faunistyczny rezerwat przyrody na obszarze Kociewia w kompleksie leśnym Borów Tucholskich nad wschodnim brzegiem jeziora Słonego (utworzony w 1960 roku, o powierzchni 5,03 ha). Ochronie rezerwatu podlegają miejsca lęgowe czapli siwej i nadbrzeżny bór sosnowy. Najbliższe miejscowości to Osiek i Skórzenno.
  Skórcz (niem. Skurz) – miasto i gmina w północnej Polsce, w województwie pomorskim, w powiecie starogardzkim, położone na północno-wschodniej granicy Borów Tucholskich, na Kociewiu. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa gdańskiego. Miasto położone na trasie dwóch (obecnie zawieszonych) linii kolejowych: linii kolejowej nr 218 (Szlachta - Myślice) i linii kolejowej nr 243 (Skórcz - Starogard Gdański)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.047 sek.