• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Osiedle Odrodzenia

  Przeczytaj także...
  Ulica Aleksandra Kostki-Napierskiego w Katowicach − jedna z zabytkowych uliczek w katowickiej dzielnicy Piotrowice-Ochojec. Ulica rozpoczyna swój bieg w Piotrowicach od skrzyżowania z ul. ks. dra Stanisława Wilczewskiego. Następnie krzyżuje się z ul. Wronią, ul. Załogową, ul. Armii Krajowej, ul. Chocimską, ul. ks. Jana Szurleja, ul. Konstantego Kempy, ul. Gołębia, ul. Karola Kornasa i ul. Skotnica. Kończy swój bieg przy skrzyżowaniu z ul. Marcina Radockiego w Ochojcu.Piotrowice - Ochojec to dzielnica Katowic, położona w południowym zespole dzielnic. W jej skład wchodzą dwie historyczne dzielnice: Piotrowice i Ochojec.
  Marcin Radocki (zm. 18 lipca 1651) – nauczyciel w Pcimiu, arianin, zwolennik reform społecznych, przedstawiciel chłopstwa w walce z samowolą szlachty.
  osiedle Odrodzenia
  Osiedle Odrodzenia - widok od strony Mikołowa

  Osiedle Odrodzenia (potocznie nazywane Manhattan) − osiedle mieszkaniowe Katowic leżące w obrębie dzielnicy Piotrowice-Ochojec. Wybudowano je na przełomie lat 80. i 90. XX wieku.

  Katowice (niem. Kattowitz, śl. Katowicy, czes. Katovice) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa śląskiego, dawniej województwa katowickiego, główny ośrodek Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Z liczbą 307 233 mieszkańców jest 10. miastem w kraju pod względem liczby ludności i 11. pod względem powierzchni, mając prawie 165 km².

  Osiedle złożone głównie z bloków mieszkalnych z wielkiej płyty. Architektura osiedla ma charakterystyczny układ przestrzenny gdzie bloki ustawione są w szeregi o kształcie półokręgów, tzw.podkowy. Szeregi bloków rozmieszczone są głównie wzdłuż otaczającej osiedle ulicy M. Radockiego, biegnącej przez środek osiedla ulicy S. Łętowskiego, a na skraju osiedla także przy ulicy Tyskiej. Najnowsze bloki znajdują się przy ulicy Spokojnej i zbudowane są one z charakterystycznej cegły. Obecnie jest to jedno z największych i najbardziej zaludnionych osiedli w Katowicach.

  Zobacz też[]

 • Ulica Aleksandra Kostki-Napierskiego w Katowicach
 • Przypisy

  1. Stefan Gierlotka: Piotrowice Śląskie. Monografia dzielnicy miasta Katowice. Katowice: Wydawnictwo "Śląsk", 2002, s. 110−112. ISBN 83-7164-364-0.

  Bibliografia[]

 • Lech Szaraniec: Osady i osiedla Katowic. Katowice: Oficyna Artur, 1996, s. 176−178. ISBN 83-905115-0-9. • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.026 sek.