• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Osiedle Tysiąclecia - Poznań

  Przeczytaj także...
  Osiedle Rusa – osiedle mieszkaniowe na Chartowie, w Poznaniu. Cechą charakterystyczną tego osiedla są trzy bloki, jedne z najwyższych budynków w Poznaniu oraz dwa podłużne bloki 11 kondygnacyjne, w tym najdłuższy budynek w Poznaniu (435 metrów, 792 mieszkania, 2500 mieszkańców) znajdujący się naprzeciw centrum handlowego M1, poznańskiego browaru i szpitala przy ulicy Szwajcarskiej. Położone jest blisko Jeziora Maltańskiego. Liczbę mieszkańców szacuje się na około 10 000 tysięcy.Chartynia – ciek zlokalizowany w całości w Poznaniu, na Nowym Mieście. Obecnie służy jako kanał deszczowy Poznańskiego Systemu Kanalizacyjnego.
  Osiedle Lecha – osiedle mieszkaniowe na Chartowie, w Poznaniu. Położone jest obok osiedli Rusa, Czecha, Tysiąclecia i ograniczone ulicami Chartowo, Wiatraczna, Inflancka.
  Wieżowce (nr 70 i 71)
  Kapliczka przydrożna na osiedlu z napisem Serce Jezusa zmiłuj się nad nami

  Osiedle Tysiącleciaosiedle mieszkaniowe na Chartowie, w Poznaniu,położone jest obok osiedli Lecha, Czecha i Rusa. Zabudowę ograniczają ulice: abpa Baraniaka (na północy), Chartowo (na wschodzie), Piaśnicka (na południu) i Inflancka (na zachodzie).

  Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Poznaniu Sp. z o.o. (MPK Poznań Sp. z o.o.) - spółka powstała 28 czerwca 2000 w wyniku przekształcenia zakładu budżetowego o nazwie "Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Poznaniu". Jej tradycje sięgają roku 1880, kiedy w Poznaniu powstał pierwszy tramwaj konny. Jest jednoosobową spółką miasta Poznania (jedyny właściciel i 100% udziałowiec).Najstarszy poznański wysokościowiec powstał w latach 1948-1950 według projektu S. Pogórskiego i T. Płończaka. Pierwsze wieżowce w Poznaniu pojawiły się w pod koniec lat 60. XX w. Wówczas to rozpoczęto budowę największych zespołów osiedlowych w mieście, a także w Polsce: Rataje, Piątkowo, Winogrady (osiedla Zwycięstwa oraz Wichrowe Wzgórze), które zamieszkuje ponad 200 tys. osób. Występuje tam ponad 40 budynków mających po ok. 18 kondygnacji i wysokość przekraczającą 55 m. Są to pierwsze wysokościowce w Poznaniu. Na początku lat 90. oddano do użytku królujący do dziś nad panoramą miasta budynek Uniwersytetu Ekonomicznego (106 m) a w 2007 dołączyła do niego niewiele niższa Andersia Tower (102 m). Do wyróżniających się jeszcze wysokościowców w Poznaniu można zaliczyć budynek hotelu Novotel, Poznańskie Centrum Finansowe, dawny wieżowiec Wiepofamy (obecnie Collegium Wrzoska Akademii Medycznej i siedziba GUS) oraz stojący obok biurowiec Omega. Do grona znaczących punktów w sylwecie miasta choć niesklasyfikowanych jako wieżowce można zaliczyć również pawilon 11 MTP czyli tzw. iglicę, wieżę TV na Piątkowie, komin EC Karolin o wys 210 m, oraz wieże Ratusza na Starym Rynku i kościołów.

  Architektura i zabudowa[]

  Zabudowę osiedla stanowią trzy wysokościowce, kilka bloków pięciokondygnacyjnych i jeden jedenastokondygnacyjny. Na osiedlu znajduje się kościół rzymskokatolicki Parafii pw Pierwszych Polskich Męczenników, Gimnazjum nr 25, Przedszkole nr 160 Biały Orzeł oraz Osiedlowy Dom Kultury Jubilat. W 1989 otwarto tu oddział banku PKO BP. W modernistycznym parku dwa stawy na rzece Piaśnica i dwa sztucznie usypane kopce; również „Użytek ekologiczny Traszki Ratajskie”. Na jednym z bloków usytuowany był neon z nazwą osiedla.

  Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski (PKO Bank Polski, PKO BP) – polski bank uniwersalny założony w 1919 jako Pocztowa Kasa Oszczędności, spółka akcyjna notowana od 2004 na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie; największy bank uniwersalny w Polsce; od 2009 prezesem banku jest Zbigniew Jagiełło.Tramwaje w Poznaniu (z gwary poznańskiej bimby, l.poj. – bimba) – system komunikacji tramwajowej działający w Poznaniu i należący do Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego sp. z o.o. działającego na zlecenie Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu.

  Przyroda[]

  Na osiedlu znajduje się rozległy, modernistyczny park. Przez teren parku przepływa skanalizowana Piaśnica oraz Chartynia. W północnej części dochodzą tu lasy, będące częścią maltańskiego klina zieleni. Na osiedlu, w podmokłych miejscach parkowych, występuje chroniona traszka zwyczajna.

  Parafia pw. Pierwszych Polskich Męczenników w Poznaniu – parafia rzymskokatolicka znajdująca się w archidiecezji poznańskiej w dekanacie Poznań-Rataje. Erygowana w 1980. Mieści się na Osiedlu Tysiąclecia.Osiedle Czecha – osiedle mieszkaniowe na Chartowie, w Poznaniu. Położone jest obok osiedli Lecha, Rusa i Tysiąclecia. Zabudowę osiedla stanowią budynki wielorodzinne – dziewięć czteropiętrowych, dwa jedenastopiętrowe oraz trzy wysokościowce szesnastopiętrowe.

  Komunikacja[]

  Osiedle posiada połączenie komunikacyjne MPK autobusowe linii 55, 57, 66, 81, 84, 92, 232 i 245 oraz tramwajowe linii 5, 16, 17, 18 i 201.

  Zobacz też[]

 • kościół Pierwszych Polskich Męczenników w Poznaniu
 • Średzka Kolej Powiatowa – bocznica kolejowa przebiegająca przy osiedlu
 • Wielka płyta
 • Wieżowce w Poznaniu
 • Przypisy

  1. Wydarzenia w Poznaniu w roku 1989. Część pierwsza, w: Kronika Miasta Poznania, nr 2/1990, s.185, ISSN 0137-3552
  2. JS, Traszki mieszkają na os. Tysiąclecia, w: Gazeta Wyborcza Poznań, nr 96.6314, s.3, ISSN 0860-908X

  Bibliografia[]

  1. Poznań - atlas aglomeracji 1:15.000, wyd. CartoMedia/Pietruska & Mierkiewicz, Poznań, 2008, ISBN 978-83-7445-018-8
  Traszka zwyczajna (Lissotriton vulgaris) – gatunek płaza ogoniastego z rodziny salamandrowatych. Ubarwiony jest w odcieniach brązu z czarnymi plamkami, bardziej widocznymi u samców, które są większe od samic. Posiada szeroki zasięg występowania w Europie i zachodniej Azji. Preferuje niziny i lasy, choć zapuszcza się też w góry i siedliska zmodyfikowane działalnością człowieka. Większą część życia spędza na lądzie. Rozród przebiega w wodzie. Zapłodnienie poprzedza taniec godowy samca, po nim zaś następuje składanie jaj przez samicę, która zawija je w liście roślin wodnych. Wylęgają się z nich kijanki, które po metamorfozie wychodzą na ląd. Zwierzęta te żywią się w większości bezkręgowcami, ale też i innymi płazami.Modernizm − ogólne określenie prądów w architekturze światowej rozwijających się w latach ok. 1918-1975, zakładających całkowite odejście nie tylko od stylów historycznych, ale również od wszelkiej stylizacji. Architektura modernistyczna opierała się w założeniu na nowej metodzie twórczej, wywodzącej formę, funkcję i konstrukcję budynku niemal wyłącznie z istniejących uwarunkowań materialnych.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Średzka Kolej Powiatowa – wąskotorowa linia kolejowa, łącząca pierwotnie Poznań ze Środą Wielkopolską, zachowana po dziś dzień w szczątkowej postaci.
  Poznań (niem. Posen, łac. Posnania, jidysz פּױזן Pojzn) – miasto na prawach powiatu w zachodniej Polsce, położone na Pojezierzu Wielkopolskim, nad Wartą, u ujścia Cybiny. Historyczna stolica Wielkopolski, od 1999 r. siedziba władz województwa wielkopolskiego i powiatu poznańskiego. Miasto jest istotnym węzłem drogowym i kolejowym, funkcjonuje tu również międzynarodowy port lotniczy.
  Użytek ekologiczny "Traszki Ratajskie" – użytek ekologiczny w Poznaniu znajdujący się na Ratajach. Ustanowiony został uchwałą Rady Miasta Poznania z dnia 12 lipca 2011. Z inicjatywą utworzenia wyszli mieszkańcy osiedla Tysiąclecia, którzy w przeprowadzonej ankiecie wyrazili wolę utworzenia użytku. Powodem ochrony obszaru jest występowanie zagrożonych gatunków płazów objętych ochroną ścisłą: traszka zwyczajna, grzebiuszka ziemna, ropucha szara i zielona, żaba wodna i trawna, dla których park stanowi ostoję.
  Malta – część Poznania, w obrębie osiedla samorządowego Warszawskie-Pomet-Maltańskie, leżąca na północnym brzegu Jeziora Maltańskiego.
  Gazeta Wyborcza” (oficjalny skrót GW) – wysokonakładowy, ogólnopolski dziennik społeczno-polityczny wydawany w Warszawie od 8 maja 1989 przez koncern mediowy Agora S.A.. „Gazeta Wyborcza” powstała na podstawie uzgodnień Okrągłego Stołu, początkowo jako organ prasowy NSZZ „Solidarność”, a po zerwaniu współpracy ze związkiem – jako niezależna gazeta. Redaktorem naczelnym pisma jest Adam Michnik.
  Wielka płyta – prefabrykowany element konstrukcyjny używany do modułowej budowy bloków mieszkalnych i innych budynków.
  Osiedle mieszkaniowe to jednostka urbanistyczna charakteryzująca się ujednoliconą zabudową mieszkaniową, z uzupełnieniem w postaci infrastruktury usługowo-handlowej. Obiekty wewnątrz osiedla często połączone są siecią dróg wewnętrznych, przy jednoczesnym wydzieleniu dróg wyższych klas na zewnątrz.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.03 sek.