• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Osiedle Nikutowo - Mrągowo

  Przeczytaj także...
  Czos - jezioro rynnowe na Pojezierzu Mrągowskim znajduje się w granicach Mrągowa. Składa się z dwóch odnóg: węższej zachodniej (dł. 3,5 km) i szerszej wschodniej (dł. 1,5 km). Rozdziela je wysoko wzniesiony półwysep z dwoma wzniesieniami: 184 m n.p.m. (Góra Czterech Wiatrów) i 143 m n.p.m. Linia brzegowa jest rozwinięta. Wschodnie brzegi są wysokie otoczone pagórkami, a zachodnie niskie, w większości bezleśne. Na północno-zachodnim brzegu zlokalizowane są kąpieliska miejskie, przystanie oraz kempingi. Jezioro za pośrednictwem rzeki Dajny łączy się z jeziorami: Wierzbowskim, Jeziorem Czarnym, Kot i Junem.Droga krajowa nr 16 – droga krajowa przebiegająca z Dolnej Grupy k. Grudziądza do granicy z Litwą w Ogrodnikach. Biegnie równoleżnikowo przez województwa: kujawsko-pomorskie, warmińsko-mazurskie oraz podlaskie. Stanowi główny szlak komunikacyjny na Mazurach. Droga jednak miejscami nie spełnia wymagań klasy drogi krajowej ponieważ na niektórych odcinkach jest bardzo wąska (trudno mijają się tam samochody). Nie ma poboczy ponieważ na niektórych odcinkach przydrożne drzewa rosną tuż przy krawędzi drogi.
  Nikutowo (dawniej niem. Nikutowen) – osada w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie mrągowskim, w gminie Mrągowo. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa olsztyńskiego.

  Osiedle Nikutowo – położone jest w południowej części Mrągowa między jeziorem Sutapie Małe, a linią kolejową. Dawniej była to kolonia wsi Nikutowo. Na początku lat 90. XX w. zostało przyłączona do Mrągowa. W skład osiedla wchodzą ulice Krótka i Wojska Polskiego.

  Sutapie Małe - jezioro w woj. warmińsko-mazurskim, w powiecie mrągowskim, w granicach administracyjnych Mrągowa, leżące na terenie Pojezierza Mrągowskiego. Długość jeziora wynosi 0,7 km, a szerokość 360 m. Słabo rozwinięta linia brzegowa. Strome i wysokie brzegi w północnej i wschodniej części. Od wschodu niewielki las, a od zachodu osiedle Nikutowo.Droga krajowa nr 59 – droga krajowa o długości ok. 90 km, leżąca na obszarze województwa warmińsko-mazurskiego. Trasa ta łączy Giżycko z Rozogami.

  Atrakcjami turystycznymi są jezioro Czos i Sutapie Małe, niewielkie tereny leśne oraz dwa zabytkowe wiadukty kolejowe. Przez osiedle przebiega droga krajowa nr 16 i 59. Znajduje się tu końcowy przystanek komunikacji miejskiej. Dawniej istniało tu lotnisko sportowe.

  Mrągowo (hist. Ządzbork, Ządźbork, Żądzbork, niem. Sensburg) – miasto i gmina w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie mrągowskim. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa olsztyńskiego.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.005 sek.