• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Orneta - gmina

  Przeczytaj także...
  Gmina Miłakowo – gmina miejsko-wiejska w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie ostródzkim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie olsztyńskim.Wola Lipecka – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie lidzbarskim, w gminie Orneta.
  Gmina Godkowo (dawn. gmina Dobry) - gmina wiejska w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie elbląskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie elbląskim.

  Ornetagmina miejsko-wiejska w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie lidzbarskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie elbląskim.

  Siedziba gminy to Orneta.

  Według danych z 30 czerwca 2004 gminę zamieszkiwały 12 793 osoby. Natomiast według danych z 31 grudnia 2019 roku gminę zamieszkiwało 11 909 osób.

  Struktura powierzchni[ | edytuj kod]

  Według danych z roku 2002 gmina Orneta ma obszar 244,13 km², w tym:

  Gmina miejsko-wiejska – gmina, w skład której wchodzi miasto oraz wsie. Siedzibą gminy miejsko-wiejskiej jest zazwyczaj miasto, jedynym wyjątkiem jest obecnie gmina Nowe Skalmierzyce, której siedziba mieści się we wsi Skalmierzyce.Krosno (niem. Crossen, Krossen) – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie lidzbarskim, w gminie Orneta.
 • użytki rolne: 56%
 • użytki leśne: 31%
 • Gmina stanowi 26,41% powierzchni powiatu.

  Demografia[ | edytuj kod]

  Dane z 31 grudnia 2007:

 • Piramida wieku mieszkańców gminy Orneta w 2014 roku.

 • Piramida wieku Gmina Orneta.png

  Sołectwa[ | edytuj kod]

  Augustyny (z miejscowościami Gieduty, Lejławki Wielkie, Ostry Kamień), Bażyny (z miejscowością Klusajny), Chwalęcin, Dąbrówka, Drwęczno, Henrykowo, Karbowo, Karkajmy, Krosno, Krzykały, Kumajny, Miłkowo, Mingajny, Nowy Dwór, Opin (z miejscowością Biały Dwór), Osetnik, Wojciechowo, Wola Lipecka.

  Henrykowo (niem. Heinrikau) – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie lidzbarskim, w gminie Orneta. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa elbląskiego. W 1973 miejscowość należała do powiatu braniewskiego.Augustyny (niem. Agstein) – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie lidzbarskim, w gminie Orneta.

  Miejscowości bez statusu sołectwa: Bogatyńskie, Lejławki Małe, Tawty.

  Sąsiednie gminy[ | edytuj kod]

  Godkowo, Lidzbark Warmiński, Lubomino, Miłakowo, Pieniężno, Płoskinia, Wilczęta

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. http://www.polskawliczbach.pl/gmina_Orneta, w oparciu o dane GUS.
  2. Baza Demograficzna – Tablice predefiniowane – Wyniki badań bieżących; Stan i struktura ludności; Ludność według płci i miast (pol.). GUS. [dostęp 2010-09-14].
  3. l, Ludność. Stan i struktura ludności oraz ruch naturalny w przekroju terytorialnym (stan w dniu 31.12.2019), 31 grudnia 2019.
  4. Portal Regionalny i Samorządowy REGIOset (pol.). regioset.pl. [dostęp 2010-09-14].
  Karbowo (niem. Karben) – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie lidzbarskim, w gminie Orneta.Ostry Kamień – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie lidzbarskim, w gminie Orneta.
  Warto wiedzieć że... beta

  Mingajny – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie lidzbarskim, w gminie Orneta. Wieś leży na Równinie Orneckiej, w historycznym regionie Warmia.
  Gmina Płoskinia – gmina wiejska w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie braniewskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie elbląskim.
  Gmina Pieniężno – gmina miejsko-wiejska w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie braniewskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie elbląskim.
  Opin (niem. Open) – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie lidzbarskim, w gminie Orneta.
  Województwo elbląskie – województwo w latach 1975-1998. Powstało na podstawie reformy podziału administracyjnego Polski dokonanego przez władze PRL. W wyniku tego z dotychczasowych 17 powstało 49 nowych województw, wśród nich także elbląskie. Stolicą województwa był Elbląg, największe miasto na tym terenie, ośrodek administracyjny i przemysłowy.
  Gmina Lubomino – gmina wiejska w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie lidzbarskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie olsztyńskim.
  Orneta (niem. Wormditt) – miasto w woj. warmińsko-mazurskim, w powiecie lidzbarskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Orneta, położone na Równinie Orneckiej, na Warmii. W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do woj. elbląskiego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.028 sek.