• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Osiedle Jurajskie  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Droga krajowa nr 79 – droga krajowa przebiegająca z centralnej przez południowo-wschodnią do południowej części kraju. Jeden z trzech traktów komunikacyjnych łączących Katowice i Kraków. Przez większość trasy podąża za biegiem Wisły.Gwoździec - dawna samodzielna wieś, obecnie część Krzeszowic (zachodnia część) i Nawojowa Góry (wschodnia część) w powiecie krakowskim w województwie małopolskim.
  Hala sportowa
  Ul. Długa
  SA109 przy wiadukcie kolejowym bocznicy do Kopalni Wapienia Czatkowice koło ul. Zimna Woda
  Most na Krzeszówce (ul. Czycza)

  Osiedle Jurajskie w Krzeszowicach – osiedle zamieszkane przez 2428 osób (2012). Osiedle we wschodniej i południowo-wschodniej części miasta z osiedlami bloków mieszkalnych przy ul. Długiej, Szarych Szeregów i Żbickiej (dawne osiedle Krakowska; ul. Reymonta oraz ulice Czycza i Leśna na Gwoźdźcu.

  Intermarché – francuska sieć supermarketów spożywczo-przemysłowych prowadzonych przez niezależnych przedsiębiorców, Muszkieterów (Grupa Muszkieterów). Obecnie sklepy Intermarché mają swoje placówki w dziewięciu krajach Europy. W Polsce znajdują się 188 sklepy. Pierwszy sklep na terenie Polski został otwarty w Zielonej Górze w 1997. Hasło reklamowe sklepu to: Intermarché – Tanio i Świeżo.Linia kolejowa nr 133 – linia łącząca stację Dąbrowa Górnicza Ząbkowice ze stacją Kraków Główny, przebiega przez województwa: śląskie i małopolskie. Linia ta wchodzi w skład międzynarodowej linii kolejowej E 30.

  Od północy graniczy z Osiedlem Nowy Świat, od zachodu z Osiedlem Centrum, od wschodu z Osiedlem Żbik, od południa z Nawojową Górą. W 2013 nastąpiła zmiana obszaru osiedla, z Osiedla Centrum przyłączono ulice Czycza i Leśną.

  W okresie II wojny światowej powstała bocznica kolejowa do kamieniołomów w Czatkowicach (czynna) i Miękini (nieczynna). Od końca lat 70. XX w. powstały bloki mieszkaniowe.

  Obiekty użyteczności publicznej[ | edytuj kod]

 • Gimnazjum i Hala Sportowa
 • Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna
 • Spółdzielnie Mieszkaniowe: „Przyjaźń” i '"Nowość”
 • Komisariat Policji
 • Muzeum Ziemi Krzeszowickiej
 • II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.Krzeszowice – miasto w woj. małopolskim, w powiecie krakowskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Krzeszowice. Jest jednym z ośrodków miejskich aglomeracji krakowskiej. Według danych z 31 grudnia 2011 miasto miało 10 288 mieszkańców. Położone jest ok. 25 km na zachód od centrum (18 km od granicy) Krakowa, przy linii kolejowej nr 133 (Kraków – Katowice) i przy drodze krajowej nr 79 (ul. Kościuszki, ul. Trzebińska) (południowa część miasta). W latach 1928–1966 miasto miało status uzdrowiska o charakterze użyteczności publicznej.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Ułańskie Zdrowie – zalesione wzgórze o wysokości 318 m n.p.m. Znajduje się na Grzbiecie Tenczyńskim w Las Zwierzyniec, na wschód od części miejscowości Tenczynek o nazwie Rzeczki na granicy z osiedlem Gwoździec w Krzeszowicach (działka nr 1858) w województwie małopolskim.
  Osiedle Nowy Świat w Krzeszowicach – osiedle domów jednorodzinnych zamieszkane przez 1011 osób. Od północy graniczy z Czatkowicami Górnymi, od południowego zachodu z Osiedlem Centrum, od wschodu z Osiedlem Żbik, od południa z Osiedlem Jurajskim.
  Kazimierz Wyka (ur. 19 marca 1910 w Krzeszowicach koło Krakowa, zm. 19 stycznia 1975 w Krakowie) – polski historyk i krytyk literatury, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, poseł na Sejm PRL I kadencji.
  Kolzam RegioVan – rodzina normalnotorowych autobusów szynowych produkcji polskiej, wytwarzanych w zakładach Kolzam w Raciborzu w latach 2003–2005 oraz 2011–2012 przez Fablok w Chrzanowie. Kolzam łącznie wyprodukował: dwa egzemplarze jednoczłonowe (SA107 – typ 211M) oraz 10 dwuczłonowych (SA109 – typ 212M), jedenasty dwuczłonowy RegioVan został wyprodukowany przez Fablok. Nie wyprodukowano żadnego egzemplarza trójczłonowego.
  Muzeum Ziemi Krzeszowickiej w Krzeszowicach – muzeum położone w Krzeszowicach. Placówka jest prowadzona przez Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Krzeszowickiej.
  Osiedle Centrum w Krzeszowicach – osiedle obejmujące ścisłe centrum miasta oraz osiedla bloków mieszkalnych przy ul. Targowej i Armii Krajowej oraz ul. Leśnej na Gwoźdźcu. Osiedle zamieszkane jest przez 2567 osób. Jest centrum handlowo-usługowe miasta. Od północy graniczy z Czatkowicami Górnymi, od północego wschodu z Osiedlem Nowy Świat, od wschodu z Osiedlem Jurajskim, od południowego wschodu z Nawojową Górą, od południa z Tenczynkiem i od zachodu z Osiedlem Parkowym.
  Julian Zinkow (ur. 1931) – polski dziennikarz, krajoznawca, autor licznych publikacji krajoznawczych poświęconych głównie okolicom Krakowa, w tym kilkudziesięciu popularnych przewodników turystycznych i monograficznych, wieloletni działacz PTTK, inicjator znanych akcji popularyzujących turystykę m.in. w 1973 "Nie siedź w domu, idź na wycieczkę" (trwa do dziś).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.019 sek.