• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Osada - film

  Przeczytaj także...
  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Manoj Night Shyamalan, właśc. Manoj Nelliyattu Shyamalan (ur. 6 sierpnia 1970 w Mahé w Puducherry, Indie), hinduski reżyser filmowy, scenarzysta, producent i aktor. Wychowywał się w USA w stanie Pensylwania, obecnie pracuje w Hollywood.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Osada (tytuł oryginalny The Village) – amerykański film z 2004 w reżyserii M. Night Shyamalana.

  Obsada aktorska[ | edytuj kod]

  Reżyser filmu M. Night Shyamalan gra strażnika siedzącego za biurkiem; jego odbicie jest widoczne w szybie.

  Opis fabuły[ | edytuj kod]

  Obraz ukazuje społeczność żyjącą w niewielkiej osadzie pośród lasów stanu Pensylwania, sprawiającej wrażenie zwykłej XIX-wiecznej wsi. Mieszkańcy żyją jednak w strachu przed przerażającymi istotami, o których krążyły legendy w całej Ameryce. Ludzie trzymają się niepisanych reguł, które zapewniają im nietykalność i pozorne bezpieczeństwo ("Nigdy nie wchodź do lasu – Oni tam czekają. Nigdy nie odsłaniaj czerwonego koloru – on Ich przyciąga. Nasłuchuj bicia dzwonu – gdy będą nadchodzić."). Na tym tle rozgrywa się główny wątek miłości dwóch młodych mężczyzn – Luciusa Hunta i opóźnionego w rozwoju Noah Percy'ego – do niewidomej dziewczyny Ivy Walker. Jeden z nich wkrótce łamie pierwszy zakaz, co skutkuje nadejściem "Tych, O Których Nie Mówimy". Jest to pierwszy krok do odkrycia prawdy o osadzie.

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. James Newton Howard (ur. 9 czerwca 1951 w Los Angeles) – amerykański kompozytor muzyki filmowej. Wielokrotnie nominowany do Nagrody Akademii Filmowej.

  Nagrody i nominacje[ | edytuj kod]

  Oscary za rok 2004

 • Najlepsza muzyka - James Newton Howard (nominacja)
 • Nawiązania[ | edytuj kod]

  Film został sparodiowany w komedii Straszny film 4.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Osada w bazie IMDb (ang.)
 • M. Night Shyamalan – The Village (ang.)
 • Warto wiedzieć że... beta

  Film – utwór audiowizualny, składający się ze scen, które z kolei składają się z jednego lub więcej (do kilkudziesięciu) ujęć. Pierwotnie filmy wyświetlano w kinach, współcześnie również w telewizji i za pomocą innych urządzeń, takich jak magnetowidy, odtwarzacz DVD, Blu-ray i komputery.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  77. ceremonia rozdania Oscarów odbyła się 27 lutego 2005 roku w Kodak Theatre w Los Angeles. Gospodarzem ceremonii wręczania Oscarów był Chris Rock.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Straszny film 4 (ang. Scary Movie 4) – amerykański film komediowy, sequel Strasznego filmu 3 (2003), wyreżyserowany przez Davida Zuckera. Światowa premiera filmu odbyła się 14 kwietnia 2006 roku. Realizatorzy filmu reklamowali go jako: Ostatnią, czwartą część słynnej trylogii. Parodia wysokobudżetowych, hollywoodzkich projektów, przede wszystkim horrorów.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.109 sek.