• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Osie

  Przeczytaj także...
  Głaz narzutowy, eratyk, narzutniak (z łac. errare – błądzić) – fragment skały litej, przyniesiony przez lądolód.Sołectwo – jednostka pomocnicza gminy we współczesnej Polsce, charakterystyczna dla obszarów wiejskich. Obszar, zakres działania sołectwa i jego organów określa rada gminy w statucie sołectwa.
  Klon zwyczajny, klon pospolity (Acer platanoides L.) – gatunek z rodziny mydleńcowatych (Sapindaceae) występujący w Europie środkowej i wschodniej oraz południowo-zachodniej Azji. Nazywany jest także klonem norweskim. Na zachodzie jego granica występowania znajduje się we Francji, na wschodzie w europejskiej części Rosji, na północy w Skandynawii, a na południu w Iranie. W Polsce jest najpospolitszy z krajowych gatunków swego rodzaju, występuje powszechnie na całym niżu i w niższych położeniach górskich na całym terenie kraju. Sadzony w miastach północno-zachodniej Europy oraz Ameryki Północnej rozprzestrzeniać się zaczął bez udziału człowieka. Inwazja tego gatunku w Ameryce Północnej spowodowała zagrożenie dla miejscowych gatunków. W USA w Nowej Anglii czy stanach takich, jak Nowy Jork, Wirginia, Georgia, Maryland, Wisconsin, Minnesota rozwój klonów jest tępiony.

  Osie – duża wieś kociewska w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie świeckim, w gminie Osie przy trasie linii kolejowej Laskowice Pomorskie-Szlachta-Czersk. Wieś jest siedzibą Wdeckiego Parku Krajobrazowego.

  W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa bydgoskiego.

  Czersk (kaszb. Czérsk) – miasto w południowej części województwa pomorskiego, w powiecie chojnickim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Czersk. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. bydgoskiego.Dąb szypułkowy (Quercus robur L.) – gatunek typowy dla rodzaju dębów, obejmującego drzewa liściaste z rodziny bukowatych (Fagaceae). Występuje w Europie (z wyjątkiem północnej Skandynawii) oraz południowo-wschodniej Azji. W Polsce bardziej pospolity od dębu bezszypułkowego. Ceniony ze względu na wytrzymałe, twarde i trwałe drewno. Jest gatunkiem długowiecznym, żyje ponad 700 lat. Ze względu na okazałe rozmiary jakie osiąga, sprawia majestatyczne wrażenie i dlatego odgrywa istotną rolę w symbolice i dawniej w kultach religijnych. Jest symbolem długowieczności, dostojeństwa i siły. Stare okazy nierzadko chronione są jako pomniki przyrody.

  Miejscowość jest siedzibą gminy Osie.

  Symbol Osia


  W Osiu usytuowany jest jedyny zabytkowy, bezstylowy, kościół parafialny pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego. Został zbudowany jako szachulcowy w 1821 r. z dobudowanym w 1901 r. w stylu neogotyckim prezbiterium, a w w latach 1921-1923 całkowicie przebudowany. Zlokalizowany jest tu cmentarz parafialny, katolicki założony w XIX w., spichlerz murowano-drewniany z końca XIX w. oraz nieczynny cmentarz ewangelicki

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Osiu – rzymskokatolicka parafia w Osiu. Należy do dekanatu jeżewskiego Diecezji pelplińskiej. Erygowana w XIII wieku. Mieści się przy ulicy Kościelnej.

  W miejscowości są usytuowane jednostki pożytku publicznego:

 • Zespół Szkół składający się ze szkoły podstawowej i gimnazjum mieści się u dwóch obiektach z początku XX w. – przy ul. Szkolnej 8 oraz przy ul. Semraua 44
 • SPZOZ Gminna Przychodnia
 • Gminna Biblioteka Publiczna
 • Posterunek Policji przy ul. Dworcowej 11
 • siedziba Nadleśnictwa Osie
 • Ochotnicza Straż Pożarna
 • hydrofornia - ujęcie wody pitnej
 • stacja kolejowa.
 • Swatno – nieistniejąca już osada kociewska w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie świeckim, w gminie Osie w kompleksie Borów Tucholskich na obszarze Wdeckiego Parku Krajobrazowego.Żur – wieś kociewska w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, na obszarze Wdeckiego Parku Krajobrazowego, w powiecie świeckim, w gminie Osie u ujścia Sobińskiej Strugi do Wdy.

  Pomniki przyrody[]

  W obrębie wsi zlokalizowane są pomniki przyrody:

 • dębowa aleja przydrożna przy drodze Osie-Żur o obwodach od 150 do 337 cm
 • 2 lipy drobnolistne o obwodach 330 i 340 cm przy drodze dojazdowej do Rolniczo-Handlowej Spółdzielni Produkcyjnej
 • dąb szypułkowy o obwodzie 425 cm na cmentarzu katolickim
 • lipowa aleja przydrożna przy posterunku policji składająca się z 19 lip drobnolistnych i klonu zwyczajnego
 • lipa drobnolistna i głaz narzutowy odpowiednio o obwodach 270 i 470 cm przy siedzibie Nadleśnictwa Osie.
 • ]

 • Osie - 2379 mieszkańców
 • Wybudowanie pod Starogard - 126 mieszkańców
 • Wybudowanie pod Nowe - 81 mieszkańców
 • Wybudowanie pod Jaszcz - 68 mieszkańców
 • Wybudowanie pod Miedzno - 29 mieszkańców
 • Oski Piec - 19 mieszkańców
 • Starnie - 16 mieszkańców
 • Leśniczówka Dębowiec - 6 mieszkańców
 • Leśniczówka Sobiny - 2 mieszkańców
 • Grzybek - 4 mieszkańców
 • Swatno
 • Wspólnoty wyznaniowe[]

  Parafia rzymskokatolicka Podwyższenia Krzyża Świętego wraz z kościołem Podwyższenia Krzyża Świętego. Miejscowy Chrześcijański Zbór Świadków Jehowy posiada w Osiu Salę Królestwa.

  Wdecki Park Krajobrazowy – jeden z młodszych polskich parków. Został utworzony na mocy Rozporządzenia Nr 52/93 Wojewody Bydgoskiego z dnia 16 lutego 1993 r. Położony na Pojezierzu Południowopomorskim, w środkowo-wschodniej części Borów Tucholskich, w dorzeczu rzeki Wdy i jej dopływów Prusiny, Ryszki i Sobińskiej Strugi. Pod względem administracyjnym Wdecki Park Krajobrazowy znajduje się w całości na obszarze województwa kujawsko-pomorskiego. Swoim zasięgiem obejmuje dwa powiaty: świecki, w tym gminy Drzycim, Jeżewo, Lniano, Osie i Warlubie oraz powiat tucholski, w tym gminy Cekcyn i Śliwice (łącznie 7 gmin). Ok. 70% powierzchni parku leży na terenie Gminy Osie. Siedziba Zarządu Wdeckiego Parku Krajobrazowego znajduje się w Osiu.Lipa drobnolistna (Tilia cordata Mill.) – gatunek drzewa, należący do rodziny lipowatych (według systemu Reveala). Pochodzi z Europy i Azji Zachodniej. W Polsce występuje pospolicie na terytorium całego kraju. Występuje w stanie naturalnym, ale jest także bardzo często sadzona przy domach, w parkach i przy drogach, jako roślina ozdobna i użyteczna. Status gatunku we florze Polski: gatunek rodzimy lub zadomowiony.

  Przypisy

  1. bip.osie.pl. [dostęp 03-04-2012].
  2. STRATEGIA ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU GMINY OSIE NA LATA 2005-2014, stan na maj 2005 roku. [dostęp 03-04-2012].
  3. Rozporządzenie nr 11/91 Wojewody Bydgoskiego z dnia 1 lipca 1991 roku.
  4. Rozporządzenie nr 305/93 Wojewody Bydgoskiego z dnia 26 października 1993 roku.
  5. Rozporządzenie nr 36/95 Wojewody Bydgoskiego z dnia 14 lutego 1995 roku.
  6. Dane według raportów wyszukiwarki zborów (www.jw.org) z 5 czerwca 2014.
  Podział administracyjny Polski 1975–1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.Dębowiec – leśniczówka w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie świeckim, w gminie Osie w kompleksie Borów Tucholskich na obszarze Wdeckiego Parku Krajobrazowego.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Wieś (łac. pagus, rus) – jednostka osadnicza o zwartej, skupionej lub rozproszonej zabudowie i istniejących funkcjach rolniczych lub związanych z nimi usługowych lub turystycznych, nieposiadająca praw miejskich lub statusu miasta (art. 2 ustawy z 29 sierpnia 2003 o urzędowych nazwach miejscowości i obiektów fizjograficznych).
  Laskowice Pomorskie - stacja kolejowa w Laskowicach, w województwie kujawsko-pomorskim, w Polsce. Jest ważnym węzłem kolejowym.
  Powiat świecki - powiat w Polsce (w północnej części województwa kujawsko-pomorskiego), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Świecie.
  Województwo bydgoskie – jedno z 49 województw istniejących w latach 1975-1998. W 1999 roku włączone zostało do województwa kujawsko-pomorskiego.
  Województwo kujawsko-pomorskie – jedno z 16 województw leżące w północnej części Polski centralnej. Zostało utworzone na mocy ustawy z dnia 24 lipca 1998 r. w przybliżeniu z dawnych województw: bydgoskiego, toruńskiego i włocławskiego.
  Sala Królestwa – miejsce zebrań i ośrodek życia religijnego członków Chrześcijańskiego Zboru Świadków Jehowy.
  Kociewie – region etniczno-kulturowy we wschodniej części Borów Tucholskich, położony w dorzeczu Wierzycy i Wdy, na lewym brzegu Wisły.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.026 sek.