• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Osiecznica - gmina

  Przeczytaj także...
  Gmina wiejska − gmina, która na swoim terytorium nie zawiera miasta (co nie wyklucza możliwości istnienia siedziby gminy w sąsiadującym mieście - Wśród gmin mających siedzibę w mieście, gdzie równocześnie funkcjonuje gmina miejska są zarówno niewielkie gminy jak Obrzycko (woj. wielkopolskie), które jako miasto liczy 2239 mieszkańców a gmina wiejska 4387 , Stoczek Łukowski (lubelskie) 2701 (miasto) oraz 5126 (gmina wiejska) oraz Kowal (kujawsko-pomorskie) odpowiednio 3495 oraz 4020, jak i gminy zdecydowanie większe, np. Ełk (57471, 10578) , Włocławek (117 264, 6417) oraz Tarnów (114 168, 24113)).Gmina Małomice - gmina miejsko-wiejska w województwie lubuskim, w powiecie żagańskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie zielonogórskim.
  Długokąty – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie bolesławieckim, w gminie Osiecznica; leży w Borach Dolnośląskich przy DW350.

  Osiecznicagmina wiejska w województwie dolnośląskim, w powiecie bolesławieckim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie jeleniogórskim.

  Siedziba władz gminy to Osiecznica.

  Według danych z 31 grudnia 2015 gminę zamieszkiwało 7490 osób.

  Struktura powierzchni[ | edytuj kod]

  Według danych z roku 2008 gmina Osiecznica ma obszar 437,04 km², w tym:

  Województwo jeleniogórskie - województwo w latach 1975-1998. Powstało na podstawie reformy podziału administracyjnego Polski dokonanego przez władze PRL. Stolicą województwa była Jelenia Góra.Gmina Nowogrodziec – to gmina miejsko-wiejska w województwie dolnośląskim, w powiecie bolesławieckim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie jeleniogórskim.
 • użytki rolne: 8%
 • użytki leśne: 61% (Bory Dolnośląskie)
 • Gmina stanowi 33,54% powierzchni powiatu.

  Demografia[ | edytuj kod]

  Dane z 30 czerwca 2004:

 • Piramida wieku mieszkańców gminy Osiecznica w 2014 roku.

 • Piramida wieku Gmina Osiecznica.png

  Transport[ | edytuj kod]

  Przez obszar gminy prowadzi DK18 (przyszła autostrada A18), na której zlokalizowano węzeł Świętoszów.

  Sołectwa[ | edytuj kod]

  Ławszowa, Ołobok, Osieczów, Osiecznica-Kliczków, Parowa, Przejęsław, Świętoszów, Tomisław.

  Jeziory – nieoficjalna nazwa części wsi Ławszowa w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie bolesławieckim, w gminie Osiecznica.Bory Dolnośląskie dawniej Puszcza Dolna (niem. Niederschlesische Heide) – mezoregion fizycznogeograficzny (317.74) utworzony przez największy w Polsce zwarty kompleks leśny o powierzchni ok. 1650 km².

  Pozostałe miejscowości[ | edytuj kod]

  Bronowiec, Długokąty, Jelenie Rogi, Jeziory, Leśny Dwór, Luboszów, Poświętne.

  Sąsiednie gminy[ | edytuj kod]

  Bolesławiec, Iłowa, Małomice, Nowogrodziec, Szprotawa, Węgliniec, Żagań

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Użytek ekologiczny „Święte Jezioro”
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  Kliczków (niem. Klitschdorf) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie bolesławieckim, w gminie Osiecznica. W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie jeleniogórskim.Leśny Dwór – osada leśna w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie bolesławieckim, w gminie Osiecznica.
  Warto wiedzieć że... beta

  Parowa (do 1945 niem. Tiefenfurt) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie bolesławieckim, w gminie Osiecznica. Leży w Borach Dolnośląskich nad rzeką Czerna Wielka przy drodze wojewódzkiej nr 350.
  Przejęsław – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie bolesławieckim, w gminie Osiecznica. Leży w Borach Dolnośląskich nad rzeką Kwisą.
  Jelenie Rogi – osada w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie bolesławieckim, w gminie Osiecznica.
  Osiecznica (dawniej niem. Wehrau) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie bolesławieckim, w gminie Osiecznica. Leży w Borach Dolnośląskich nad rzeką Kwisą, przy drodze DW357.
  Autostrada A18 - polska autostrada, w południowo-zachodniej części kraju, w województwach lubuskim i dolnośląskim. Biegnie III transeuropejskim drogowym korytarzem transportowym, w ciągu drogi międzynarodowej E36, od granicy z Niemcami Olszyna-Forst (łączy się tutaj z niemiecką A15 w kierunku Berlina) przez obszar Borów Dolnośląskich do węzła Krzyżowa k. Bolesławca - gdzie łączy się z autostradą A4. Odcinek Olszyna - Krzyżowa ma długość ok. 78 km. Zaplanowana została jako droga o przekroju dwujezdniowym, czteropasowym. Parametry autostrady (m.in. dwie dwupasowe jezdnie) na całej długości miałaby uzyskać dopiero po zakończeniu przebudowy, po roku 2013. Do tego czasu ma pozostać oznakowana jako droga krajowa nr 18.
  Gmina Żagań (do 1954 gmina Dzietrzychowice) – gmina wiejska w województwie lubuskim, w powiecie żagańskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie zielonogórskim.
  Ławszowa (niem. Lorenzdorf) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie bolesławieckim, w gminie Osiecznica. Leży w Borach Dolnośląskich nad rzeką Kwisa. Sąsiaduje z poligonem w Świętoszowie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.