• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Osiedle Górali

  Przeczytaj także...
  Nowa Huta – historyczna, wschodnia część obszaru Krakowa. Zaprojektowane i zbudowane od podstaw miasto, którego budowę rozpoczęto w 1949 roku. W latach 1949–1951 samodzielne, od 1 stycznia 1951 włączone do Krakowa jako jedna z jego dzielnic.Osiedle Urocze (do roku 1958 osiedle C-33) - osiedle Krakowa wchodzące w skład Dzielnicy XVIII Nowa Huta, nie stanowiące jednostki pomocniczej niższego rzędu w ramach dzielnicy.
  Ignacy Mościcki (ur. 1 grudnia 1867 w Mierzanowie, zm. 2 października 1946 w Versoix) – polski polityk i chemik. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej w latach 1926–1939. Naukowiec, wynalazca, budowniczy polskiego przemysłu chemicznego.

  Osiedle Górali (do roku 1958 osiedle C-2 Południe)osiedle w Krakowie wchodzące w skład Dzielnicy XVIII Nowa Huta, niestanowiące jednostki pomocniczej niższego rzędu w ramach dzielnicy. Nazwę przyjęło od tytułu pierwszego przedstawienia wykonanego w teatrze na Osiedlu Teatralnymopery autorstwa Wojciecha Bogusławskiego pt. Krakowiacy i górale.

  Cyprian Kamil Norwid, właściwie Cyprian Ksawery Gerard Walenty Norwid herbu Topór (ur. 24 września 1821 w Laskowie-Głuchach, zm. 23 maja 1883 w Paryżu) – polski poeta, prozaik, dramatopisarz, eseista, grafik, rzeźbiarz, malarz i filozof.Socjaldemokracja Polska (SDPL) – polska centrolewicowa partia polityczna o programie socjaldemokratycznym. Założona 26 marca 2004 przez część działaczy Sojuszu Lewicy Demokratycznej (na skutek rozłamu w tej partii) z ówczesnym marszałkiem Sejmu Markiem Borowskim na czele, kwestionujących działania ówczesnego jej kierownictwa. Zarejestrowana sądownie 19 kwietnia 2004. W Sejmie IV kadencji partia posiadała klub parlamentarny. Jeden z jej liderów Marek Balicki do 2005 zajmował stanowisko ministra zdrowia. W Sejmie VI kadencji SDPL reprezentowała grupa posłów, od 2008 do końca kadencji w 2011 zasiadająca w osobnym kole. W latach 2004–2009 ugrupowanie reprezentowane było przez 3 deputowanych w Parlamencie Europejskim.
  Dom Kombatanta i Muzeum Czynu Zbrojnego
  Ośrodek Kultury im. Cypriana Kamila Norwida (tzw. Sala Tańca, os. Górali 4)
  Ciąg sklepów od strony południowej

  Historia[]

  Osiedle zostało zbudowane w latach 1950-1953. W przeciwieństwie do osiedli znajdujących się wokół nie zostało objęte renowacją w latach 2000-2006.

  Osiedle Krakowiaków (do roku 1958 osiedle C-2 Północ) – osiedle w Krakowie wchodzące w skład Dzielnicy XVIII Nowa Huta, nie stanowiące jednostki pomocniczej niższego rzędu w ramach dzielnicy.Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.

  Położenie[]

  Osiedle Górali jest położone blisko centrum Nowej Huty. Znajduje się naprzeciwko Osiedla Uroczego, pomiędzy ulicą Ignacego Mościckiego, a ulicą Stefana Żeromskiego i Obrońców Krzyża. Otaczają je takie osiedla jak:

 • od północy – os. Krakowiaków
 • od zachodu – os. Teatralne
 • od wschodu – os. Zielone
 • od południa – os. Urocze
 • Wygląd[]

  Na osiedlu jest piętnaście budynków. Bloki zbudowane są według zasad realizmu socjalistycznego. Ich wysokość nie przekracza czterech pięter. Zabudowa jest dość gęsta, więc pomiędzy budowlami jest niewiele wolnej przestrzeni. Wewnątrz osiedla, wśród budynków znajdują się place zabaw dla dzieci oraz boisko. Ciekawostką jest to, iż jeden z bloków mieszkalnych ciagnie się od Alei Róż do ulicy Obrońców Krzyża.

  Wojciech Romuald Bogusławski herbu Świnka, pseud. i krypt.: Autor "Fraskatanki", Autor "Mieszczek modnych", Autor "Ślubu modnego", R. W... B... (ur. 9 kwietnia 1757 w Glinnie, zm. 23 lipca 1829 w Warszawie) – polski aktor, śpiewak operowy, reżyser, pisarz, dramatopisarz, tłumacz; propagator ideologii oświecenia, mason; dyrektor Teatru Narodowego w Warszawie i założyciel teatru w Kaliszu; ojciec teatru polskiego; teoretyk i historyk teatru, ojciec Stanisława.Osiedle Teatralne – osiedle w Krakowie, w Dzielnicy XVIII Nowa Huta, niestanowiące jednostki pomocniczej niższego rzędu w ramach dzielnicy. Zbudowane zostało w latach 1950–1953, zgodnie z zasadami realizmu socjalistycznego. Położone jest ono w pobliżu centrum Nowej Huty. W jego otoczeniu znajdują się 3 przystanki tramwajowe oraz 2 autobusowe. Połączenie komunikacyjne z centrum Krakowa jest bardzo dobre.

  Obiekty[]

  W blokach, które znajdują się na obrzeżach osiedla, znajdują się różnego rodzaju sklepy. I tak możemy wyróżnić sklep papierniczy, jubilerski, odzieżowy, aptekę, masarnie, sklep meblowy, z artykułami AGD, metalowy oraz bar. Na zewnątrz osiedla, od strony południowej znajduje się Ośrodek Kultury im. Cypriana Kamila Norwida, w którym działają m.in. biblioteka publiczna oraz Kino Sfinks, które w 2006 roku zostało wyremontowane i zmodernizowane. Od strony zachodniej mieści się Dom Kombatanta, w którym 4 lipca 2006 roku zostało otwarte Muzeum Czynu Zbrojnego. Znakiem rozpoznawczym muzeum jest zabytek muzealny – czołg ciężki IS-2. Wewnątrz osiedla są usytuowane takie instytucje jak: Dzienny Ośrodkek Socjoterapii Stowarzyszenia "U Siemachy" oraz Sala Tańca Ośrodka kultury im. Cypriana Kamila Norwida.

  Socrealizm (realizm socjalistyczny) – kierunek w sztuce, określany jako metoda twórcza, istniejący od 1934 w sztuce radzieckiej, a następnie w pozostałych krajach socjalistycznych. Miał tam oficjalny status podstawowej i jedynej metody twórczości artystycznej i był ideowym oraz propagandowym narzędziem partii komunistycznych.Stefan Żeromski herbu Jelita (ur. 14 października 1864 w Strawczynie, zm. 20 listopada 1925 w Warszawie) – polski prozaik, publicysta, dramaturg, nazwany „sumieniem polskiej literatury”, wolnomularz; pierwszy prezes Polskiego PEN Clubu.

  Inne obiekty[]

 • Pracownia Animacji Ekologicznej Ośrodka Kultury im. C.K. Norwida
 • Szkoła Podstawowa nr 71 (klasy I-III) im. M. Grzegorzewskiej (miejsce nieistniejącego już Samorządowego Przedszkola nr 68 w Krakowie)
 • Warsztaty Terapii Zajęciowej "Gaudium et Spes"
 • "DOS u siemachy" dla młodzieży
 • Siedziba partii Socjaldemokracja Polska
 • Muzeum Czynu Zbrojnego os. Górali 23

  Osiedle Zielone (do roku 1958 osiedle B-2) – osiedle w Krakowie wchodzące w skład Dzielnicy XVIII Nowa Huta, nie stanowiące jednostki pomocniczej niższego rzędu w ramach dzielnicy. Znajduje się na północ od Placu Centralnego i ograniczone jest ulicami: od zachodu Aleją Róż, od północy ul. Mościckiego (d. Demakowa), od wschodu ul. Wojciechowskiego (d. Leńskiego), od południa ul. Żeromskiego. Na osiedlu, w bloku nr 7 znajdował się Oddział w Nowej Hucie Muzeum Archeologicznego, który został w 2007 przeniesiony do lamusa w Branicach.Opera (wł. "dzieło") – sceniczne dzieło muzyczne wokalno-instrumentalne, w którym muzyka współdziała z akcją dramatyczną (libretto). Istotą tego gatunku muzycznego jest synteza sztuk, czyli połączenie słowa, muzyki, plastyki, ruchu, gestu oraz gry aktorskiej. Podobnie jak i balet, wywodzi się z włoskich, renesansowych maskarad karnawałowych, które przerodziły się w widowiska dramatyczne. Opera składa się z aktów, które podzielone są na sceny.
 • Ciężki czołg IS-2

 • Zobacz też[]

 • Osiedle Krakowiaków
 • Linki zewnętrzne[]

 • Ośrodek Kultury im. Cypriana Kamila Norwida
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Muzeum Czynu Zbrojnego w Nowej Hucie – muzeum mieszczące się w Krakowie na osiedlu Górali 23 w Nowej Hucie, prowadzone przez Małopolską Fundację Dom Kombatanta Rzeczpospolitej Polskiej-Muzeum Czynu Zbrojnego.Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida - jest to dawny Zakładowy Dom Kultury Huty im. Lenina. Działalność rozpoczął już w 1950 roku kiedy powstała biblioteka, jednak za oficjalną datę powstania placówki uznaje sie rok 1955. Jego siedziba mieści się od początku powstania w dawnym hotelu robotniczym przy os. Górali 5.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Kino Studyjne Sfinks Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida – krakowskie kino, działające od 1959 roku. Ma siedzibę w Nowej Hucie na os. Górali 5, a od 1985 roku wchodzi w skład Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida.
  Aleja Róż – ulica w Krakowie w Dzielnicy XVIII Nowa Huta mająca początek przy Placu Centralnym, a koniec na skrzyżowaniu z ul. Bulwarową (przy Kościele Matki Bożej Pocieszenia).
  Dzielnica XVIII Nowa Huta – dzielnica, jednostka pomocnicza gminy miejskiej Kraków. Do 1990 r. wchodziła w skład dzielnicy Nowa Huta. Jest to największa powierzchnią dzielnica Krakowa.

  Reklama