• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Oshri Cohen

  Przeczytaj także...
  Twierdza Beaufort (hebr. בופור, alternat. tytuł pol. Wzgórze Beaufort) – film wojenny produkcji izraelskiej w reżyserii Josepha Cedara z roku 2007. Nominowany do Oscara w 2007. Powstał według scenariusza autorstwa reżysera i Rona Leshema na podstawie powieści tego ostatniego pod tym samym tytułem. Opowiada o oddziale Armii Obrony Izraela, stacjonującej w Zamku Beaufort w południowym Libanie i o jego dowódcy Lirazu Libratim. Był ostatnim dowódcą twierdzy przed opuszczeniem jej przez wojska Izraela w 2000.Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.

  Oshri Cohen (ur. 11 stycznia 1984) – izraelski aktor.

  Życiorys[]

  Wystąpił w czterech izraelskich operach mydlanych: Merhav Yarkon (ang. Yarkon Zone jako Yoni Sabag) Halomot Metokim (ang. Sweet Dreams), Ahava Me'ever Lapina (ang. Love Around the Corner jako Tal) oraz Ha-Shir Shelanu (ang. Our Song jako Ariel Silver). Poza tymi rolami, które przyniosły mu sławę w jego ojczyźnie, zagrał w filmach kinowych, takich jak Bonjour Monsieur Shlomi w 2003 i dramacie o ortodoksyjnej rodzinie żydowskiej Campfire z 2004.

  Joseph Cedar (hebr. יוסף סידר, ur. 31 sierpnia 1968 w Nowym Jorku) − izraelski reżyser i scenarzysta filmowy, zwycięzca Srebrnego Niedźwiedzia w 2007 oraz nagrody za najlepszy scenariusz na Festiwalu w Cannes w 2011.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

  W 2006 Cohen wygrał Izraelską Nagrodę Teatralną.

  W 2007 rozgłos przyniosła mu rola Liraza Libratima w nominowanym do Oscara w 2007 głośnym obrazie Josepha Cedara Twierdza Beaufort. Film ten został skrytykowany przez część opinii izraelskiej - Cohen grał rolę żołnierza-bohatera, sam jednak nie był w wojsku.

  Filmografia[]

 • 2009: Agora jako Medorus
 • 2008: Lost Islands jako Ofer
 • 2007: Twierdza Beaufort (Beaufort) jako Liraz
 • 2006: Meorav Yerushalmi jako Nathan
 • 2005: Ed Medina jako Guy
 • 2004: Zachodni brzeg (Medurat Hashevet) jako Rafi
 • 2004: Ha-Shir Shelanu jako Ariel Silver
 • 2003: To Be a Star (Lihiyot Kochav) jako Dos
 • 2003: Ahava Me'ever Lapina jako Tal
 • 2003: Dzień dobry Panie Shlomi (Ha Kochavim Shel Shlomi) jako Shlomi Bar-Dayan
 • 2002: Halomot Metokim
 • 2001: Ingil
 • 1997: Yarkon Zone jako Yoni Sabag
 • Linki zewnętrzne[]

 • Oshri Cohen w bazie Internet Movie Database (IMDb) (ang.)
 • Oshri Cohen w bazie filmweb.pl
 • Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.Żydzi (dosł. "chwalcy /Jahwe/" lub "czciciele /Jahwe/" z hebr. Jehudim, יהודים, jid. Jidn, ייִדן, ladino ג׳ודיוס Djudios) – naród semicki zamieszkujący w starożytności Palestynę (określany wtedy jako Hebrajczycy albo Izraelici), posługujący się wtedy językiem hebrajskim, a w średniowieczu i czasach nowożytnych mieszkający w diasporze na całym świecie i posługujący się wieloma różnymi językami. Żydzi nie stanowią jednolitej grupy religijnej i etnicznej. Dla żydów ortodoksyjnych Żydem jest tylko osoba, która ma ortodoksyjną matkę lub przeszła konwersję na judaizm. Za Żydów uważa się jednak wiele osób, które nie są żydami ortodoksyjnymi. Kto jest Żydem (hebr.? מיהו יהודי) jest pytaniem, na które nie da się jednoznacznie odpowiedzieć, gdyż może to być identyfikacja kulturowa, etniczna lub religijna. Wiele osób, które uważają się z jakichś powodów za Żydów, nie są uznawane przez inne grupy lub instytucje. Dotyczy to na przykład żydów reformowanych, którzy nawet pomimo etnicznego pochodzenia żydowskiego czasem nie są uznawani przez żydów ortodoksyjnych. Według prawa izraelskiego Żydem jest osoba, która ma ortodoksyjną żydowską matkę, chociaż prawo do obywatelstwa bez oficjalnego uznania takiej osoby za Żyda ma każda osoba, która ma przynajmniej jednego dziadka, który był ortodoksyjnym Żydem. Stąd wielu Żydów mieszkających w Izraelu czy USA nie ma według prawa tego kraju oficjalnego statusu Żyda.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Nagroda Akademii Filmowej – powszechnie znana jako Oscar (ang. Oscar lub Academy Awards) – coroczna nagroda przyznawana przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej (Academy of Motion Picture Arts and Sciences) w dziedzinie filmu. Została ufundowana w 1927 roku.
  Opera mydlana (ang. Soap opera) – cykliczne słuchowisko radiowe (serial radiowy) lub rodzaj serialu telewizyjnego. W Polsce określenie to nie jest stosowane przez stacje telewizyjne, producentów, prasę. Produkcje posiadające cechy oper mydlanych określane są najczęściej jako seriale obyczajowe lub telenowele.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.023 sek.