Osiedle Naramowice

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Osiedle Naramowice – osiedle samorządowe (jednostka pomocnicza gminy) Poznania (od 1 stycznia 2011 roku).

Umultowo (hist. Umóltowo, Omóltowo, Villa Unolfi (1253), Onulfi villa, Hunołtowicz (1310), Hunoltowicze (1313), Unolfowice, Ulmenhof) – część miasta Poznania i osiedle administracyjne, w północnym obszarze miasta. Jednostka pomocnicza gminy – lokalna wspólnota samorządowa mieszkańców części gminy w Polsce. Jednostki są ustanawiane przez radę gminy (miasta). Gmina może tworzyć jednostki pomocnicze: sołectwa, dzielnice, osiedla i inne (np. sioła, przysiółki, kolonie, okręgi, obwody, rejony, rewiry). Jednostki nie posiadają osobowości prawnej. Jednostka pomocnicza gminy stanowi strukturę społeczno-terytorialną, która przejmuje na swoim terytorium realizację zadań publicznych, ułatwiając gminie wykonywanie jej zadań. Szczególną kompetencją, przysługującą wyłącznie sołectwom, jest dysponowanie (od 2009 r.), funduszem sołeckim.

Granice[ | edytuj kod]

Osiedle Naramowice graniczy:

 • z Osiedlem Piątkowo (granica - ulica Umultowska)
 • z Osiedlem Umultowo (granica - trasa linii kolejowej nr 395, al. Solidarności)
 • z gminą Czerwonak (granica - rzeka Warta)
 • z Osiedlem Główna (granica - rzeka Warta)
 • z Osiedlem Nowe Winogrady Wschód (granica - ul. Lechicka)


 • Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Aleje Solidarności – główna ulica Winograd, w dzielnicy Stare Miasto w Poznaniu, odcinek tzw. II ramy komunikacyjnej. Wytyczona pod koniec lat 70. XX w. przy okazji budowy osiedli: Przyjaźni, Zwycięstwa i Kraju Rad.
  Linia kolejowa nr 395 – linia kolejowa łącząca posterunek odgałęźny Zieliniec (dojście do linii kolejowej nr 394) ze stacją Kiekrz położoną na linii kolejowej nr 351. Przebiega w większości w granicach administracyjnych miasta Poznania (na niektórych odcinkach stanowiąc granicę z sąsiednimi gminami: Czerwonak i Suchy Las). W założeniach budujących linia ta miała być i jest towarową obwodnicą Poznania, ponieważ kursują po niej pociągi towarowe ze Szczecina i Piły do stacji rozrządowej Poznań Franowo, omijając dworzec Poznań Główny. W rozkładzie 2008/09 kursował tą linią pociąg IC Chrobry. Jeździły także okazjonalne pociągi retro "Wokół Poznania". 29 sierpnia 2012 około godziny 5:50 na przejeździe kolejowym na ulicy Teofila Mateckiego w Poznaniu doszło do wykolejenia wagonu.
  Wilczy Młyn – część Wilczaka w Poznaniu, w obrębie osiedla Naramowice, w pobliżu ulicy Lechickiej. Obecnie z Wilczym Młynem utożsamiane jest dość izolowane osiedle domów jednorodzinnych i szeregowych.
  Gmina Czerwonak – gmina wiejska w województwie wielkopolskim, w powiecie poznańskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie poznańskim.
  Osiedle Władysława Łokietka – osiedle mieszkaniowe na Naramowicach w Poznaniu. Zabudowę osiedla stanowi 14 budynków 5-kondygnacyjnych. Na osiedlu znajduje się mały pawilon handlowy i siedziba Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie Filia - Piątkowo.
  Poznań (niem. Posen, łac. Posnania, jidysz פּױזן Pojzn) – miasto na prawach powiatu w zachodniej Polsce, położone na Pojezierzu Wielkopolskim, nad Wartą, u ujścia Cybiny. Historyczna stolica Wielkopolski, od 1999 r. siedziba władz województwa wielkopolskiego i powiatu poznańskiego. Miasto jest istotnym węzłem drogowym i kolejowym, funkcjonuje tu również międzynarodowy port lotniczy.
  Naramowice – część miasta Poznania i jednocześnie jednostka obszarowa w Systemie Informacji Miejskiej (SIM), położona w północnej części miasta na osiedlu samorządowym Naramowice.

  Reklama