• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Orzełek legionowy

  Przeczytaj także...
  Szpon - ostry i odpowiednio zakrzywiony pazur ptaków drapieżnych (szponiastych oraz sów) służący do chwytania i przenoszenia martwej zdobyczy. Poza dziobem główna broń ptaków drapieżnych, pomocna w polowaniu.Czesław Jarnuszkiewicz herbu Lubicz (ur. 27 sierpnia 1888 w Kochaniu w ziemi Dobrzyńskiej, zm. 19 czerwca 1988 w Londynie) – generał brygady Wojska Polskiego.
  Tarcza Amazonek (gr. pelta, łac. peltarion) – tarcza greckiej lekkiej piechoty – Peltastów. Wykonana była z wikliny i obciągnięta skórą. Tarcza ta miała charakterystyczny kształt, zbliżony do półksiężyca. Była ona bronią defensywną, przypisywaną również legendarnym wojowniczkom Amazonkom. Motyw takiej tarczy, stał się elementem zdobniczym, pojawiającym się często na ceramice antycznej. Tarcza Amazonek, znalazła się również w symbolice Legionów Józefa Piłsudskiego, widzimy ją w graficznym projekcie orzełka legionowego, autorstwa Czesława Jarnuszkiewicza, a także we współczesnej symbolice znaków Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, gdzie orzeł biały, trzyma w szponach taką właśnie tarczę.
  Orzełek legionowy - projekt Jarnuszkiewicza
  Orzełek legionowy z czapki "Maciejówki"

  Orzełek legionowy – był graficznym symbolem Legionów Józefa Piłsudskiego

  Opis symbolu[]

  Srebrny orzeł, z wzniesionymi do wysokości głowy skrzydłami, obrócony w heraldycznie prawą stronę, trzymający w szponach tarczę Amazonek zwaną peltarionem. Na tejże tarczy, centralnie, litera L, wpisana w mniejszą tarczę herbową typu szwajcarskiego.

  Autor projektu[]

  Autorem projektu orła legionowego był Czesław Jarnuszkiewicz - późniejszy generał brygady Wojska Polskiego. Projekt ten był wzorowany na orzełku bez korony noszonym przez członków paramilitarnej organizacji "Strzelec" , tego samego autora.

  Maciejówka - czapka z okrągłym denkiem wykonana z sukna. Nad sztywnym daszkiem znajdował się pasek lub sznur, w końcu XIX wieku noszona na wsiach, a w okresie I wojny światowej i powojennym przez członków organizacji strzeleckich i żołnierzy Legionów Polskich oraz organizacje harcerskie.Heraldyka – jedna z nauk pomocniczych historii, zajmuje się badaniem rozwoju i znaczenia oraz zasadami kształtowania się herbów. Wywodzi się od słowa herold – oznaczającego urzędnika dworskiego, wywołującego nazwiska rycerzy biorących udział w turniejach. W innych językach europejskich nazywana jest podobnie (ang. heraldry, franc. heraldique , niem. Heraldik) lub słowami pochodzącymi od nazwy herb (niem. Wappenkunde).

  Przypisy

  1. Janusz Cisek, "Strzelecki orzeł bez korony", Rzeczpospolita, 29-04-2009 [dostęp 2015-01-04]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Legiony Polskie – polskie oddziały wojskowe, którym początek dała Pierwsza Kompania Kadrowa utworzona 3 sierpnia 1914 w Krakowie z inicjatywy Józefa Piłsudskiego.
  Związek Strzelecki (popularnie nazywany „Strzelcem”) – paramilitarna organizacja społeczno-wychowawcza powstała w 1910 roku we Lwowie i działająca do 1914 r. będąca podstawą budowania struktur wojskowych Legionów Polskich. Nazwę tę nosiła organizacja paramilitarna w okresie 1918–1939. Do tradycji Związku nawiązują niektóre istniejące obecnie organizacje paramilitarne.
  Bielik zwyczajny, bielik (Haliaeetus albicilla) – gatunek dużego ptaka drapieżnego z rodziny jastrzębiowatych (Accipitridae) (podrodzina myszołowy lub orłany). Błędnie nazywany orłem.  
  Peltasta - (gr. peltastáj, łac. peltastea) lekkozbrojny piechur w starożytnej Grecji walczący za pomocą włóczni. Peltastów rekrutowano początkowo z plemion trackich. Z czasem nazwa ta stała się synonimem charakterystycznej formacji zbrojnej, niezależnie od miejsca pochodzenia żołnierzy. Peltasta zazwyczaj był uzbrojony w kilka-kilkanaście oszczepów o długości ok. 1-1,6 m, przeznaczonych do miotania, lekką tarczę, skórzane nagolennice, krótki miecz i ew. hełm. Tarcza peltasty była wykonana z wikliny obciągniętej skórą, miała kształt owalu (średnica ok. 0,6 m) z jednym lub dwoma wycięciami przypominającymi półksiężyc. Właśnie od nazwy tarczy (gr.(péltē), łac. pelta) ukuto miano tego piechura.

  Reklama