• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Osiedle Rąbin

  Przeczytaj także...
  Powstanie wielkopolskie – powstanie polskich mieszkańców Prowincji Poznańskiej przeciwko Rzeszy Niemieckiej wkrótce po zakończeniu I wojny światowej. Polacy domagali się powrotu ziem zaboru pruskiego do Polski, która w tym czasie umacniała swą niepodległość.II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.
  Dzielnica miasta – część miasta wyróżniająca się pod względem: pełnionych funkcji, zabudowy i układu urbanistycznego, zamieszkującej ją określonej grupy społecznej, odrębnych kompetencji władz administracyjnych i samorządu terytorialnego (np. dzielnice willowe, portowe, handlowe, przemysłowe, mieszkaniowe, slumsy).
  Panorama północnej części osiedla Rąbin z budynku szpitala powiatowego
  Panorama północnej części osiedla Rąbin z budynku szpitala powiatowego

  Rąbin – największe osiedle mieszkaniowe Inowrocławia, położone w południowej jego części. Liczy około 20 tys. mieszkańców.

  Rąbin powstał na miejscu dawnej wsi o tej samej nazwie, w której podczas powstania wielkopolskiego przebywał ze swym wojskiem Paweł Cyms. Wieś Rąbin została przyłączona do Inowrocławia przed II wojną światową. W latach 70. powstały pierwsze bloki mieszkalne, na polach dawnego Zakładu Rolnego Państwowych Gospodarstw Rolnych.

  Paweł Kazimierz Cyms (ur. 2 marca 1894 w Pawłowie, zm. 13 listopada 1949 w Bystrej) – polski działacz niepodległościowy w okresie międzywojennym, uczestnik powstania wielkopolskiego i III powstania śląskiego, kapitan piechoty Wojska Polskiego.

  Na Rąbinie znajdują się: Kościół Zielonoświątkowy, kościół pw. św. Królowej Jadwigi, kościół pw. Chrystusa Miłosiernego, kino " KINOMAX", targowisko zwane potocznie "Manhattan", kilka sklepów wielkopowierzchniowych. Osiedle to w dużej mierze pełni funkcję rezydencjalną, tzw. sypialnianą Inowrocławia. W 2013 roku na Rąbinie powstała Galeria " Solna". Pierwszy taki obiekt w mieście.

  Rąbin dzieli się na Rąbin I, Rąbin II oraz Stary Rąbin. Nazwa Stary Rąbin, jest stosowana w pierwotnej części Rąbina, celu odróżnienia jej od powstałego blokowiska. W 2004 roku na mocy uchwały Rady Miasta Inowrocławia, Osiedle Rąbin wraz z pozostałymi Nowe, Zdrojowe, Cegielnia tworzy Osiedle Uzdrowiskowe
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama