• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ornella Muti  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Marco Ferreri (ur. 11 maja 1928 w Mediolanie; zm. 9 maja 1997 w Paryżu) – włoski reżyser i scenarzysta filmowy, będący okazjonalnie także aktorem i producentem.John Candy (ur. 31 października 1950 w Toronto w prowincji Ontario, zm. 4 marca 1994 w Durango w Meksyku) – amerykański aktor komediowy pochodzenia kanadyjskiego.

  Ornella Muti, właśc. Francesca Romana Rivelli (ur. 9 marca 1955 w Rzymie) – włoska aktorka filmowa i telewizyjna, modelka.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Wczesne lata[ | edytuj kod]

  Urodziła się w Rzymie w rodzinie rzymskokatolickiej. Jej ojciec, dziennikarz, był neapolitańczykiem, a matka, rzeźbiarka, Estonką. Dorastała z siostrą bliźniaczką, Claudią. Jej ojciec chciał, by jego córki studiowały medycynę.

  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Vittorio Gassman, ps. "Il Mattatore" (ur. 1 września 1922 w Genui, zm. 29 czerwca 2000 w Rzymie) – włoski aktor teatralny i filmowy oraz reżyser.

  Kariera[ | edytuj kod]

  Jako nastolatka próbowała sił jako modelka. W filmie zadebiutowała w wieku 15 lat jako Francesca Cimarosa w dramacie kryminalnym Najpiękniejsza żona (La moglie più bella, 1970). Podczas kręcenia tego filmu poznała aktora Alessio Orano, za którego wyszła za mąż w 1975 roku, a sześć lat później rozwiodła się z nim w 1981. Rok przed rozwodem, 10 października 1974, urodziła swoją pierwszą córkę, Naike Rivelli, której ojcem był hiszpański producent José Luis Bermúdez de Castro Acaso.

  Dorothy Faye Dunaway (ur. 14 stycznia 1941 roku w Bascom, na Florydzie, USA) – amerykańska aktorka filmowa, teatralna i telewizyjna.Neapol (wł. Napoli, j. neapolitański Nàpule, łac. Neapolis z gr. he nea polis, dosł. nowe miasto) – miasto w południowych Włoszech w rejonie Kampania, którego jest stolicą, a także ośrodkiem administracyjnym prowincji Neapol. Założony przez Greków jako Partenope.

  W latach 70. występowała głównie w filmach włoskich, w tym w komediodramacie Mario Monicellego Romans ludowy (Romanzo popolare, 1974) z Ugo Tognazzim i Michele Placido, dramacie Marco Ferreri Ostatnia kobieta (La Dernière femme, 1976) z Gérardem Depardieu, komedii Ettorego Scoli Nowe potwory (I Nuovi mostri, 1977) z Alberto Sordim i Vittorio Gassmanem, komediodramacie Dino Risiego Pierwsza miłość (Primo amore, 1978) z Ugo Tognazzim czy komedii Sergio Corbucciego Neapolitańska tajemnica (Giallo napoletano, 1979) u boku Marcella Mastroianniego. W tym czasie tworzyła różne postacie uwodzicielskich i dumnych młodych dziewcząt, które na pierwszy rzut oka wyglądają na niewinne lub wrażliwe, ale pod ich słodką twarzą z kocimi oczami kryją wolę i stanowczość, zdobywając serce głównego bohatera, często z fatalnymi skutkami.

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Kościół katolicki – największa na świecie chrześcijańska wspólnota wyznaniowa, głosząca zasady wiary i życia określane mianem katolicyzmu. Kościół katolicki jest jednym z trzech głównych nurtów chrześcijaństwa, obok Cerkwi prawosławnej i Kościołów protestanckich.

  W latach 80. współpracowała z największymi europejskimi filmowcami. Najbardziej znane filmy z tego okresu to w dramat kostiumowy Volkera Schlöndorffa Miłość Swanna (Un amour de Swann, 1984) z Jeremym Ironsem i Alainem Delonem oraz ekranizacja powieści Gabriela Garcíi Márqueza Kronika zapowiedzianej śmierci (Cronaca di una morte annunciata, 1987) w reżyserii Francesca Rosiego z Rupertem Everettem i Anthonym Delonem, która cieszyła się powodzeniem szczególnie w Ameryce Łacińskiej i Europie.

  Mario Monicelli (ur. 15 maja 1915 w Rzymie, zm. 29 listopada 2010 w Rzymie) – włoski reżyser i scenarzysta, mistrz komedii włoskiej.Dino Risi (ur. 23 grudnia 1916 w Mediolanie, zm. 7 czerwca 2008 w Rzymie) – włoski reżyser i scenarzysta filmowy. Uważany za jednego z mistrzów tzw. commedia all’italiana.

  Jej pierwszym filmem zagranicznym był amerykański Flash Gordon (1980), gdzie grała księżniczkę Aurę. Inne filmy z jej udziałem nakręcone w Ameryce to: telefilm ABC Casanova (1987) z Richardem Chamberlainem i Faye Dunaway, Oskar, czyli 60 kłopotów na minutę (Oscar, 1991) z Sylvestrem Stallone'em i Była sobie zbrodnia (Once Upon a Crime..., 1992) z Johnem Candym.

  Volker Schlöndorff (ur. 31 marca 1939 w Wiesbaden) – niemiecki reżyser filmowy. Działa w Niemczech i USA. W filmach przeciwstawia humanizm i wrażliwość moralną jednostki tradycji niemieckiego rygoru i presji autorytetów (Niepokoje wychowanka Törlessa (1966) według Roberta Musila, Utracona cześć Katarzyny Blum (1975) według Heinricha Bölla).Michele Placido (ur. 19 maja 1946 roku w Ascoli Satriano, w regionie Foggia, w prowincji Apulia) – włoski aktor, scenarzysta i reżyser telewizyjny, filmowy i teatralny.

  W 1994 wśród czytelników magazynu „Class” została wybrana „Najpiękniejszą kobietą świata”.

  25 czerwca 1988 poślubiła Federika Facchinettiego, z którym ma dwoje dzieci: córkę Carolinę i syna Andreę. Doczekała się też wnuka. W 1996 rozwiodła się. W latach 1998–2008 była związana z młodszym od niej chirurgiem plastycznym Stefano Piccolo.

  W grudniu 2010 miała wystąpić jako nadzwyczajny gość w spektaklu w teatrze w mieście Pordenone na północy Włoch. Wysłała tam jednak zaświadczenie lekarskie stwierdzające, że ma zapalenie gardła i krtani. Spektakl z jej udziałem odwołano z powodu jej choroby. Tymczasem tego samego wieczoru dyrekcja teatru zobaczyła ją w telewizji w relacjach z Sankt Petersburga w towarzystwie Władimira Putina, wówczas premiera Rosji. Wraz z Kevinem Costnerem była nadzwyczajnym gościem kolacji dobroczynnej zorganizowanej przez Putina. Teatr podał aktorkę do sądu, a ten skazał ją w pierwszej instancji za oszustwo i nakłonienie lekarza do wystawienia fałszywego zaświadczenia na 8 miesięcy więzienia oraz 600 euro grzywny. Sąd postanowił, że kara ta zostanie zawieszona, jeśli Muti zapłaci teatrowi jako stronie poszkodowanej 30 tys. euro. Prokurator domagał się skazania jej na pół roku więzienia.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.

  Wzięła udział w reklamie „Amica Chips” (2014) z Rocco Siffredim.

  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Sergio Corbucci (ur. 6 grudnia 1927 w Rzymie, zm. 2 grudnia 1990 w Rzymie) – włoski reżyser i scenarzysta filmowy, przedstawiciel nurtu spaghetti westernów.
  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
  Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.
  Życie jest piękne (ros. Жизнь прекрасна, włos. La vita è bella) – radziecko-włoski film dramatyczny z 1979 roku w reż. Grigorija Czuchraja.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Ameryka Łacińska, Iberoameryka – termin obejmujący 20 krajów i 9 autonomii Ameryki Południowej i Ameryki Środkowej, w których mówi się językami romańskimi, tj. po hiszpańsku, portugalsku lub francusku.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.955 sek.