• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Oshri Cohen

  Przeczytaj także...
  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).

  Oszri Kohen (hebr. אושרי כהן;, ang. Oshri Cohen, ur. 11 stycznia 1984) – izraelski aktor.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Debiutował jako dziecko w Teatrze Beit Lessin. Wystąpił w czterech izraelskich operach mydlanych: Merhaw Jarkon (ang. Yarkon Zone jako Yoni Sabag) Halomot Metokim (ang. Sweet Dreams), Achawa Me’ewer Lapina (ang. Love Around the Corner jako Tal) oraz Ha-Szir Szelanu (ang. Our Song jako Ari’el Silwer). Poza tymi rolami, które przyniosły mu sławę w jego ojczyźnie, zagrał w filmach kinowych, takich jak Dzień dobry panie Szelomi w 2003 i dramacie o ortodoksyjnej rodzinie żydowskiej Campfire z 2004.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  W 2006 wygrał Izraelską Nagrodę Teatralną. W 2007 rozgłos przyniosła mu rola Liraza Libratima w nominowanym do Oscara w 2007 głośnym obrazie Josepha Cedara Twierdza Beaufort. Film ten został skrytykowany przez część opinii izraelskiej – Kohen grał rolę żołnierza-bohatera, sam jednak nie był w wojsku.

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Josef Cedar, ang. Joseph Cedar, hebr. יוסף סידר (ur. 31 sierpnia 1968 w Nowym Jorku) − izraelski reżyser i scenarzysta filmowy. Zdobywca licznych nagród na czołowych festiwalach filmowych, m.in. Srebrnego Niedźwiedzia dla najlepszego reżysera na 57. MFF w Berlinie oraz nagrody za najlepszy scenariusz na 64. MFF w Cannes.

  Filmografia[ | edytuj kod]

 • 2009: Agora jako Medorus
 • 2008: Lost Islands jako Ofer
 • 2007: Twierdza Beaufort (Beaufort) jako Liraz
 • 2006: Meorav Yerushalmi jako Natan
 • 2005: Ed Medina jako Guy
 • 2004: Zachodni brzeg (Medurat Hashevet) jako Rafi
 • 2004: Ha-Szir Szelanu jako Ari’el Silwer
 • 2003: To Be a Star (Lihiyot Kochav) jako Dos
 • 2003: Achawa Me’ewer Lapina jako Tal
 • 2003: Dzień dobry panie Szelomi (Ha Kochavim Shel Shlomi) jako Szelomi Bar-Dajan
 • 2002: Halomot Metokim
 • 2001: Ingil
 • 1997: Merhaw Jarkon jako Joni Sabag
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oszri Kohen w bazie IMDb (ang.)
 • Oszri Kohen w bazie Filmweb
 • Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Warto wiedzieć że... beta

  Żydzi (dosł. "chwalcy /Jahwe/" lub "czciciele /Jahwe/" z hebr. Jehudim, יהודים, jid. Jidn, ייִדן, ladino ג׳ודיוס Djudios) – naród semicki zamieszkujący w starożytności Palestynę (określany wtedy jako Hebrajczycy albo Izraelici), posługujący się wtedy językiem hebrajskim, a w średniowieczu i czasach nowożytnych mieszkający w diasporze na całym świecie i posługujący się wieloma różnymi językami. Żydzi nie stanowią jednolitej grupy religijnej i etnicznej. Dla żydów ortodoksyjnych Żydem jest tylko osoba, która ma ortodoksyjną matkę lub przeszła konwersję na judaizm. Za Żydów uważa się jednak wiele osób, które nie są żydami ortodoksyjnymi. Kto jest Żydem (hebr.? מיהו יהודי) jest pytaniem, na które nie da się jednoznacznie odpowiedzieć, gdyż może to być identyfikacja kulturowa, etniczna lub religijna. Wiele osób, które uważają się z jakichś powodów za Żydów, nie są uznawane przez inne grupy lub instytucje. Dotyczy to na przykład żydów reformowanych, którzy nawet pomimo etnicznego pochodzenia żydowskiego czasem nie są uznawani przez żydów ortodoksyjnych. Według prawa izraelskiego Żydem jest osoba, która ma ortodoksyjną żydowską matkę, chociaż prawo do obywatelstwa bez oficjalnego uznania takiej osoby za Żyda ma każda osoba, która ma przynajmniej jednego dziadka, który był ortodoksyjnym Żydem. Stąd wielu Żydów mieszkających w Izraelu czy USA nie ma według prawa tego kraju oficjalnego statusu Żyda.
  Nagroda Akademii Filmowej – powszechnie znana jako Oscar (ang. Oscar lub Academy Awards) – coroczna nagroda przyznawana przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej (Academy of Motion Picture Arts and Sciences) w dziedzinie filmu. Została ufundowana w 1927 roku.
  BIBSYS – katalog centralny dwóch norweskich bibliotek uniwersyteckich, przekształcony w organizację non-profit, która skupia norweskie biblioteki uniwersyteckie i naukowe wraz z Biblioteką Narodową.
  Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny (NUKAT) – katalog centralny polskich bibliotek naukowych i akademickich funkcjonujący od lipca 2002 roku. Katalog obejmuje pozycje ze wszystkich katalogów rozproszonych naukowych bibliotek uniwersyteckich tworzących NUKAT. Obecnie jest to 130 bibliotek naukowych, w tym 37 z Warszawy oraz 17 z Krakowa, w dalszej kolejności są biblioteki gdańskie (10), wrocławskie (10) oraz łódzkie (9).
  Opera mydlana (ang. Soap opera) – cykliczne słuchowisko radiowe (serial radiowy) lub rodzaj serialu telewizyjnego. W Polsce określenie to nie jest stosowane przez stacje telewizyjne, producentów, prasę. Produkcje posiadające cechy oper mydlanych określane są najczęściej jako seriale obyczajowe lub telenowele.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Twierdza Beaufort (hebr. בופור, alternat. tytuł pol. Wzgórze Beaufort) – film wojenny produkcji izraelskiej w reżyserii Josefa Cedara z roku 2007. Nominowany do Oscara w 2007. Powstał według scenariusza autorstwa reżysera i Rona Leszema na podstawie powieści tego ostatniego pod tym samym tytułem. Opowiada o oddziale Sił Obronych Izraela, stacjonującej w Zamku Beaufort w południowym Libanie i o jego dowódcy Lirazu Libratim. Był ostatnim dowódcą twierdzy przed opuszczeniem jej przez wojska Izraela w 2000.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.032 sek.