• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ornitomimy

  Przeczytaj także...
  Gallimim (Gallimimus bullatus) to teropod z grupy ornitomimozaurów, którego szczątki na pustyni Gobi odkryli polscy paleontolodzy (Cagan Chuszu, formacja Nemegt). W polskich zbiorach znajdują się kopie szkieletów, oryginał został zwrócony Mongolii.Deinonychozaury (Deinonychosauria), grupa dinozaurów gadziomiedniczych; żyły w okresie kredy; długość ciała do 7 m, masa do 700 kg; stosunkowo duży mózg; przednie kończyny krótkie; ogon długi, smukły; szybkie i ruchliwe drapieżniki, atakowały za pomocą długich, ostrych pazurów.
  Ornitomim (Ornithomimus) – roślinożerny dinozaur z grupy ornitomimozaurów (Ornithomimosauria); jego nazwa znaczy "naśladowca ptaka"

  Ornitomimy (Ornithomimidae) – rodzina mięsożernych dinozaurów z grupy celurozaurów.

  Nazwa[ | edytuj kod]

  Ornithomimidae po łacinie znaczy tyle co "ptasiopodobne"

  Opis[ | edytuj kod]

  szkieket gallimima

  Ornitomimy to dinozaury które w wyniku ewolucji upodobniły się do ptaków a zwłaszcza do strusi. Miały cienką, długą szyję, która zakończona była długą głową z bezzębnym, ptasim dziobem i dużymi oczami. Także mózgi były względnie duże. Prawdopodobne jest, że niektóre ornitomimy miały przeciwstawne kciuki u rąk, dzięki którym mogły manipulować pokarmem. Pazury miały słabo wygięte, długie i ostre. Posiadały także długie mocne nogi zakończone trójpalczastymi stopami, które umożliwiały im bardzo szybki bieg.

  Jaszczurki (Lacertilia, dawniej Sauria) – grupa gadów łuskonośnych obejmująca czworonożne lub beznogie zwierzęta lądowe o wydłużonym ciele, oczach posiadających powieki, mocnych szczękach i diapsydalnej czaszce. Występują na wszystkich kontynentach poza Antarktydą oraz na wielu wyspach oceanicznych. Są najliczniejszą grupą gadów obejmującą ponad 4000 gatunków.Anserimim (Anserimimus planinychus) – wszystkożerny, dwunożny teropod z rodziny ornitomimów (Ornithomimidae). Teropod spokrewniony z gallimimem.

  Pochodzenie[ | edytuj kod]

  Bezsporni przedstawiciele tej grupy pojawiają się dopiero we wczesnej kredzie lecz nie znamy dokładnie od jakich zwierząt pochodzą. Ich przypuszczalnym przodkiem może być późnojurajski teropod, który występował w Afryce, zwany Elaphrosaurus. Za najstarszego przedstawiciela tej rodziny uważa się dinozaura noszącego miano Harpymimus z Mongolii. Ich najbliższymi kuzynami są tyranozaury i zdaniem niektórych badaczy troodony o czym świadczy budowa ich mózgoczaszki, kręgów i stóp.

  Dinozaury (Dinosauria – z stgr. δεινός deinos – straszny, potężny + σαῦρος sauros – jaszczur) – grupa archozaurów (gadów naczelnych), które zdominowały ziemskie ekosystemy na ponad 160 mln lat, pojawiając się w środkowym triasie. Pod koniec okresu kredy, około 65,5 mln lat temu, katastrofalne wymieranie skończyło ich dominację na lądzie na wszystkich kontynentach. Jedna grupa dinozaurów przeżyła do dnia dzisiejszego: większość taksonomów uważa, że współczesne ptaki są dinozaurami z grupy teropodów. Dinosauria obejmuje dwa rzędy: Saurischia (gadziomiedniczne) oraz Ornithischia (ptasiomiedniczne).Celurozaury (Coelurosauria) – grupa teropodów definiowana filogenetycznie jako wszystkie te gatunki, które są bliższe ptakom niż karnozaurom. Należą do niej między innymi tyranozauroidy, dromeozaury, ornitomimozaury i ptaki. Dzisiaj występuje tylko jedna grupa celurozaurów – ptaki.

  Relacje z troodonami[ | edytuj kod]

  Rodzina Troodontidae zostało zdefiniowana w 1969 i umieszczona w kladzie Deinonychosauria razem z dromeozaurami. Jednak Holtz w 1994 na podstawie kilku cech (między innymi kształtu puszki mózgowej i dużego otworu w szczęce górnej) uznał, że naprawdę są one spokrewnione z ornitomimami. Dla ornitomimów i troodonów utworzył wspólny klad, który nazwał Bullatosauria. Jednak odkrycie prymitywnych troodonów takich jak Mei czy Sinovenator, które wykazują wiele cech wspólnych z dromeozaurami i prymitywnymi ptakami pokazuje, że troodonom bliżej jednak do ptaków niż ornitomimów. Wiele badaczy neguje zasadność kladu Bullatosauria. Jednak cechy miednicy pokazują, że troodony są mniej zaawansowane niż dromeozaury.

  Ameryka Północna – kontynent o powierzchni 24 242 000 km² (co stanowi 16,3% całkowitej powierzchni lądów na kuli ziemskiej), położony na półkulach: północnej i zachodniej. Do Ameryki Północnej należy Ameryka Środkowa.Azja (gr. Ἀσία Asía, łac. Asia) – część świata, razem z Europą tworząca Eurazję, największy kontynent na Ziemi. Z powodów historycznych i kulturowych sama Azja bywa również nazywana kontynentem (zob. alternatywne listy kontynentów).

  Występowanie[ | edytuj kod]

  Ornitomimy żyły w okresie późnej kredy na terenach dzisiejszej Azji i Ameryki Północnej. Długość ciała to ok. 3-6 m.

  Pożywienie[ | edytuj kod]

  Dinozaury te prawdopodobnie pożerały niewielkie zwierzęta takie jak: jaszczurki, owady, żaby, małe ssaki. Możliwe też, że uzupełniały jadłospis owocami i nasionami.

  | edytuj kod]

 • anserimim
 • archeornitomim
 • dromicejomim
 • gallimim
 • ornitomim
 • Qiupalong
 • sinornitomim
 • strutiomim
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Zděnek V. Špinar, Philip J. Currie, Jan Sovak, Wielkie Dinozaury: dzieje ewolucji gigantów, Warszawski Dom Wydawniczy, Warszawa 1994, ​ISBN 83-85558-18-7
 • Bullatozaury (Bullatosauria) – nazwa kladu zaproponowana przez paleontologa Thomasa Holtza dla ornitomimozaurów i troodontów. Zdefiniował on bullatozaury jako grupę obejmującą ostatniego wspólnego przodka troodona i ornitomima oraz wszystkich jego potomków. Początkowo uznał te grupy za taksony siostrzane, jednak później odrzucił tę hipotezę. Troodony i ornitomimozaury uznał za krewnych na podstawie kilku cech, np. kształtu puszki mózgowej czy dużego otworu w szczęce dolnej. Nazwa Bullatosauria odnosi się do cebulkowatego (nadętego) kształtu puszki mózgowej domniemanych członków tej grupy. Jednak odkrycie wielu wczesnych troodontów, jak Sinovenator czy Mei, mających wiele cech wspólnych z dromeozaurami i prymitywnymi ptakami, neguje zasadność tego kladu. Ponadto większość paleontologów utrzymuje, że troodony są bliższe ptakom niż ornitomimozaurom i uważa klad Bullatosauria za nieaktywny. Troodonty są tradycyjnie, razem z dromeozaurami zaliczane do deinonychozaurów, jednak cechy miednicy wskazują, że te pierwsze są prymitywniejsze.Archeornitomim (Archaeornithomimus asiaticus Russell, 1972), dwunożny, górnokredowy teropod z Chin (Mongolia Wewnętrzna). Znaczenie nazwy - pradawny naśladowca ptaka
  Warto wiedzieć że... beta

  Rodzaj (łac. genus, l.mn. genera) – podstawowa, obowiązkowa kategoria systematyczna obejmująca gatunek lub monofiletyczną grupę gatunków wyróżnionych na podstawie jednej lub więcej cech taksonomicznych. Nazwą rodzaj określany jest też każdy takson w randze rodzaju.
  Qiupalong – rodzaj ornitomimozaura z rodziny Ornithomimidae żyjącego pod koniec późnej kredy na terenach dzisiejszej Azji. Gatunkiem typowym jest Q. henanensis, którego holotypem są kości biodrowe, kości łonowe, niekompletne kości kulszowe oraz kości prawej kończyny tylnej (kość piszczelowa, kości śródstopia i kości palców) oznaczone HGM 41HIII-0106. Skamieniałości Q. henanensis odkryto w osadach formacji Qiupa niedaleko wioski Qiupa w chińskiej prowincji Henan. Znane skamieniałości Qiupalong mogą należeć co najmniej do dwóch różnych osobników, przy czym kości miednicy i jedna z kości palca mogły należeć do osobnika nieco mniejszego od tego, do którego należały pozostałe skamieniałości. Od innych ornitomimozaurów Q. henanensis odróżnia obecność wcięcia na bocznej powierzchni wyrostka przyśrodkowego tylnego na końcu bliższym kości piszczelowej oraz obecność niewielkiego dołka w miejscu stykania się kości skokowej i kości piętowej. Szkielet Q. henanensis cechuje współwystępowanie niektórych cech budowy ciała występujących u bazalnych ornitomimozaurów (niewielkie rozszerzenie stopki łonowej – pubic boot – ku przodowi) z cechami występującymi u przedstawicieli rodziny Ornithomimidae, takimi jak trzecia kość śródstopia (metatarsal III) wzięta w kleszcze przez drugą i czwartą kość śródstopia i zwężająca się ku końcowi bliższemu, umożliwiając stykanie się końców bliższych drugiej i czwartej kości śródstopia (tzw. arctometatarsalian condition), jak u przedstawicieli rodziny Ornithomimidae; prosty trzonek łonowy (pubic shaft) jak u Gallimimus bullatus i północnoamerykańskich przedstawicieli Ornithomimidae (Struthiomimus i Ornithomimus); oraz kąt 50° między trzonkiem łonowym a stopką łonową, jak u Ornithomimus edmontonicus.
  Ssaki (Mammalia) – zwierzęta należące do kręgowców, charakteryzujące się głównie występowaniem gruczołów mlekowych u samic, zazwyczaj obecnością owłosienia (włosy lub futro; silnie zredukowane u gatunków wodnych, jak hipopotamy, u waleni całkowicie zanikają przed porodem lub w trakcie) oraz stałocieplnością (potocznie "ciepłokrwistość"). Większość ssaków utrzymuje temperaturę w granicach 36-39 °C. Stałocieplność umożliwia aktywny tryb życia w różnych środowiskach – od mroźnych obszarów podbiegunowych do gorących tropików. Futro i tłuszcz pomagają uchronić się przed zimnem, a wydzielanie potu i szybki oddech pomagają pozbyć się nadmiernego ciepła.
  Afryka – drugi pod względem wielkości kontynent na Ziemi. Ma 30,37 mln km² powierzchni, czyli ponad 20,3% ogólnej powierzchni lądowej naszego globu. Przechodzi przez niego południk 0°, obydwa zwrotniki i równik.
  Dromicejomim (Dromiceiomimus) – wymarły gad z rzędu dinozaurów gadziomiednicznych (Saurischia), należący do rodziny ornitomimów (Ornithomimidae). Jego nazwa oznacza "udający emu".
  Strutiomim (Struthiomimus) (łac. udający strusia) - teropod z rodziny Ornithomimidae, żyjący w późnej kredzie. Osiągał ok. 4 metry długości. Tak jak wszystkie dinozaury z jego rodziny miał duże oczy oraz trzy duże wyposażone w pazury palce u kończyn tylnych, którymi podczas biegu chwytał podłoże. Był wyśmienitym biegaczem na płaskim i twardym podłożu mógł rozwinąć prędkość ok. 40-50 km/h, co umożliwiało mu ucieczkę przed większymi drapieżnikami. Prawdopodobnie był zwierzeciem wszystkożernym i stadnym.
  Mongolia (mong. Монгол улс, trb.: Mongol uls; pismo mongolskie: ᠮᠤᠩᠭᠤᠯ ᠤᠯᠤᠰ, trb.: Monggol Ulus) – państwo śródlądowe w środkowowschodniej Azji. Od północy graniczy z Rosją, a od wschodu, zachodu i południa z Chinami. Stolicą i największym miastem jest Ułan Bator, gdzie zamieszkuje ok. 47% populacji całego kraju. Mongolia jest republiką parlamentarną.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.028 sek.