• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Oscar za najlepsze zdjęcia


  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH  Przeczytaj także...
  Titanic – film fabularny produkcji amerykańskiej z 1997, oparty na historycznym wydarzeniu – zatonięciu Titanica w 1912 roku. Zdobył jedenaście Oscarów (Nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej), w tym za najlepszy film.Dziewczyna z perłą – film z 2003 roku reżyserii Petera Webbera, będący adaptacją powieści Tracy Chevalier Dziewczyna z perłą.
  JFK – amerykański dramat z 1991 roku w reżyserii Olivera Stone’a. Scenariusz został napisany w oparciu o książki Jima Marrsa Crossfire: The Plot That Killed Kennedy oraz Jima Garrisona On the Trail of the Assasins.

  Oscar za najlepsze zdjęcia przyznawany jest przez Amerykańską Akademię Filmową od 1928 roku dla najlepszego operatora. W latach 1939-67 przyznawano oddzielnie nagrodę za zdjęcia czarno-białe i kolorowe.

  Laureaci i nominowani[]

  1920-1929[]

  1928: Charles Rosher, Karl Struss – Wschód słońca
  nominacje:

  The Social Network – amerykański film obyczajowy z 2010 roku o powstaniu serwisu społecznościowego Facebook w reżyserii Davida Finchera. Film powstał na podstawie książki Bena Mezricha Miliarderzy z przypadku (ang. The Accidental Billionaires). Światowa premiera miała miejsce 24 września 2010, premiera w Polsce odbyła się 15 października 2010.Stary człowiek i morze (ang. The Old Man and the Sea) - amerykański film dramatyczny z 1958 roku. Adaptacja powieści Ernesta Hemnigwaya o tym samym tytule.

  1929: Clyde De Vinna – Białe cienie
  nominacje:

  1930-1939[]

  1930: Joseph T. Rucker, Willard Van der Veer – With Byrd at the South Pole
  nominacje:

  1931: Floyd Crosby – Tabu
  nominacje:

  1932: Lee Garmes – Szanghaj Express
  nominacje:

  1933: Charles Bryant Lang Jr. – Pożegnanie z bronią
  nominacje:

  1934: Victor Milner – Kleopatra
  nominacje:

  Trzy kolory. Czerwony (fr. Trois couleurs: Rouge) – film fabularny z 1994 roku w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego. Po premierze reżyser oświadczył, że przestaje robić filmy. Ostatni film w karierze Kieślowskiego.Żądło (ang. The Sting) – amerykańska komedia kryminalna z 1973 w reżyserii George’a Roya Hilla. Obraz nagrodzony Oscarem w kategorii „Najlepszy film” (1973).

  1935: Hal Mohr – Sen nocy letniej
  nominacje:

  1936: Gaetano Guido – Anthony Adverse
  nominacje:

  1937: Karl FreundZiemia błogosławiona
  nominacje:

  1938: Joseph Ruttenberg – Wielki walc
  nominacje:

  1939:
  Najlepsze zdjęcia (czarno-białe): Gregg Toland – Wichrowe wzgórza
  nominacje:

  Najlepsze zdjęcia (kolor): Ernest Haller, Ray RennahanPrzeminęło z wiatrem
  nominacje:

  Kardynał (ang. The Cardinal) – dramat z 1963 roku w reżyserii Otto Premingera. Scenariusz do filmu na podstawie powieści Henry Morton Robinsona. Film był kręcony w Bostonie, Rzymie i Wiedniu.Poszukiwacze zaginionej Arki (ang. Raiders of the Lost Ark) – film przygodowy z 1981 roku w reżyserii Stevena Spielberga, wyprodukowany przez George Lucasa. Sztandarowe dzieło Kina Nowej Przygody i najbardziej dochodowy film 1981 roku, który łącznie zarobił 384 miliony dolarów. Przy uwzględnieniu inflacji jest to obecnie 17. najbardziej dochodowy film w historii kina. Jeden z najpopularniejszych filmów zagranicznych okresu PRL; w kinach obejrzało go blisko 9 mln widzów. W postać Indiany Jonesa, archeologa i poszukiwacza przygód, wcielił się Harrison Ford, który, walcząc z nazistami, próbuje odnaleźć Arkę Przymierza. Film doczekał się aż trzech kontynuacji: Indiana Jones i Świątynia Zagłady (1984), Indiana Jones i ostatnia krucjata (1989) i Indiana Jones i Królestwo Kryształowej Czaszki (2008), a także serialu telewizyjnego Kroniki młodego Indiany Jonesa oraz serii filmów Przygody młodego Indiany Jonesa. Przez włączanie tych ostatnich do kanonu czasami tę cześć numeruje się jako 23.

  1940-1949[]

  1940:
  Najlepsze zdjęcia (czarno-białe): George Barnes – Rebeka
  nominacje:

  Najlepsze zdjęcia (kolor): Georges Périnal – The Thief of Bagdad
  nominacje:

  1941
  Najlepsze zdjęcia (czarno-białe): Arthur C. Miller – Zielona dolina
  nominacje:

  Najlepsze zdjęcia (kolor): Ernest Palmer, Ray RennahanKrew na piasku
  nominacje:

  Podróż do Nowej Ziemi (ang. The New World) – amerykański film historyczny z 2005 roku w reżyserii Terrence’a Malicka.Ida – polsko-duński dramat filmowy z 2013 roku, w reżyserii Pawła Pawlikowskiego, wyprodukowany przez łódzki Opus Film.

  1942:
  Najlepsze zdjęcia (czarno-białe): Joseph Ruttenberg – Pani Miniver
  nominacje:

  Najlepsze zdjęcia (kolor): Leon ShamroyCzarny łabędź
  nominacje:

  1943:
  Najlepsze zdjęcia (czarno-białe): Arthur C. Miller – Pieśń o Bernadette
  nominacje:

  Najlepsze zdjęcia (kolor): Hal Mohr, W. Howard Greene – Upiór w operze
  nominacje:

  Geoffrey Unsworth (ur. 1914 w Londynie, zm. 28 października 1978 w Bretanii) - brytyjski operator filmowy. Laureat Oscara.Chcę żyć! (ang. I Want to Live!, 1958) − amerykański film noir w reżyserii Roberta Wise’a, opowiada historię kobiety, Barbary Graham, skazanej na śmierć za morderstwo.

  1944:
  Najlepsze zdjęcia (czarno-białe): Joseph LaShelle – Laura
  nominacje:

  Najlepsze zdjęcia (kolor): Leon ShamroyWilson
  nominacje:

  1945:
  Najlepsze zdjęcia (czarno-białe): Harry Stradling – Portret Doriana Greya
  nominacje:

  Najlepsze zdjęcia (kolor): Leon ShamroyZostaw ją niebiosom
  nominacje:

  1946:
  Najlepsze zdjęcia (czarno-białe): Arthur C. Miller – Anna i król Syjamu
  nominacje:

  80. ceremonia wręczenia Oscarów (The 80th Academy Awards Ceremony) − odbyła się 24 lutego 2008. Po raz siódmy ceremonia miała miejsce w Kodak Theatre w Hollywood w Kalifornii, a po raz 33. transmisję telewizyjną w USA przeprowadziła ABC (umowa do 2014). W Polsce ceremonię pokazał na żywo Canal+. Nominacje zostały ogłoszone 22 stycznia 2008, o godzinie 5:38 rano czasu pacyficznego. Ceremonię po raz drugi poprowadził Jon Stewart.Ucieczka Logana – amerykański film fantastycznonaukowy z 1976 roku w reżyserii Michaela Andersona na podstawie powieści Williama F. Nolana i George’a Claytona Johnsona. Film zdobył Oscara za efekty specjalne oraz był nominowany w dwóch innych kategoriach (zdjęcia, scenografia). Scenariusz był nominowany do nagrody Nebula.

  Najlepsze zdjęcia (kolor): Charles Rosher, Leonard Smith, Arthur Arling – Roczniak
  nominacje:

  1947:
  Najlepsze zdjęcia (czarno-białe): Guy Green – Wielkie nadzieje
  nominacje:

  Najlepsze zdjęcia (kolor): Jack Cardiff – Czarny narcyz
  nominacje:

  1948:
  Najlepsze zdjęcia (czarno-białe): William H. Daniels – Miasto bez maski
  nominacje:

  Janusz Zygmunt Kamiński (ur. 27 czerwca 1959 w Ziębicach) – operator filmowy i reżyser, dwukrotny laureat Nagrody Akademii Filmowej.Don Burgess, właśc. Donald Christopher Burgess (ur. 8 lutego 1933 w Hendon) – brytyjski kolarz torowy, dwukrotny medalista olimpijski.

  Najlepsze zdjęcia (kolor): Joseph Valentine, William V. Skall, Winton Hoch – Joanna d'Arc
  nominacje:

  1949:
  Najlepsze zdjęcia (czarno-białe): Paul C. Vogel – Pole bitwy
  nominacje:

  Najlepsze zdjęcia (kolor): Winton Hoch – Nosiła żółtą wstążkę
  nominacje:

  1950-1959[]

  1950:
  Najlepsze zdjęcia (czarno-białe): Robert Krasker – Trzeci człowiek
  nominacje:

  Slumdog. Milioner z ulicy (tyt. oryg. Slumdog Millionaire, 2008) – brytyjski melodramat w reżyserii Danny’ego Boyle’a. Scenariusz filmu autorstwa Simona Beaufoya oparty został na kanwie powieści Slumdog. Milioner z ulicy (oryg. Q and A) autorstwa indyjskiego pisarza i dyplomaty Vikasa Swarupa.Imperium Słońca (ang. Empire of the Sun) – amerykański film fabularny z 1987 roku w reżyserii Stevena Spielberga. Obraz jest ekranizacją autobiograficznej powieści Jamesa G. Ballarda. Akcja filmu toczy się w czasie II wojny światowej.

  Najlepsze zdjęcia (kolor): Robert Surtees – Kopalnie króla Salomona
  nominacje:

  1951:
  Najlepsze zdjęcia (czarno-białe): William C. Mellor – Miejsce pod słońcem
  nominacje:

  Najlepsze zdjęcia (kolor): Alfred Gilks, John Alton – Amerykanin w Paryżu
  nominacje:

  1952:
  Najlepsze zdjęcia (czarno-białe): Robert Surtess – Piękny i zły
  nominacje:

  Adrian Biddle (ur. 20 lipca 1952, zm. 7 grudnia 2005) - brytyjski operator filmowy. Karierę rozpoczął u Ridleya Scotta jako asystent na planie filmu Pojedynek (The Duellists, 1977) i Obcy - 8 pasażer Nostromo (Alien, 1979). W międzyczasie był autorem zdjęć do filmów reklamowych. Jako autor zdjęć debiutował w filmie Jamesa Camerona Obcy - decydujące starcie w 1986 (Aliens). W 1991 za zdjęcia do filmu Thelma i Louise był nominowany do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej (Oscar) i Brytyjskiej Akademii Filmowej, a za film 1492. Wyprawa do raju był nominowany do nagrody British Society of Cinematographers. Jest laureatem nagrody Europejskiej Akademii Filmowej za zdjęcia do filmu Chłopak rzeźnika (1998) i dwukrotnym nagrody Minerve Award (za rok 1982 i 1990). Był członkiem Brytyjskiego Stowarzyszenia Operatorów Filmowych (B.S.C.). Ostatnim filmem, nad którym pracował przed śmiercią (zawał serca) był V jak Vendetta (2006).Miroslav Ondříček (ur. 4 listopada 1934 w Pradze, zm. 28 marca 2015 tamże) – czeski operator filmowy. Ojciec Davida.

  Najlepsze zdjęcia (kolor): Winton C. Hoch, Archie Stout – Spokojny człowiek
  nominacje:

  1953:
  Najlepsze zdjęcia (czarno-białe): Burnett GuffeyStąd do wieczności
  nominacje:

  Najlepsze zdjęcia (kolor): Loyal Griggs – Jeździec znikąd
  nominacje:

  1954:
  Najlepsze zdjęcia (czarno-białe): Boris KaufmanNa nabrzeżach
  nominacje:

  Hatari! – amerykański film przygodowy z 1962 roku w reżyserii Howarda Hawksa. Wyprodukowany przez Paramount Pictures.Grek Zorba (tytuł oryginalny Alexis Zorbas, inny tytuł Zorba the Greek) – amerykańsko-grecko-brytyjski film fabularny z roku 1964 w reżyserii Michaela Cacoyannisa na podstawie powieści "Grek Zorba" Nikosa Kazantzakisa.

  Najlepsze zdjęcia (kolor): Milton R. Krasner – Trzy monety w fontannie
  nominacje:

  1955:
  Najlepsze zdjęcia (czarno-białe): James Wong Howe – Tatuowana róża
  nominacje:

  Najlepsze zdjęcia (kolor): Robert Burks – Złodziej w hotelu
  nominacje:

  1956:
  Najlepsze zdjęcia (czarno-białe): Joseph Ruttenberg – Między liniami ringu
  nominacje:

  Remi Adefarasin, B.S.C. (urodzony 2 lutego 1948 w Londynie) - znany brytyjski operator filmowy. Uczył się na Harrow Art School. Zaczynał swoją karierę jako stażysta w programach telewizyjnych BBC. Za zdjęcia do obrazu Elizabeth został wyróżniony prestiżową nagrodą BAFTA oraz Złotą Żabą na Festiwalu Camerimage, a także otrzymał nominację do Nagrody Akademii.11. ceremonia rozdania Oscarów odbyła się 23 lutego 1939 roku w Hotelu Biltmore w Los Angeles. Mistrzem ceremonii był Frank Capra.

  Najlepsze zdjęcia (kolor): Lionel Lindon – W 80 dni dookoła świata
  nominacje:

  Najlepsze zdjęcia:
  1957: Jack Hildyard – Most na rzece Kwai
  nominacje:

 • Milton R. Krasner – Niezapomniany romans
 • Ray June – Zabawna buzia
 • William C. Mellor – Peyton Place
 • Ellsworth Fredericks – Sayonara
 • 1958:
  Najlepsze zdjęcia (czarno-białe): Sam Leavitt – Ucieczka w kajdanach
  nominacje:

 • Lionel Lindon – Chcę żyć!
 • Daniel L. Happ – Pożądanie w cieniu wiązów
 • Franz Planer – Osobne stoliki
 • Joseph MacDonald – Młode lwy
 • Najlepsze zdjęcia (kolor): Joseph Ruttenberg – Gigi
  nominacje:

  Batman Forever – trzecia część ekranizacji przygód komiksowego superbohatera Człowieka-Nietoperza z 1995, w którego wcielił się Val Kilmer. Tym razem przeciwnikami Batmana jest Harvey „Dwie Twarze” Dent oraz Edward „Człowiek Zagadka” Nygma. Jednak w tej potyczce nie będzie sam, u jego boku stanie pomocnik Robin i pani psycholog.Latający profesor (oryg. The Absent-Minded Professor) – amerykańska komedia familijna z 1961 roku na podstawie opowiadania Samuela Taylora.
 • Harry Stradling – Auntie Mame
 • William H. DanielsKotka na gorącym blaszanym dachu
 • James Wong Howe – Stary człowiek i morze
 • Leon Shamroy – Południowy Pacyfik
 • 1959:
  Najlepsze zdjęcia (czarno-białe): William C. Mellor – Pamiętnik Anny Frank
  nominacje:

 • Sam Leavitt – Anatomia morderstwa
 • Joseph LaShelle – Carrer
 • Charles Lang – Pół żartem, pół serio
 • Harry Stradling – The Young Philadelphians
 • Najlepsze zdjęcia (kolor): Robert Surtess – Ben-Hur
  nominacje:

  Vilmos Zsigmond (ur. 16 czerwca 1930 w Szeged) – węgierski operator filmowy, od lat pracujący zagranicą, głównie w Hollywood. Laureat Oscara.Pani Miniver (ang. Mrs. Miniver, 1942) − amerykański melodramat wojenny w reżyserii Williama Wylera. Propagandowy film opowiadający o II wojnie światowej z punktu widzenia angielskich rodzin. Główną bohaterką jest tytułowa Pani Miniver którą gra Greer Garson. Adaptacja książki autorstwa Jany Struther. Obraz nagrodzony Oscarem dla Najlepszego Filmu Roku.
 • Lee Garmes – The Big Fisherman
 • Daniel L. Happ – The Five Pennies
 • Franz Planer – Historia zakonnicy
 • Leon ShamroyPorgy i Bess
 • 1960-1969[]

  1960:
  Najlepsze zdjęcia (czarno-białe): Freddie Francis – Synowie i kochankowie
  nominacje:

 • Charles Lang – The Facts of Life
 • Joseph LaShelle – Garsoniera
 • Ernest Laszlo – Kto sieje wiatr
 • John L. Russell – Psychoza
 • Najlepsze zdjęcia (kolor): Russell Metty – Spartakus
  nominacje:

 • William H. Clothier – Alamo
 • Sam Leavitt – Exodus
 • Joseph MacDonald – Pepe
 • Joseph Ruttenberg, Charles Harten – BUtterfield 8
 • 1961:
  Najlepsze zdjęcia (czarno-białe): Eugen Shuftan – Bilardzista
  nominacje:

  Elizabeth – film biograficzny z 1998 roku. Opowiada o życiu i pierwszych latach panowania królowej Elżbiety I Tudor.Czarnoksiężnik z krainy Oz – amerykański musical z 1978 roku na podstawie powieści L. Frank Bauma i musicalu scenicznego Williama F. Browna. Tym razem baśń o czarnoksiężniku z Oz toczy się współcześnie w mieście, a jej bohaterką jest czarnoskóra dziewczynka.
 • Edward ColmanLatający profesor
 • Daniel L. Fapp – Raz, dwa, trzy
 • Ernest Laszlo – Wyrok w Norymberdze
 • Franz Planer – Niewiniątka
 • Najlepsze zdjęcia (kolor): Daniel L. Fapp – West Side Story
  nominacje:

 • Jack CardiffFanny
 • Charles Lang – Dwa oblicza zemsty
 • Russell Metty – Flower Drum Song
 • Harry Stradling – A Majority of One
 • 1962:
  Najlepsze zdjęcia (czarno-białe): Jean Bourgoin, Walter Wottitz – Najdłuższy dzień
  nominacje:

 • Burnett GuffeyPtasznik z Alcatraz
 • Ernest Haller – Co się zdarzyło Baby Jane?
 • Russell Harlan – Zabić drozda
 • Ted D. McCord – Dwoje na huśtawce
 • Najlepsze zdjęcia (kolor): Freddie YoungLawrence z Arabii
  nominacje:

  Jesień Czejenów (Cheyenne Autumn) – amerykański western z 1964 roku. Scenariusz do filmu został napisany na podstawie książki Mari Sandoz, która ukazała się w roku 1953. Przedstawia autentyczne wydarzenia z 1878 roku.Anatomia morderstwa (ang. Anatomy of a Murder) − amerykański dramat sądowy z 1959 roku na podstawie powieści Johna D. Voelkera, nominowany w siedmiu kategoriach do Oscara.
 • Russell Harlan – Hatari!
 • Harry StradlingCyganka
 • Robert Surtees – Bunt na Bounty
 • Paul Vogel – Wspaniały świat braci Grimm
 • 1963:
  Najlepsze zdjęcia (czarno-białe): James Wong Howe – Hud, syn farmera
  nominacje:

 • Lucien Ballard – The Caretakers
 • George J. Folsey – The Balcony
 • Ernest Haller – Polne lilie
 • Milton R. Krasner – Romans z nieznajomym
 • Najlepsze zdjęcia (kolor): Leon ShamroyKleopatra
  nominacje:

 • William H. Daniels, Milton R. Krasner, Charles Lang, Joseph LaShelle – Jak zdobywano Dziki Zachód
 • Joseph LaShelle – Słodka Irma
 • Ernest Laszlo – Ten szalony, szalony świat
 • Leon ShamroyKardynał
 • 1964:
  Najlepsze zdjęcia (czarno-białe): Walter Lassally – Grek Zorba
  nominacje:

  Podróże z moją ciotką (ang. Travels with My Aunt, 1972) − amerykański komediodramat przygodowy w reżyserii George’a Cukora, na podstawie powieści autorstwa Grahama Greene’a wydanej pod tym samym tytułem w 1969 roku.Vittorio Storaro (ur. 24 czerwca 1940 w Rzymie) - włoski operator filmowy. Trzykrotny laureat Oscara za najlepsze zdjęcia.
 • Joseph F. Biroc – Nie płacz, Charlotto
 • Gabriel Figueroa – Noc iguany
 • Milton R. Krasner – Fate Is the Hunter
 • Philip H. Lathrop – Amerykanizacja Emily
 • Najlepsze zdjęcia (kolor): Harry StradlingMy Fair Lady
  nominacje:

 • William H. Clothier – Jesień Czejenów
 • Edward ColmanMary Poppins
 • Daniel L. Fapp – Niezatapialna Molly Brown
 • Geoffrey UnsworthBecket
 • 1965:
  Najlepsze zdjęcia (czarno-białe): Ernest Laszlo – Statek szaleńców
  nominacje:

 • Robert Burks – W cieniu dobrego drzewa
 • Loyal Griggs – Wojna o ocean
 • Burnett GuffeyKról Szczurów
 • Conrad L. Hall – Morituri
 • Najlepsze zdjęcia (kolor): Freddie YoungDoktor Żywago
  nominacje:

  Forrest Gump – amerykański film fabularny z 1994 roku w reżyserii Roberta Zemeckisa. Scenariusz fabuły został oparty na powieści o tym samym tytule Winstona Grooma. W tytułową rolę wcielił się tu Tom Hanks. Dochody ze sprzedaży biletów kinowych przyniosło twórcom potężne zyski finansowe. Na całym świecie film zainkasował ponad 677 milionów dolarów USD.Egzorcysta (ang. The Exorcist) – filmowy horror wyprodukowany w USA w roku 1973, uznawany jest za jeden z najlepszych filmów grozy w historii kina.
 • Russell Harlan – Wielki wyścig
 • Ted D. McCord – Dźwięki muzyki
 • William C. Mellor, Loyal Griggs – Opowieść wszech czasów
 • Leon Shamroy – Udręka i ekstaza
 • 1966:
  Najlepsze zdjęcia (czarno-białe): Haskell WexlerKto się boi Virginii Woolf?
  nominacje:

 • Marcel Grignon – Czy Paryż płonie?
 • Kenneth Higgins – Georgy Girl
 • James Wong Howe – Twarze na sprzedaż
 • Joseph LaShelle – Szczęście Harry’ego
 • Najlepsze zdjęcia (kolor): Ted Moore – Oto jest głowa zdrajcy
  nominacje:

  35. ceremonia rozdania Oscarów odbyła się 8 kwietnia 1963 roku w Santa Monica Civic Auditorium w Santa Monica. Gospodarzem ceremonii wręczania statuetek był Frank Sinatra.9. ceremonia rozdania Oscarów odbyła się 4 marca 1937 roku w Hotelu Biltmore w Los Angeles. Mistrzem ceremonii był George Jessel.
 • Conrad L. HallZawodowcy
 • Russell Harlan – Hawaje
 • Ernest Laszlo – Fantastyczna podróż
 • Joseph MacDonald – Ziarnka piasku
 • 1967: Burnett GuffeyBonnie i Clyde
  nominacje:

 • Conrad L. Hall – Z zimną krwią
 • Richard H. Kline – Camelot
 • Robert Surtees – Absolwent
 • Robert Surtees – Doktor Dolittle
 • 1968: Pasqualino De Santis – Romeo i Julia
  nominacje:

 • Daniel L. Fapp – Stacja arktyczna Zebra
 • Ernest Laszlo – Gwiazda!
 • Oswald MorrisOliver!
 • Harry StradlingZabawna dziewczyna
 • 1969: Conrad L. HallButch Cassidy i Sundance Kid
  nominacje:

  70. ceremonia rozdania Oscarów odbyła się 23 marca 1998 roku w Shrine Auditorium w Los Angeles. Najwięcej, bo aż 11 Oscarów (spośród 14 nominacji) otrzymał film Titanic w reżyserii Jamesa Camerona.Pokój z widokiem (ang. A Room with a View) – film obyczajowy produkcji brytyjskiej w reżyserii Jamesa Ivory’ego z 1986 roku. Zaliczany do nurtu heritage films.
 • Daniel L. Fapp – Uwięzieni w kosmosie
 • Arthur Ibbetson – Anna tysiąca dni
 • Charles Lang – Bob i Ted i Alice i Carol
 • Harry StradlingHello, Dolly! (pośmiertnie)
 • 1970-1979[]

  1970: Freddie YoungCórka Ryana
  nominacje:

 • Osami Furuya, Sinsaku Himeda, Masamichi Satoh, Charles F. Wheeler – Tora! Tora! Tora!
 • Fred J. KoenekampPatton
 • Ernest Laszlo – Port lotniczy
 • Billy Williams – Zakochane kobiety
 • 1971: Oswald MorrisSkrzypek na dachu
  nominacje:

 • Owen Roizman – Francuski łącznik
 • Robert Surtess – Ostatni seans filmowy
 • Robert Surtess – Lato roku 1942
 • Freddie YoungMikołaj i Aleksandra
 • 1972: Geoffrey UnsworthKabaret
  nominacje:

  Fred J. Koenekamp (ur. 11 listopada 1922 w Los Angeles w stanie Kalifornia) – amerykański operator filmowy. Laureat Oscara za najlepsze zdjęcia, za film Płonący wieżowiec (1974, nagroda wspólnie z Josephem F. Birocem). Ponadto był dwukrotnie nominowany w tej samej kategorii za filmy: Patton (1970) i Wyspy na Golfsztromie (1977). Był autorem zdjęć do pięciu filmów wyreżyserowanych przez Franklina J. Schaffnera.Haskell Wexler (ur. 6 lutego 1922 w stanie Illinois) – operator obrazu, reżyser, scenarzysta, aktor, producent filmowy.
 • Charles B. Lang – Motyle są wolne
 • Douglas SlocombePodróże z moją ciotką
 • Harold E. Stine – Tragedia „Posejdona”
 • Harry Stradling Jr. – 1776
 • 1973: Sven NykvistSzepty i krzyki
  nominacje:

 • Jack Couffer – Jonathan Livingston Seagull
 • Owen Roizman – Egzorcysta
 • Harry Stradling Jr. – Tacy byliśmy
 • Robert Surtess – Żądło
 • 1974: Fred J. Koenekamp, Joseph Biroc – Płonący wieżowiec
  nominacje:

 • John A. Alonzo – Chinatown
 • Philip Lathrop – Trzęsięnie ziemi
 • Bruce Surtees – Lenny
 • Geoffrey UnsworthMorderstwo w Orient Expressie
 • 1975: John AlcottBarry Lyndon
  nominacje:

  Dwoje na huśtawce (Two for the Seesaw) – amerykański film melodramatyczny z 1962 roku. Adaptacja sztuki Williama Gibsona.Gigi − amerykański musical z 1958 roku w reżyserii Vincente Minnelli na podstawie powieści Colette. Obraz został nagrodzony Oscarem dla Najlepszego Filmu Roku oraz Złotym Globem dla Najlepszego filmu komediowego lub musicalu.
 • Conrad L. HallDzień szarańczy
 • James Wong Howe – Zabawna dama
 • Robert Surtees – Hindenburg
 • Haskell Wexler, Bill ButlerLot nad kukułczym gniazdem
 • 1976: Haskell WexlerBy nie pełzać na kolanach
  nominacje:

 • Richard H. Kline – King Kong
 • Ernest Laszlo – Ucieczka Logana
 • Owen Roizman – Sieć
 • Robert Surtess – Narodziny gwiazdy
 • 1977: Vilmos ZsigmondBliskie spotkania trzeciego stopnia
  nominacje:

 • William A. Fraker – W poszukiwaniu idealnego kochanka
 • Fred J. KoenekampWyspy na Golfsztromie
 • Douglas SlocombeJulia
 • Robert Surtess – Punkt zwrotny
 • 1978: Néstor AlmendrosNiebiańskie dni
  nominacje:

  Spartakus (ang. Spartacus) − amerykański film z 1960 roku w reżyserii Stanleya Kubricka. Ekranizacja powieści Howarda Fasta. Ukazuje przebieg największego w dziejach starożytnego Rzymu powstania gladiatorów i niewolników. Film nagrodzony 4 Oscarami.Niepokonany Seabiscuit (ang. Seabiscuit) – amerykański dramat z 2003 roku w reżyserii Gary’ego Rossa na podstawie książki Laury Hillenbrand.
 • William A. Fraker – Niebiosa mogą zaczekać
 • Oswald MorrisCzarnoksiężnik z krainy Oz
 • Robert Surtess – Za rok o tej samej porze
 • Vilmos ZsigmondŁowca jeleni
 • 1979: Vittorio StoraroCzas apokalipsy
  nominacje:

 • Néstor AlmendrosSprawa Kramerów
 • William A. Fraker – 1941
 • Frank Phillips – Czarna dziura
 • Giuseppe RotunnoCały ten zgiełk
 • 1980-1989[]

  1980: Geoffrey Unsworth (pośmiertnie), Ghislain Cloquet – Tess
  nominacje:

 • Néstor AlmendrosBłękitna laguna
 • Ralf D. Bode – Córka górnika
 • Michael Chapman – Wściekły Byk
 • James Crabe – Wzór
 • 1981: Vittorio StoraroCzerwoni
  nominacje:

  Bracie, gdzie jesteś? - amerykańska komedia kryminalna, której akcja dzieje się w czasie wielkiego kryzysu. Scenariusz filmu jest luźno oparty na "Odysei" Homera.Okręt (niem. Das Boot) – niemiecki film wojenny z 1981 roku w reżyserii Wolfganga Petersena będący ekranizacją powieści Okręt Lothara-Günthera Buchheima.
 • Miroslav OndříčekRagtime
 • Douglas SlocombePoszukiwacze zaginionej Arki
 • Alex Thomson – Excalibur
 • Billy Williams – Nad złotym stawem
 • 1982: Billy Williams, Ronnie Taylor – Gandhi
  nominacje:

 • Néstor AlmendrosWybór Zofii
 • Allen Daviau – E.T.
 • Owen Roizman – Tootsie
 • Jost Vacano – Okręt
 • 1983: Sven NykvistFanny i Aleksander
  nominacje:

 • Caleb Deschanel – Pierwszy krok w kosmos
 • William A. Fraker – Gry wojenne
 • Don Peterman – Flashdance
 • Gordon WillisZelig
 • 1984: Chris MengesPola śmierci
  nominacje:

  Missisipi w ogniu (oryg. Mississippi Burning) – film kryminalny z 1988 roku w reżyserii Alana Parkera. Film oparty jest na śledztwie FBI dotyczącego morderstwa trzech obrońców praw człowieka w stanie Missisipi z 1964 roku. Głównymi bohaterami są dwaj agenci FBI, w tych rolach Gene Hackman i Willem Dafoe.10. ceremonia rozdania Oscarów odbyła się 10 marca 1938 roku w Hotelu Biltmore w Los Angeles. Mistrzem ceremonii był Bob Burns.
 • Ernest Day – Podróż do Indii
 • Caleb Deschanel – Urodzony sportowiec
 • Miroslav OndříčekAmadeusz
 • Vilmos ZsigmondRzeka
 • 1985: David WatkinPożegnanie z Afryką
  nominacje:

 • Allen Daviau – Kolor purpury
 • Stephen A. Fraker – Romans Murphy’ego
 • Takao Saito, Masaharu Ueda, Asakazu Nakai – Ran
 • John SealeŚwiadek
 • 1986: Chris MengesMisja
  nominacje:

 • Jordan Cronenweth – Peggy Sue wyszła za mąż
 • Don Peterman – Star Trek IV: Powrót do Domu
 • Tony Pierce-Roberts – Pokój z widokiem
 • Robert RichardsonPluton
 • 1987: Vittorio StoraroOstatni cesarz
  nominacje:

  Kolor purpury (ang. The Color Purple) – amerykański film fabularny w reżyserii Stevena Spielberga z roku 1985. Film został nakręcony na podstawie powieści Alice Walker z roku 1982, wyróżnionej Nagrodą Pulitzera o tym samym tytule (oryg. The Color Purple).Artysta (ang. The Artist) − francuski niezależny film tragikomiczny/komedia romantyczna z 2011 roku, w reżyserii i według scenariusza Michela Hazanaviciusa. Obraz zrealizowany został w konwencji kina niemego i czarno-białego.
 • Michael Balhaus – Telepasja
 • Allen Daviau – Imperium Słońca
 • Philippe RousselotNadzieja i chwała
 • Haskell WexlerW szachu
 • 1988: Peter BiziouMissisipi w ogniu
  nominacje:

 • Dean CundeyKto wrobił królika Rogera?
 • Conrad L. HallTequila Sunrise
 • Sven NykvistNieznośna lekkość bytu
 • John SealeRain Man
 • 1989: Freddie Francis – Chwała
  nominacje:

 • Michael Balhaus – Wspaniali bracia Baker
 • Robert RichardsonUrodzony 4 lipca
 • Mikael Salomon – Otchłań
 • Haskell WexlerBlaze
 • 1990-1999[]

  1990: Dean Semler – Tańczący z wilkami
  nominacje:

  Upiór w operze (ang. The phantom of the Opera) – amerykanski film grozy z 1943 roku. Film jest adaptacją powieści Gastona Lerouxa.Chwała (w Polsce znany także jako Sława i Na polu chwały) – amerykański film wojenny z 1989 roku, powstały na podstawie listów Roberta Goulda Shawa oraz książek Lay This Laurel Lincolna Kirsteina i One Gallant Rush Petera Burcharda.
 • Allen Daviau – Avalon
 • Philippe RousselotHenry i June
 • Vittorio StoraroDick Tracy
 • Gordon WillisOjciec chrzestny III
 • 1991: Robert RichardsonJFK
  nominacje:

 • Adrian BiddleThelma i Louise
 • Allen Daviau – Bugsy
 • Stephen Goldblatt – Książę przypływów
 • Adam Greenberg – Terminator 2: Dzień sądu
 • 1992: Philippe RousselotRzeka wspomnień
  nominacje:

 • Stephen H. Burum – Hoffa
 • Robert Fraisse – Kochanek
 • Jack N. Green – Bez przebaczenia
 • Tony Pierce-Roberts – Powrót do Howards End
 • 1993: Janusz KamińskiLista Schindlera
  nominacje:

  45. ceremonia rozdania Oscarów odbyła się 27 marca 1973 roku w Dorothy Chandler Pavilion w Los Angeles. Gospodarzami byli Carol Burnett, Michael Caine, Charlton Heston i Rock Hudson.Avatar – amerykański film z 2009 roku z gatunku science fiction. Twórcą, scenarzystą i reżyserem filmu jest James Cameron, który swój poprzedni film fabularny nakręcił 12 lat wcześniej. Film został stworzony w technice trójwymiarowej. Światowa premiera odbyła się 18 grudnia 2009, a do polskich kin trafił on 25 grudnia 2009. Avatar jest najbardziej dochodowym filmem w historii kina.
 • Michael Chapman – Ścigany
 • Stuart DryburghFortepian
 • Gu Changwei – Żegnaj, moja konkubino
 • Conrad L. HallSzachowe dzieciństwo
 • 1994: John TollWichry namiętności
  nominacje:

 • Don BurgessForrest Gump
 • Roger DeakinsSkazani na Shawshank
 • Piotr SobocińskiTrzy kolory. Czerwony
 • Owen Roizman – Wyatt Earp
 • 1995: John TollBraveheart. Waleczne serce
  nominacje:

 • Michael Coulter – Rozważna i romantyczna
 • Stephen Goldblatt – Batman Forever
 • Emmanuel LubezkiMała księżniczka
 • Lü Yue – Szanghajska triada
 • 1996: John SealeAngielski pacjent
  nominacje:

  Patton to amerykański film wyprodukowany w 1970 pokazujący postać generała George’a Pattona w okresie II wojny światowej. W filmie występują między innymi George C. Scott jako generał Patton, Karl Malden jako generał Omar Bradley i Michael Bates.Ben-Hur – film Williama Wylera z 1959 roku. Jest to pierwszy film, który otrzymał 11 Oscarów podczas 32. ceremonii wręczenia Oscarów.
 • Roger DeakinsFargo
 • Caleb Deschanel – Droga do domu
 • Darius KhondjiEvita
 • Chris MengesMichael Collins
 • 1997: Russell Carpenter – Titanic
  nominacje:

 • Roger DeakinsKundun – życie Dalaj Lamy
 • Janusz KamińskiAmistad
 • Dante Spinotti – Tajemnice Los Angeles
 • Eduardo SerraMiłość i śmierć w Wenecji
 • 1998: Janusz KamińskiSzeregowiec Ryan
  nominacje:

 • Remi AdefarasinElizabeth
 • Richard Greatrex – Zakochany Szekspir
 • Conrad L. HallAdwokat
 • John TollCienka czerwona linia
 • 1999: Conrad L. HallAmerican Beauty
  nominacje:

  Gladiator – film kostiumowy produkcji USA z 2000 roku w reżyserii Ridleya Scotta, którego akcja dzieje się w czasach starożytnego Rzymu. Obok postaci historycznych, jak cezar Marek Aureliusz czy jego syn Kommodus, występują też postaci fikcyjne jak Juba, czy też generał Maximus (ma on jednak kilka pierwowzorów historycznych).Motyl i skafander (fr. Le Scaphandre et le papillon) — francusko-amerykański film na podstawie autobiografii Jeana-Dominique’a Bauby’ego Skafander i motyl.
 • Dante Spinotti – Informator
 • Emmanuel LubezkiJeździec bez głowy
 • Roger PrattKoniec romansu
 • Robert RichardsonCedry pod śniegiem
 • 2000-2009[]

  2000: Peter Pau – Przyczajony tygrys, ukryty smok
  nominacje:

 • Roger DeakinsBracie, gdzie jesteś?
 • Caleb Deschanel – Patriota
 • Lajos Koltai – Malena
 • John Mathieson – Gladiator
 • 2001: Andrew Leslie – Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia
  nominacje:

 • Roger DeakinsCzłowiek którego nie było
 • Bruno DelbonnelAmelia
 • Sławomir IdziakHelikopter w ogniu
 • Donald M. McAlpine – Moulin Rouge!
 • 2002: Conrad L. HallDroga do zatracenia (przyznany pośmiertnie)
  nominacje:

  Adwokat – amerykański dramat obyczajowy z 1998 roku, którego fabuła oparta została na podstawie powieści Jonathana Harra opisującej rzeczywiste wydarzenia.Hud, syn farmera (ang. Hud, 1963) − amerykański dramatyczny western w reżyserii Martina Ritta, będący ekranizacją powieści Horseman, Pass By autorstwa Larry’ego McMurtry’ego.
 • Michael Ballhaus – Gangi Nowego Jorku
 • Dion Beebe – Chicago
 • Paweł EdelmanPianista
 • Edward Lachman – Daleko od nieba
 • 2003: Russell BoydPan i władca: Na krańcu świata
  nominacje:

 • César Charlone – Miasto Boga
 • John SealeWzgórze nadziei
 • Eduardo SerraDziewczyna z perłą
 • John SchwartzmanNiepokonany Seabiscuit
 • 2004: Robert RichardsonAviator
  nominacje:

 • Bruno DelbonnelBardzo długie zaręczyny
 • Caleb Deschanel – Pasja
 • John Mathieson – Upiór w operze
 • Zhao Xiaoding – Dom latających sztyletów
 • 2005: Dion Beebe – Wyznania gejszy
  nominacje:

  Nieznośna lekkość bytu – amerykański melodramat z 1988 roku na podstawie powieści Milana Kundery o tym samym tytule.Narodziny gwiazdy – amerykański musical z 1976 roku. Remake musicalu z 1937 roku. Film spotkał się z wielkim sukcesem, podobnie jak ballada "Evergreen" z niego pochodząca, a także ścieżka dźwiękowa A Star Is Born.
 • Robert ElswitGood Night and Good Luck
 • Emmanuel LubezkiPodróż do Nowej Ziemi
 • Wally PfisterBatman: Początek
 • Rodrigo PrietoTajemnica Brokeback Mountain
 • 2006: Guillermo NavarroLabirynt fauna
  nominacje:

 • Emmanuel LubezkiLudzkie dzieci
 • Wally PfisterPrestiż
 • Dick PopeIluzjonista
 • Vilmos ZsigmondCzarna Dalia
 • 2007: Robert ElswitAż poleje się krew
  nominacje:

 • Roger DeakinsTo nie jest kraj dla starych ludzi
 • Roger DeakinsZabójstwo Jesse'ego Jamesa przez tchórzliwego Roberta Forda
 • Janusz KamińskiMotyl i skafander
 • Seamus McGarvey – Pokuta
 • 2008: Anthony Dod MantleSlumdog. Milioner z ulicy
  nominacje:

  Drzewo życia (ang. The Tree of Life, 2011) – amerykański dramat filmowy z elementami kina science-fiction w reżyserii i według scenariusza Terrence’a Malicka.85. ceremonia wręczenia Oscarów za rok 2012, odbyła się 24 lutego 2013 roku w Dolby Theatre w Hollywood. W USA ceremonię transmitowała stacja ABC Network, a w Polsce telewizja Canal+.
 • Tom SternOszukana
 • Claudio Miranda – Ciekawy przypadek Benjamina Buttona
 • Wally PfisterMroczny rycerz
 • Roger Deakins i Chris MengesLektor
 • 2009: Mauro FioreAvatar
  nominacje:

 • Robert RichardsonBękarty wojny
 • Christian Berger – Biała wstążka
 • Barry Ackroyd – The Hurt Locker. W pułapce wojny
 • Bruno DelbonnelHarry Potter i Książę Półkrwi
 • 2010-2019[]

  2010: Wally PfisterIncepcja
  nominacje:

 • Matthew LibatiqueCzarny łabędź
 • Danny Cohen – Jak zostać królem
 • Jeff CronenwethThe Social Network
 • Roger DeakinsPrawdziwe męstwo
 • 2011: Robert RichardsonHugo i jego wynalazek
  nominacje:

  Tańczący z wilkami (ang. Dances with Wolves) – amerykański western z 1990, w reżyserii Kevina Costnera, który jednocześnie zagrał głównego bohatera filmu. Scenariusz napisał Michael Blake w oparciu o własną książkę, noszącą ten sam tytuł.Bardzo długie zaręczyny – melodramat i film wojenny, produkcji francusko-amerykańskiej z 2004 r., w reżyserii Jean-Pierre Jeuneta. Ekranizacja na podstawie książki A Very Long Engagement Sébastiena Japrisota.
 • Guillaume Schiffman – Artysta
 • Jeff CronenwethDziewczyna z tatuażem
 • Emmanuel LubezkiDrzewo życia
 • Janusz KamińskiCzas wojny
 • 2012: Claudio Miranda – Życie Pi
  nominacje:

 • Seamus McGarvey – Anna Karenina
 • Robert RichardsonDjango
 • Janusz KamińskiLincoln
 • Roger DeakinsSkyfall
 • 2013: Emmanuel LubezkiGrawitacja
  nominacje:

 • Bruno DelbonnelCo jest grane, Davis?
 • Roger DeakinsLabirynt
 • Phedon Papamichael – Nebraska
 • Philippe Le Sourd – Wielki Mistrz
 • 2014: Emmanuel LubezkiBirdman
  nominacje:

  Przyczajony tygrys, ukryty smok (卧虎藏龙, Wòhǔ Cánglóng) – film kostiumowy produkcji chińskiej z 2000 roku, w reżyserii Anga Lee.Pieśń o Bernadette (ang. The Song of Bernadette, 1943) − amerykański dramat biograficzny w reżyserii Henry’ego Kinga, opowiadający historię życia Bernadette Soubirous, świętej Kościoła katolickiego.
 • Robert D. Yeoman – Grand Budapest Hotel
 • Łukasz Żal, Ryszard LenczewskiIda
 • Dick PopePan Turner
 • Roger DeakinsNiezłomny
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Good Night and Good Luck – amerykański dramat filmowy z 2005 roku, w reżyserii George’a Clooneya. Jego akcja rozgrywa się w Stanach Zjednoczonych w dobie makkartyzmu.Ziarnka piasku (tytuł oryg. The Sand Pebbles) − amerykański film fabularny (dramat wojenny) z 1966 roku, powstały na podstawie powieści Richarda McKenny.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Złodziej w hotelu (ang. To Catch a Thief) – amerykański film z 1955 roku, którego reżyserem i producentem był Alfred Hitchcock. Film oparty jest na powieści pod tym samym tytułem, której autorem jest David F. Dodge. Scenariusz do filmu napisał John Michael Hayes.
  Szachowe dzieciństwo (ang. Searching for Bobby Fischer) – amerykański film biograficzny z 1993 roku w reżyserii Stevena Zailliana; adaptacja książki Freda Waitzkina opisującej dzieciństwo jego syna Josha.
  Białe cienie (ang. White Shadows in the South Seas) – amerykański film z 1928 roku w reżyserii W.S. Van Dyke’a oraz Roberta J. Flaherty’ego.
  Bilardzista (oryg. The Hustler) – amerykański film dramatyczny z 1961 roku w reżyserii Roberta Rossena. Jest to adaptacja powieści Waltera Tevisa pod tym samym tytułem.
  Skrzypek na dachu – amerykański film z 1971 roku. Film jest ekranizacją musicalu o tym samym tytule, luźno opartego na książce „Dzieje Tewji Mleczarza” Szolema Alejchema.
  Życie Pi (ang. Life of Pi) – tajwańsko-amerykańsko-angielski dramat przygodowy z 2012 roku w reżyserii Anga Lee. Film jest ekranizacją powieści Yanna Martela pod tym samym tytułem.
  Matthew Libatique (ur. 19 lipca 1968 w Nowym Jorku) – amerykański operator filmowy. Jest najbardziej znany ze swojej współpracy z Darrenem Aronofskym i Joelem Schumacherem.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.103 sek.