Osiedle Za Fortem

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ulica F.Kleeberga – architektura postmnodernistyczna

Osiedle Za Fortem – niewielkie osiedle mieszkaniowe w Poznaniu, zlokalizowane w obrębie Naramowic, na osiedlu samorządowym Naramowice. Od południa, przez ulicę Lechicką, graniczy z Osiedlem Wichrowe Wzgórze. Z pozostałych stron okolone jest przez Naramowice, do których należy.

Postmodernizm — ogół prądów w architekturze przełomu XX i XXI w., następujących po modernizmie i odcinających się od jego koncepcji projektowych. W odróżnieniu od modernizmu postmodernizm nie ma ambicji awangardowych i przedkłada w architekturze komponowanie i kompilowanie nad poszukiwanie.Poznań (niem. Posen, łac. Posnania, jidysz פּױזן Pojzn) – miasto na prawach powiatu w zachodniej Polsce, położone na Pojezierzu Wielkopolskim, nad Wartą, u ujścia Cybiny. Historyczna stolica Wielkopolski, od 1999 r. siedziba władz województwa wielkopolskiego i powiatu poznańskiego. Miasto jest istotnym węzłem drogowym i kolejowym, funkcjonuje tu również międzynarodowy port lotniczy.

Osiedle w całości zabudowane jest przez domy jednorodzinne i szeregowe, zbudowane od lat 60. XX wieku, po dzień dzisiejszy.

Nazwa zaczerpnięta została od Fortu V (Waldersee), który znajduje się na terenie osiedla (patrząc od centrum Poznania, osiedle znajduje się właśnie za fortem). Nazwy ulic na osiedlu wywodzą się od nazwisk wybitnych polskich dowódców wojskowych, np. Edmunda Knolla-Kownackiego, Franciszka Kleeberga, czy Franciszka Włada. W sąsiedztwie zabudowań stoi duży hotel sieci Quality, a także zabudowania dawnego Osiedla Opieki Społecznej.

Osiedle Opieki Społecznej (także: osiedle ogródkowe) – kwartał zabudowy zlokalizowany w Poznaniu, na Naramowicach, pomiędzy ulicami Umultowską, Madziarską, Słubicką, Sycylijską (Fort V) i Lechicką (dawną Szosą Obwodową).Fort V (Waldersee I, Mycielskich) – jeden z 18 fortów wchodzących w skład Twierdzy Poznań. Znajduje się na Naramowicach przy ulicy Lechickiej.

Bibliografia[ | edytuj kod]

  • Poznań – atlas aglomeracji 1:15.000, wyd. CartoMedia/Pietruska & Mierkiewicz, Poznań, 2008, ISBN 978-83-7445-018-8
  • http://www.mpu.pl/studium/index.php?studium=13 – opis zabudowy i warunków przyrodniczych okolicy (dostęp 10.5.2010)
  • Warto wiedzieć że... beta

    Osiedle mieszkaniowe to jednostka urbanistyczna charakteryzująca się ujednoliconą zabudową mieszkaniową, z uzupełnieniem w postaci infrastruktury usługowo-handlowej. Obiekty wewnątrz osiedla często połączone są siecią dróg wewnętrznych, przy jednoczesnym wydzieleniu dróg wyższych klas na zewnątrz.
    Franciszek Seweryn Wład (ur. 17 października 1888 w Otyni, zm. 18 września 1939 w gajówce Januszew) – kapitan piechoty cesarskiej i królewskiej Armii, generał brygady Wojska Polskiego.

    Reklama