• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Osaczona - film 1987

  Przeczytaj także...
  Lorraine Bracco (ur. 2 października 1954 w Brooklynie) – amerykańska aktorka pochodzenia włosko-angielskiego, znana przede wszystkim z roli dr Jennifer Melfi w serialu Rodzina Soprano.Tom Berenger, właściwie Thomas Michael Moore (ur. 31 maja 1949 roku w Chicago, w stanie Illinois) – amerykański aktor, scenarzysta producent filmowy, nominowany do nagrody Oscara.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Osaczonaamerykański film fabularny z 1987 roku w reżyserii Ridleya Scotta. Zdjęcia do zrealizowano w Nowym Jorku i Long Beach.

  Fabuła[]

  Detektyw Mike Keegan, wzorowy mąż i ojciec, dostaje nakaz ochrony Claire Gregory, która jest świadkiem w sprawie o zabójstwo. Piękna i bogata kobieta staje się obiektem fascynacji detektywa. Sytuacja okazuje się być podbramkową, gdyż znajomość z Claire może zniszczyć harmonię związku małżeńskiego Mike'a i zaburzyć poukładane życie detektywa.

  Long Beach - miasto znajdujące się w południowej części hrabstwa Los Angeles, na wybrzeżu Pacyfiku, około 30 km na południe od centrum Los Angeles. Sąsiaduje m.in. z miasteczkiem Marina Del Rey. W 2006 roku Long Beach liczyło 466 718 mieszkańców. Na ulicach miasta kiedyś odbywał się wyścig Formuły 1 o Grand Prix zachodnich Stanów Zjednoczonych. Dziś odbywają się tam co roku inne amerykańskie serie wyścigowe, na przykład American Le Mans Series.Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).

  Obsada[]

 • Tom Berenger - detektyw Mike Keegan
 • Mimi Rogers - Claire Gregory
 • Lorraine Bracco - Ellie Keegan
 • Jerry Orbach - Porucznik Garber
 • John Rubinstein - Neil Steinhart
 • Andreas Katsulas - Joey Venza
 • Mark Moses - Win Hockings
 • i inni

  Nagrody i nominacje[]

  Amerykańskie Stowarzyszenie Operatorów Filmowych 1988:

  - nominacja: Najlepsze zdjęcia do filmu fabularnego (Steven Poster)

  Reżyser – artysta odpowiedzialny za całokształt dzieła scenicznego lub filmowego, autor spektaklu, filmu, widowiska muzycznego bądź estradowego. Tworzy koncepcję artystyczną sztuki, inspiruje współpracowników i kieruje nimi, a celem lepszego zademonstrowania swojej niepowtarzalnej indywidualności - adaptuje, przerabia tekst oryginalny. Funkcje reżysera określa rodzaj sztuki.Andrew C. Katsulas (ur. 18 maja 1946 w Saint Louis, zm. 13 lutego 2006 w Los Angeles) – amerykański aktor pochodzenia greckiego. Najbardziej znany z ról jednorękiego mordercy w filmie Ścigany oraz z ról w cyklu Star Trek.

  Przypisy

  1. Osaczona-Filmweb. [dostęp 2014-04-09].

  Linki zewnętrzne[]

 • Osaczona w bazie filmweb.pl • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.
  Jerry Orbach (ur. 20 października 1935, zm. 28 grudnia 2004) - aktor amerykański, znany głównie jako odtwórca ról telewizyjnych i musicalowych, po matce polskiego pochodzenia.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.