• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ortopantomograf

  Przeczytaj także...
  RTG (rentgenografia, potocznie rentgen) – technika obrazowania wykorzystująca promieniowanie rentgenowskie. Często stosowana w medycynie, głównie w diagnostyce układu kostnego. W metodzie tej wykorzystane jest zjawisko różnego pochłaniania promieniowania rentgenowskiego przez różne tkanki ciała. Szczególnie duża różnica jest między pochłanianiem tkanek miękkich i kości. Przechodzące przez ciało promieniowanie powoduje zaczernienie kliszy fotograficznej w stopniu zależnym od natężenia tego promieniowania. Kość wykazuje znacznie większą zdolność absorpcji (pochłaniania) promieniowania niż otaczające ją tkanki miękkie, dzięki czemu widoczna jest na kliszy jako miejsce niezaczernione. Promieniowanie jonizujące, jakim jest promieniowanie rentgenowskie, ulega rozproszeniu komptonowskiemu. Zjawisko to zmniejsza kontrast obrazu, zacierając granicę między tkanką miękką a kością.Pantomogram, rtg (zdjęcie) pantomograficzne (panorama + tomogram) – zdjęcie rentgenowskie struktur zakrzywionych szczęki i żuchwy, do wykonania którego używany jest pantomograf. Często nazywane potocznie zdjęciem panoramicznym.
  Pacjent w trakcie wykonywania zdjęcia w pantomografie.

  Ortopantomograf, pantomograf - aparat rentgenowski, wykorzystywany głównie w badaniu czaszki, w tym uzębienia. Stosowany w medycynie od lat 50. XX wieku, wynaleziony przez Amerykanina George'a Danoff'a i unowocześniony później przez Polaka Roberta Wiśniewskiego (2003).

  W ostatnich latach, ze względu na postęp w technologii badawczej, wykorzystywany jest głównie do diagnozowania wad uzębienia. Dzięki niemu wykonuje się zdjęcia pantomograficzne przydatne w licznych zabiegach, np. wszczepianiu implantów.
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.031 sek.