• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Osiedle Metalowców - Mrągowo

  Przeczytaj także...
  Droga krajowa nr 16 – droga krajowa przebiegająca z Dolnej Grupy k. Grudziądza do granicy z Litwą w Ogrodnikach. Biegnie równoleżnikowo przez województwa: kujawsko-pomorskie, warmińsko-mazurskie oraz podlaskie. Stanowi główny szlak komunikacyjny na Mazurach. Droga jednak miejscami nie spełnia wymagań klasy drogi krajowej ponieważ na niektórych odcinkach jest bardzo wąska (trudno mijają się tam samochody). Nie ma poboczy ponieważ na niektórych odcinkach przydrożne drzewa rosną tuż przy krawędzi drogi.Mrągowo (hist. Ządzbork, Ządźbork, Żądzbork, niem. Sensburg) – miasto i gmina w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie mrągowskim. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa olsztyńskiego.

  Osiedle Metalowców – osiedle w Mrągowie, usytuowane jest na stromym pagórku między ulicą Wojska Polskiego (trasą nr 16 ), a linią kolejową.

  Kod pocztowy osiedla to 11-709

  Nazwa pochodzi od metalowców tj. pracowników nieistniejącej już Fabryki Zespołów Mechanicznych "Bumar-Mrągowo". Między innymi dla nich przeznaczone były powstające tu mieszkania.

  Wybudowane zostało ono w połowie lat 80. na terenie zajmowanym wcześniej przez poligon wojskowy. W skład osiedla wchodzi 13 bloków mieszkalnych. W 1997 wybudowany został tu kościół katolicki pod wezwaniem Matki Boskiej Saletyńskiej. Przez osiedle kursują autobusy komunikacji miejskiej. W jego skład wchodzą ulice: Słoneczna, Księżycowa, Krzywa i część ulicy Wojska Polskiego.

  Bibliografia[]

 • "Olsztyn plus 6" plany miast, Wyd. Demart Warszawa 2005 ISBN 83-89239-55-8 • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.